اختصاصی -مهدی تاج در اظهار نظری جنجالی و صد البته جالب اعلام کرد که امکان دارد فجر جایگزین نفت در […]

اختصاصی -مهدی تاج در اظهار نظری جنجالی و صد البته جالب اعلام کرد که امکان دارد فجر جایگزین نفت در لیگ برتر شود . که این اظهار نظر ما را بر آن داشت تا گشت و گذاری در نمونه های لیگ های اروپایی کنیم و چراییِ این اظهار نظر عجیب از مهدی تاج متوجه شویم که البته به پاسخ خوبی نیز رسیدیم !

همه ی ما کمابیش در جریان تقاضای باشگاه ملوان برای خرید تیم در آستانه ی انحلال نفت تهران هستند و سنگ اندازی های باندهای مافیایی فوتبال تهران از رسانه ها گرفته تا افراد مختلف چسبیده به فوتبال که با اظهار نظرهای جالب انتقال باشگاه نفت به انزلی را غیر قابل توجیه می دانند ، هستید ! این در حالی است که باشگاه نفت به خودیِ خود در حال انحلال است و حال که قصد فروش باشگاه را دارد می بایست به هر حال باشگاهِ دیگری آن را در اختیار بگیرد ! مگر غیر از این است ؟ چگونه است که چنین اظهار نظرهایی مطرح می شود ، حتی اگر تیم با قدمتی مانند ملوان که در همه ی رده های سنی فعالیت دارد و سالها در سطح اول فوتبال ایران آقایی کرده اقدام به خرید امتیاز لیگ برتری این باشگاه نکند ، این تیم می بایست به باشگاه دیگری فروخته شود ! حال این همه جنجال برای اسم ملوان چیست که همه دیدند چگونه فقط بخاطر یک تفاضل گل سقوط کرد آن هم در فصلی که اتفاقات غیر فوتبالی مکرراً برای آن اتفاق افتاد !

 

از این مسائل بگذریم که تکراری است و پیش تر به آن پرداخته ایم به مصاحبه ی عجیب رییس فدراسیون فوتبال می رسیم که پس از دیدار ذوب آهن و استقلال در فینال جام حذفی در گفتگویی اظهار کرد : « ما معتقدیم که تیم‌ها باید خودشان شرایط حضور در لیگ برتر را پیدا کنند و اگر نفت در تهران بماند و فعالیت کند بهتر است. اما این برنامه را هم داریم در صورت اینکه اگر تیمی نتوانست در لیگ برتر تیم‌داری کند، آئین‌نامه‌ای درست کنیم که تیم چهارم لیگ دسته یک به لیگ برتر وارد شود. بدین ترتیب اگر خریداری چه در استان و چه خارج از استان وجود نداشته باشد، فجر سپاسی وارد لیگ برتر شود.»

سوالی که در این میان بوجود می آید این است که تازه رئیس فدراسیون فوتبال و نفر اول پرطرفدارترین ورزش در ایران چگونه با بی اطلاعی چنین صحبتی را مطرح می کند و اعلام می کند آیین نامه ای تنظیم می کند تا تیمی از لیگ یک به جای تیم در آستانه ی انحلال لیگ برتری شود ؟ اجازه دهید مستند تر پاسخ این اظهار نظر ناآگاهانه ی رییس فدراسیون را دهیم ، مثالی بزنیم از معتبرترین لیگ دنیا که در دو فصل گذشته معتبرترین جامهای اروپایی را درو کرده اند ! لیگ اسپانیا !

 

به گزارش “ملوان کلاب” در فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۵ تیم فوتبال الچه در لالیگا با کسب ۴۱ امتیاز و کسب رتبه ی سیزدهمی در لیگ برتر اسپانیا ماندگار شد و در طرفی دیگر تیم ایبار که به تازگی به لالیگا صعود کرده بود در همین فصل با قرار گرفتن در رده ی هجدهم لالیگا به عنوان سومین و آخرین تیم به دسته اول اسپانیا مجددا سقوط کرد ! سپس الچه که با کسب ۴۱ امتیاز، جایگاه خود در لالیگا را مستحکم کرده و هوادارانش را خوشحال کرده بود، به دلیل عدم ارائه مدارک و گواهی های مالی لازم برای ثبت نام در فصل بعد و نیز بدهی های پرداخت نشده به چند بازیکن و مربی سابقش، با حکم قاضی ریویرو، حکم سقوطش به لیگا آدلانته (یا همان لیگ دسته اول) امضا شد ! پس از این اتفاق فدراسیون فوتبال اسپانیا و کمیته انضباطی این فدراسیون (که بی شک از هر لحاظ از فوتبال کشور ما صدها قدم جلوتر هستند) ، تیم سوم سقوط کننده یعنی ایبار را در لالیگا به جای تیم الچه ماندگار کرد و اصلا و ابدا صحبتی از ورود تیمی از لیگ یک به جای این تیم لیگ برتری مطرح نشد و اساساً خلاف آیین نامه ی انضباطی فیفا و اتحادیه اروپاست چنین اتفاقی !

پس از خواندن این گزارش مجددا باید از رییس فدراسیون فوتبال پرسید که آقای تاج ! با کدام استدلال می خواهید چنین آیین نامه ای تنظیم کنید و تیمی از لیگ یک جایگرین یک تیم لیگ برتری منحل شده به دلیل مسائل مالی نمایید ؟ آیا شما و فدراسیون تحت امرتان از فدراسیون فوتبال اسپانیا که به تازگی قهرمانی جهان و ۲ قهرمانی اروپا کسب کرده و باشگاه هایش معتبر ترین جامهایی اروپایی و جهانی را یک به یک درو می کنند ، بیشتر می فهمید ؟

ملوان سقوط کرد به دلایل بی شماری که هر کدام از مدیران و مربیان و بازیکنانش باید در جایگاه خود پاسخگوی عملکردشان باشند ! اما امروز بیش از هرچیز چنین اظهار نظرهای غیر مسئولانه ای از شخص اول فوتبال کشور هوادارانی را آزرده خاطر کرده که خونِ دلها پای این تیم خورده اند ! آنهایی که از غیر فوتبالی بودنِ خرید امتیاز لیگ برتری باشگاه نفت توسط ملوان صحبت می کنند ، کمی هم برایمان بگویند که کجای سقوط ملوان فوتبالی بوده ؟! اصلا اگر قرار بر ماندن فوتبالی باشد که در صورت عدم تیم داری نفت و انحلال این تیم اصلا نیازی به خرید از سوی باشگاه ملوان وجود ندارد ! و خود به خود ملوان به عنوان آخرین تیم سقوط کننده به صورت کاملا فوتبالی و با جدیدترین و به روزترین آیین نامه های انضباطی فوتبال دنیا ، می بایست لیگ برتری بماند !

بله رییس محترم فدراسیون فوتبال ! ما نیز از شما می خواهیم فوتبالی ، علمی و بروز پاسخ سوالات را بدهید نه برای دلخوشی رسانه های زرد پایتخت و جلب حمایتشان !

 

 

میثم شاهین

ملوان کلاب.نت – www.MalavanClub