رشت رویایی- کمتر از دو هفته دیگر داربی مهم گیلان بین دو تیم ملوان و سپیدرود برگزار می‌شود؛ بازی حساسی […]

رشت رویایی- کمتر از دو هفته دیگر داربی مهم گیلان بین دو تیم ملوان و سپیدرود برگزار می‌شود؛ بازی حساسی که هرگز خالی از حواشی نبود اما این بار به دلیل جنجال‌های پیش آمده از سوی هواداران دو تیم حساسیت دو چندانی پیدا کرده است.

بازی‌های اخیر این دو تیم در فصل پیش‌رو یکبار دیگر با توهین و فحاشی یک عده از تماشاگران به هواداران رقیب سنتی خود همراه بود که این موضوع واکنش‌های زیادی از سوی هواداران و تعدادی از بازیکنان را در پی داشت.

به گزارش رشت رویایی، اخیراً وب‌سایت «ملوان کلاب» اقدام به راه‌اندازی کمپینی به نام «الگیلانو بدون توهین» کرد. این وبسایت در بیانیه خود در این کمپین آورده است: «بزرگ‌ترین تغییرات از کوچک‌ترین قدم‌ها آغاز می‌شود و سهم هر کدام از ما برای ایجاد این تغییر بزرگ تنها تغییر خودمان است. برای ایجاد یک فضای پاک در استادیوم و نشان دادن فرهنگ بالای گیلان زمین از همین جا شروع می‌کنیم. از بازی دو تیم ریشه‌دار که سالهای زیادی با هم رقابت داشته‌اند. امروز می‌خواهیم توهین را ریشه‌کن کنیم! در گام اول اگر حتی ذره‌ای تاثیرگزار باشیم، یک قدم درست برداشته‌ایم! به کمپین #الگیلانو_بدون_توهین بپیوندید و با اشتراک‌گذاری عکس بالا یا عکس‌هایی با این مضمون و با این هشتگ ما را در این امر یاری کنید».

 

elgilano (2)

 

مدیر وب‌سایت ملوان کلاب در گفت و گو با رشت رویایی در خصوص این کمپین گفت: از دهه ۸۰ به این سو اتفاقات ناخوشایندی وارد فوتبال گیلان شد و شاهد توهین‌های زیادی از سوی هوادران دو تیم بودیم که این موضوع موجب شد جو فوتبال رشت و انزلی مسموم شود. توهین و فحاشی برای مردم گیلان که دارای تاریخ و فرهنگ غنی هستند خوشایند نیست. رشت و انزلی مراودات اجتماعی و اقتصادی زیادی دارند و مردم این دو شهر در حالت عادی هیچ مشکلی با یکدیگر ندارند، درحالی که شاهد اتفاقات تلخی در استادیوم هستیم که بسیار تاسف‌بار است و شان و جایگاه استان گیلان و فرهنگ مردمانش را زیر سؤال می‌برد. رشت و انزلی دو شهر همسایه و هم‌زبان هستند و مشکلی با یکدیگر ندارند ولی در فضای ورزشی که باید از روح مروت و جوانمردی برخوردار باشد معضل خجالت‌آوری شکل گرفته و به مرحله بحرانی رسیده است. بنابراین باید با اقدامات فرهنگی این معضل را برطرف کرد.

میثم شاهین درباره اهداف راه‌اندازی این کمپین توضیح داد: ما باید با فرهنگ‌سازی میزان اختلاف و فحاشی تماشاگران را کاهش دهیم و به‌تدریج بتوانیم این معضل را برطرف کنیم. هدف ما از این کمپین این نیست که هیجان این بازی را از بین ببریم؛ بلکه این حساسیت در این بازی همیشه وجود داشته و باید وجود داشته باشد. ذات فوتبال، رقابت و هیجان است و بین این دو شهر رقابت فوتبالی وجود دارد، اما این رقابت نباید با توهین همراه باشد. بنابراین خواست ما این است که رقابت بدون توهین باشد. این کمپین قصد ندارد کری‌خوانی را از هواداران دو تیم بگیرد بلکه کری و کل‌کل هواداران باید بدون توهین و فحاشی باشد. بساط توهین باید از استادیوم‌های گیلان و بین هواداران این دو تیم برداشته شود.

این فعال رسانه‌ای با اشاره به ظرفیت شبکه‌های مجازی و امکان ایجاد مشارکت اجتماعی برای رفع این معضل، افزود: شبکه‌های اجتماعی نقش مهم و تاثیرگذاری در زندگی مردم دارند. به همین دلیل سعی کردیم از این توان در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام استفاده کنیم و با راه‌اندازی هشتگ «الگیلانو_بدون_توهین» هواداران دو تیم را دعوت به همراهی و مشارکت برای از بین بردن این توهین کنیم.

