ملوان روزهای خوشی را سپری نمی‌کند. نه خبری از مربی هست و نه پول و حتی وعده پرداختش. روزها یکی […]

ملوان روزهای خوشی را سپری نمی‌کند. نه خبری از مربی هست و نه پول و حتی وعده پرداختش. روزها یکی پس از دیگری می‌گذرد اما کسی نیست که به فریاد ملوان برسد. این تیم خطر سقوط را احساس می‌کند اما کک مدیران باشگاه هم نمی‌گزد که اگر می‌گزید در دو هفته اخیر پای یک سرمربی را به انزلی باز می‌کردند و تیم را تحویلش می‌دادند. در انزلی همه نگرانند. نگران تیمی که جزیی از زندگی‌شان است. بهمن صالح نیا نیز همینطور. او به‌عنوان بنیانگذار ملوان سکوت را شکست و صحبتهای جالبی به زبان آورد. صحبتهایی که شاید بتواند دست مدیران ملوان را رو کند.

در این شرایط بحرانی ملوان، شما سکوت کرده‌اید. چرا خبری از بنیانگذار ملوان در رسانه‌ها و حتی بدنه مدیریتی باشگاه نیست؟ اتفاقی افتاده؟

این روزها دغدغه فکری من شناسنامه شهرم است. تیمی به نام ملوان. تیمی که دست آدم‌هایی خاص افتاده. آنهایی که به مردم، گذشته پرافتخار و عاشقان ملوان اهمیت نمی‌دهند و همه چیز را با نگاه و تفکرات خودشان پیش می‌برند.

کدام آدم‌ها؟ منظورتان چه کسانی است؟

اعضای هیات مدیره. آقای هدایتی ۷۰ درصد سهام را به مردم انزلی هدیه کرد اما حالا اینها شده‌اند مالک باشگاه. هر طوری که دلشان می‌خواهد عمل می‌کنند. ملوانی که در گذشته نه بحث مالی داشت و نه مدیریتی، حالا دچار این بحران شده و یکی از دلایل کسب نتایج ضعیف هم این ماجرا بوده. من نگران ملوان هستم که خدای ناکرده نتواند در لیگ بماند. اگر این اتفاق بیفتد، ملوان هم مثل نفت آبادان می‌شود. دیگر راه بازگشت، نه غیرممکن اما سخت می‌شود.

خب به‌عنوان باتجربه‌ترین عضو فوتبالی انزلی چرا راهکاری ارائه نمی‌دهید؟

راهکار؟ اینها حتی اسم مرا به زبان نمی‌آورند، آن وقت شما می‌گویید راهکار بدهم؟ کاری کرده‌اند که عزیز دل ما، آقای آذرگون که از طرف تربیت‌بدنی نیروی دریایی در هیات مدیره حضور دارد دلسرد شده و دیگر به تصمیمات ورود نمی‌کند. آن هم در حالی که ۳۰ درصد از سهام متعلق به نیروی دریایی است. من آنچه دارم از نام ملوان و مردم انزلی است اما ملوان هم نباید نیروی دریایی را فراموش کند. همانطور که من مدیون ملوان هستم، ملوان هم باید مدیون نیروی دریایی باشد. زمانی ما یک سرمربی داشتیم، یک تدارکات و بازیکنانی عاشق که توانستیم ۶ بار به فینال جام حذفی برسیم و سه بار هم قهرمان شویم. بازیکنان با ارزشی تحویل تیم ملی دادیم. از غفور جهانی گرفته تا قایقران، احمدزاده، ایراندوست، نیاکانی، اسپندار، حسین داودی، پورغلامی و خیلی‌های دیگر. این بازیکنان مگر آن زمان چه پولی می‌گرفتند؟ عشق بود، معرفت بود و عاطفه وجود داشت.

اما فوتبال در آن زمان با حالا فرق کرده. الان باید امکانات داشته باشی تا به موفقیت برسی. همه تیم‌ها نیز از این ماجرا تبعیت می‌کنند که اگر بودجه داشته باشند می‌توانند عنوانی در خور به دست بیاورند. این را بپذیرید که همه چیز نسبت به گذشته تغییر کرده.

حرف شما را قبول دارم اما بحث مدیریتی در تیم، مسائل روانشناسی، وفاق و همدلی هم می‌تواند نقش مهمی در موفقیت داشته باشد. یک ناظم مدرسه می‌تواند خیلی از مسائل را کنترل کند. ناظم همان مربی است.

یعنی ملوان، مربی یا ناظم ندارد؟

به حمید استیلی ارادت قلبی دارم و برایش احترام قایلم. وقتی آمد به او گفتم دور و بر من پیدا نشود چون دوست نداشتم ترکش من او را هم بگیرد چون هیات مدیره با من اختلاف داشت و به همین دلیل از حمید خواستم تا جایی که می‌تواند اسم مرا نیاورد. متاسفانه افرادی از انزلی هم که کنار او بودند نتوانستند کمکش کنند.

