سه هفته از آغاز رقابتهای لیگ دسته اول کشور میگذرد و هنوز اثری از دوربین های صدا و سیما در […]

سه هفته از آغاز رقابتهای لیگ دسته اول کشور میگذرد و هنوز اثری از دوربین های صدا و سیما در استادیوم دیده نشده و همین امر باعث شده است عموم علاقمندان ملوان در سراسر کشور که علاقمند به دیدن بازیهای این تیم محبوب داشته و امکان حضور در استادیوم را ندارند از فیض دیدار قوهای سپید محروم شده و نود دقیقه با اضطراب و نگرانی نتایج را از رسانه های اجتماعی یا سایت های اعلام نتیجه دنبال نمایند . موضوع از این هم جالبتر میشود چرا که صدا و سیمای استان که توقع داشتیم بعنوان رسانه ای در خدمت مردم استان بوده و برای جلب رضایت آنان گام بردارد به جهت درآمدزایی بابت هر بازی ۵ میلیون تومان از تیمهای لیگ یکی طلب میکند تا امکان پخش مستقیم دیدارهای آنان را فراهم نماید . واقعاً در فوتبالی که میبایست از راه پخش مستقیم ارتزاق نماید و به مانند تمام لیگهای دنیا ، مشکلات اقتصادی خود را از راه تلویزیون و مسائل اقتصادی و تبلیغاتی مربوط به آن حل نماید تقاضای دریافت هزینه بابت هر دیدار واقعاً اتفاق عجیبی است که جای بسی تاسف دارد ! سوال اینجاست که آیا تمام مراکز صدا و سیما در سایر استانها نیز چنین نگاهی به تیمهای استان خود و در حقیقت به مخاطبین شبکه که هوادار این تیمها هستند دارند یا این رفتار مختص استان ماست ؟! آیا اصلا دستگاه عریض و طویل صدا و سیمای استان که برای پخش هر دیدار ملوان متوقع دریافت هزینه است واقعاً لَنگ پنج میلیون تومان میباشد ؟! پنج میلیون تومان کدام گره از مشکلات آنان را خواهد گشود که ترجیح داده اند به جای جلب رضایت مخاطب ، به بُعد اقتصادی قضیه فکر کنند ! آیا صدا و سیمای استان بابت تبلیغات حاصل از پخش این دیدارها امکان کسب درآمدی بیش از این مبالغ را نخواهد داشت ؟! آیا تبلیغات حاصل از پخش مستقیم دیدارهای ملوان و سایر تیمهای استان کمتر از مبلغ درخواستی بوده یا اینکه مراد این بوده است که علاوه بر کسب مبالغ تبلیغاتی ، مبلغی هم از باشگاه ها دریافت شود تا برای آن سازمان محترم درآمد زایی گردد ؟ پس اینجا علاقه و خواست مخاطبین چه خواهد شد ؟ آیا پخش سریالهای عموماً تکراری و میزگردهای کم مخاطب با اقبال عمومی مواجه خواهد شد یا پخش دیدارهای تیمهای استان ؟ آیا بهتر نیست مرکز صدا و سیمای استان برای کسب رضایت مخاطبین فوتبالی اش و همچنین حمایت از این بخش از ورزش ( که در سالهای اخیر به معنای واقعی کلمه از سوی سردمداران فوتبال مورد بی مهری قرار گرفته اند ) گام بردارد ؟!
این هفته نیز شاهد دیدار دو تیم استان یعنی ملوان و سپیدرود خواهیم بود . دیداری که قطعاً در داخل استان بسیار مورد توجه بوده و مخاطبین بسیاری را مجذوب این دیدار خواهد کرد . صدالبته که این دیدار با جذابیت ها و حواشی بسیاری که خوراک اصلی رسانه ها هستند همراه خواهد بود و تمامی فوتبالدوستان استان را به پای تلویزیون خواهد کشاند . دیداری که برای صدا و سیما دارای اهمیت خاصی بوده و برای حضور در آن و ثبت تصاویر و لحظات خاص آن دیدار حضور پررنگی به نمایش خواهند گذارد . سوال اینجاست که آیا فقط این دیدار که جذابیتهای بصری زیادی خواهد داشت مورد علاقه دوستان تصویربردار خواهد بود و پس از اتمام آن دوباره هیچ دوربینی را در استادیوم نخواهیم دید ؟ آیا قرار است صدا و سیمای استان نگاه گزینشی به دیدارهای تیمهای استان داشته باشد یا اینکه پس از انجام این دیدار تصمیم دیگری برای پخش مستقیم دیدارها اتخاذ شود ؟
بعنوان یک هوادار به نگاه موجود اعتراض داشته و اینگونه حضور انتخابی در پخش مستقیم ها را توهین به خود میدانیم . یا تمام فصل با ما باشید تا از بودن در کنار هم لذت ببریم و باعث شادی مردمان این دیار گردیم یا اگر قرار بر حضور انتخابی است کلاً قید پخش مستقیم را زده و در هیچ دیداری از نعمت حضور یکدیگر بهره مند نگردیم ! واقعاً از باشگاه ملوان تقاضا داریم با مذاکره با مرکز استان در حل این مشکل کوشیده تا موجبات رضایت خاطر هواداران فراهم آید در غیر این صورت اگر قرار بر حضور دوستان در بازیهای مهم و پرمخاطب و پخش مستقیم های انتخابی باشد تقاضا داریم ضمن ممانعت از حضور دوربین صدا و سیما در احقاق حق باشگاه ملوان بکوشیم . ما هم دوست داریم بازیهای ملوان و سایر تیمهای استان را از شبکه محبوب باران ببینیم اما راضی به اینگونه برخوردها نبوده و نیستیم . ملوان متعلق به تمام استان است و همانطور که تمامی استانها از تیمهای بزرگ خود حمایت میکنند توقع داریم صدا و سیمای مرکز استان ضمن حمایت از این تیم قدیمی ، محبوب و پرافتخارموجبات کسب رضایت مخاطبین این شبکه را فراهم آوردند . این خواسته زیادی نیست و حق طبیعی هر گیلانی است که بازیهای تیم محبوب خود را بصورت مستقیم دنبال نماید پس لطفاً همین امروز به فکر چاره باشید تا برای گشودن این گره به دندان متوسل نشویم !

 

 

رضا مظلوم

ملوان کلاب.نت – www.MalavanClub.Net