شاهین با بیان اینکه این کمپین یک حرکت هواداری است و به هیچ‌جایی وابسته نیست، گفت: سایت ملوان کلاب که قدیمی‌ترین سایت هواداری ملوان است تصمیم گرفت این حرکت را آغاز کند تا با کمک هواداران بتوانیم اتفاق خوبی را رقم بزنیم. احساس کردیم فضای موجود برای شروع یک جریان فرهنگی مناسب است و امکان آن وجود دارد که با این معضل مقابله شود. حتی با مدیر رسانه‌ای ملوان آقای دیده‌بان مشورت داشتیم و ایشان کمک‌های فکری خوبی به ما دادند. ما می‌دانیم بساط این فحاشی‌ها با یک بازی و دو بازی برچیده نمی‌شود و مطمئناً مشمول زمان می‌شود تا این معضل رفع گردد. ما اگر بتوانیم حتی یک درصد از میزان توهین‌ها کم کنیم حتی یک نفر را مجاب کنیم که چنین رفتاری را نکند، قدم مثبت برداشته‌ایم. قرار نیست در یک بازی همه‌چیز حل شود؛ قرار است ما به امید خدا این جریان را شروع کنیم و سعی کنیم به تدریج با فرهنگ‌سازی این معضل را حل کنیم. مهم این است که این حرکت از یک جایی شروع شود.

او در ادامه گفت: با بازیگران سرشناس کشور مثل میلاد کی‌مرام صحبت کردیم تا با این کمپین همراه شوند و ایشان هم وعده حمایت دادند. خود بازیکنان سپیدرود مثل سهیل حق‌شناس کاپیتان این تیم امروز این پست را روی صفحه اینستاگرامش قرار داد که از ایشان تشکر می‌کنم. همچنین امروز با چندتن از فعالان رسانه ای برجسته‌ی استان مانند مجتبی پوربخش و امین افقی و همچنین چند تن از بازیکنان ملوان علی الخصوص محمد آبشک صحبت کردیم و قرار شد بعد از اینکه بازی با فولاد یزد تمام شود بازیکنان ملوان در این کمپین شرکت کنند. محمد آبشک به خاطر اینکه هم در رشت بازی کرده و هم در انزلی مهمترین گزینه ما بود که خوشبختانه با روی باز دعوت ما را اجابت کرد. قرار است از پویا نزهتی که سال‌ها در ملوان بازی کرده هم دعوت کنیم تا با ما همراه شود.

مدیر ملوان کلاب درباره ریشه این اختلاف تصریح کرد: آنچه مشخص است کسی از ریشه این اختلاف آگاه نیست و از قدیم اختلافی بین این دو شهر و مردمانش وجود نداشته است. باید ریشه این اختلاف را به فوتبال ربط داد که متاسفانه در یک دهه اخیر زیاد شده است. به هرحال هیجانات فوتبال باعث خیلی از اتفاقات می‌شود. موضوع عجیب و غریبی نیست و همانطور که استحضار دارید در اسکاتلند بین هواداران گلاسگو رنجرز و سلتیک و در انگلستان بین هواداران لیورپول و منچستریونایتد یا رئال مادرید و بارسلونا در اسپانیا همین اختلافات وجود دارد. ولی متاسفانه در گیلان شکل زشتی به خود گرفته است و از شان و شخصیت مردم گیلان به دور است.

او با اشاره به اینکه در فوتبال ما کار فرهنگی انجام نشده است، عنوان کرد: وقتی از سمت مسئولین کم‌کاری می‌شود بهتر است که فرهنگ‌سازی از سوی خود هواداران اتفاق بیفتد. زیرا استادیوم‌های ما نیازمند کار فرهنگی است. متاسفانه با وجود اینکه باشگاه‌های ما لقب فرهنگی را به دوش می‌کشند اما ساختار فوتبال ما با امور فرهنگی فاصله زیادی دارد. کسر امتیاز و محرمیت تماشاچی فرهنگسازی نیست و فقط پاک کردن صورت مسئله است. تا کنون هم دیدیم هرگز این اقدامات تنبیهی نتیجه‌ای نداده است. ما با این کمپین قصد داریم یک کار فرهنگی با کمک مردم انجام دهیم و امیدوارم همه حمایت کنند تا شاهد اتفاق خوبی باشیم.

میثم شاهین درباره مشارکت با کانون هواداران سپیدرود توضیح داد: با توجه به اینکه این بازی در انزلی انجام می‌شود با هواداران سپیدرود صحبت نکردیم. اما امروز صبح یکی از صفحات هواداری سپیدرود بنام «رودسپید» خودجوش با انتشار این پست از کمپین حمایت کردند که جای تشکر دارد.

 

منبع : پایگاه خبری “رشت رویایی”