نگفتید، منظورتان این است که ملوان مربی ندارد؟

واقعا ندارد. همین باعث شده تا وفاق و همدلی میان بازیکنان وجود نداشته باشد. این را برایتان اثبات می‌کنم. از طرفی مردم استان همچنان به من لطف دارند و تماس می‌گیرند تا از شرایط ملوان سوال کنند اما برایشان پاسخی ندارم. خجالت می‌کشم با آنها صحبت کنم. چه بگویم که آرام شوند؟ آنها از من انتظاراتی دارند اما نمی‌توانم یا بهتر بگویم نمی‌گذارند که ورود کنم.

دلیلش چیست؟ با هیات مدیره مشکل دارید؟

آنها با من مشکل دارند. البته از یکی دو عضو هیات مدیره این انتظار را داشتم که به من اجازه ورود ندهند اما از احمد دنیامالی گله دارم چون اعضای هیات مدیره باعث شده‌اند تا او هم از من یادی نکند. در حالی که از شهروندهای خوب انزلی است و البته می‌داند که من چه خدمتی به ملوان کرده ام.

مگر با دنیامالی در ارتباط نیستید؟

الان نه. البته دنیامالی از افرادی بود که همیشه نگرانی تشکیلات ملوان را داشت و هر کاری از دستش برمی آمد انجام می‌داد. حالا اما خبری از او ندارم. حرف من این است که چرا احمدزاده باید دور از ملوان باشد؟ چرا پورغلامی نباید سرمربی باشد؟ اینها مگر زحمت نکشیده‌اند؟ نمی‌گویم صالح‌نیا اما چرا اینها نه؟

مساله اعضا هیات مدیره با شما در چه مواردی است؟

برخی از اعضای هیات مدیره حاضر نیستند اسم مرا بشنوند، آنوقت می‌گویید چرا من نه؟ ملوان فرزند من است، عضو این خانواده هستم، اگر بی ادبی نباشد بزرگ این خانواده هستم اما فعلا که باشگاه دست این افراد افتاده و دوست هم ندارند امثال صالح نیا به ملوان ورود کنند. این را با مدرک به شما می‌گویم.

چه مدرکی؟

شش ماه قبل فردی به نام شهبازی را به باشگاه معرفی کردم. او می‌خواست مالک ملوان شود. هم اعتبار معنوی داشت و هم مالی. او رفت و با مسوولان باشگاه صحبت کرد. همه چیز طبق روال پیش می‌رفت که از او پرسیدند از طرف چه کسی آمده‌ای که در جواب گفته بود صالح نیا. آنها هم گفته بودند تیم را به تو نمی‌دهیم چون با فتنه گر انزلی آمده‌ای!

واقعا؟ لقب فتنه گر را به شما هم دادند؟

می‌توانید از رمضانی، رییس هیات فوتبال هم بپرسید. اتفاقا محمد قدیر بحری هم در جلسه حضور داشته و آنجا بوده. شهبازی قرار بود ۱۰ میلیارد از بدهی‌ها را به حساب باشگاه واریز کند و ۳۰ درصد از قراردادهای فصل جدید را نیز بپردازد.

خب چرا گفت با شما آمده؟ نمی‌توانست مالکیت را رسمی‌کند و بعد اسمی از شما بیاورد؟

نمی‌شد چون مسوولان فعلی باشگاه از او خواستند تا ۴ گزینه مورد نظرش را برای هیات مدیره معرفی کند. ایشان هم نام مرا نوشته بود که مورد قبول واقع نشد. گفته بودند خودت باشی مشکلی نیست اما صالح نیا نباید باشد! شهبازی هم جلسه را ترک کرده بود و دیگر هم اطراف باشگاه آفتابی نشد.

پس درصد بازگشت شما در حد صفر است؟

تا زمانی که این آقایان هستند هیچ وقت باور نکنید که اجازه بدهند من وارد شوم. ملوان مثل کشتی نیروی دریایی است. این کشتی نیاز به یک ناخدا دارد که ملوان‌ها او را باور داشته باشند. ناخدایی که هر گرایی بدهد همان مسیر را دنبال کنند نه اینکه بیخودی به چپ و راست بروند، در حالی  که نظر ناخدا چیز دیگری است. کشتی نیروی دریایی اما فعلا این ناخدا را در اختیار ندارد.

راستی سناریوی مدیران ملوان هم اجرایی شد و در نهایت هدایت تیم نه به احمدزاده و نه به پورغلامی، بلکه به قدیر بحری رسید. به‌عنوان آخرین سوال در مورد مربیگری قدیر بحری در ملوان صحبت می‌کنید؟

قدیر بحری از بازیکنان خوب و با اخلاق ملوان در گذشته بود اما مرا برای اظهارنظر درباره مربیگری‌اش معاف کنید. من نگران افتادن ملوان هستم و آرزویم این است که تیم در لیگ برتر بماند. برای فصل بعد هم اگر عزیزان معرفت داشتند مالکی را جذب کنند که ملوان را به روزهای اوجش برگرداند.

 

 

منبع : روزنامه ایران ورزشی