ملوان در اعتراض به آنچه بی‌عدالتی سازمان نظام وظیفه خوانده است روز گذشته از شرکت در لیگ برتر کنار کشید، […]

ملوان در اعتراض به آنچه بی‌عدالتی سازمان نظام وظیفه خوانده است روز گذشته از شرکت در لیگ برتر کنار کشید، موضوعی که البته می‌توان در آن حق را به تیم ملوان داد.

 

 

 

به گزارش «نسیم آنلاین»، ملوان در اعتراض به آنچه بی‌عدالتی سازمان نظام وظیفه خوانده است روز گذشته از شرکت در لیگ برتر کنار کشید، موضوعی که البته می‌توان در آن حق را به تیم ملوان داد. انزلی چی‌ها به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تیم‌های نظامی ایران دراین سال‌ها که تراکتورسازی موفق شده نام خود را به عنوان یک تیم نظامی مطرح کند هرگزنتوانسته در جذب بازیکنان سرباز موفق باشد. همین موضوع هم آنها را حسابی به هم ر یخته است. ماجرای ناراحتی ملوانی‌ها از این قرار است که در پایان نیم فصل مهدی شریفی به خاطر گذراندن خدمت سربازی از جمع سپاهان جدا شد و کد او برای ملوان صادر شد اما در عرض یک روز و با اعتراض مدیران تراکتورسازی او برای گذراندن خدمت سربازی خود به این تیم پیوست. این در حالی است که ملوان با حضور شریفی می‌توانست به ادامه بازی‌ها امیدوار شود اما بازهم آنها به دلیل کمبود لابی در سازمان نظام وظیفه این شانس را از دست دادند. در حال حاضر ملوان پولی برای جذب بازیکن ندارد و این بهترین فرصت بود که مهدی شریفی بتواند مشکل گلزنی این تیم را حل کند اما به گفته سردار کمالی، جانشین منابع انسانی کل نیروهای مسلح برای کمک به تراکتورسازی در بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا این بازیکن برای گذراندن خدمت سربازی‌اش به این تیم رفت.

 

 

مقایسه سربازهای تراکتورسازی و ملوان

 

مقایسه بازیکنان سربازی که در تراکتورسازی و ملوان بازی می‌کنند این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد که سازمان نظام وظیفه هرگز عدالت را بین دو تیم رعایت نمی‌کند. این در حالی است که ملوان حداقل از نظر قدمت بسیار با سابقه‌تر از تراکتورسازی است و معلوم نیست دلیل این سیاست سازمان نظام وظیفه چیست. در بین بازیکنانی که در نیم فصل اول در تراکتورسازی بازی می‌کردند، محمدرضا اخباری، شاهین ثاقبی، سینا عشوری، سامان نریمان جهان، سعید آقایی، احمد عبدالله زاده، علی حمودی، شجاع خلیل زاده، بختیار رحمانی و سروش رفیعی سرباز بودند که حضور هرکدام آرزوی خیلی از تیم‌های لیگ برتری محسوب می‌شود اما در ملوان تنها شهاب کرمی، آرش افشین، محمدحسین کنعانی زادگان و حسین ماهینی سرباز بودند که این خود نشان می‌دهد هرگز عدالت بین دو تیم رعایت نشده است. این در حالی است که ملوان از نظر شرایط مالی در شرایط بدتری از تراکتورسازی است و حضور سربازها می‌توانست خیلی به این تیم کمک کند.

 

 

چرا تراکتورسازی تیم نظامی است؟

 

شاید اصلی‌ترین سوالی که برای هواداران فوتبال در تمام این سال‌ها پیش آمده است این باشد که چرا تراکتورسازی تیم نظامی محسوب می‌شود؟ این تیم سال‌ها زیر نظر کارخانه تراکتورسازی اداره شد و هرگز هم نام نظامی روی این تیم نیست که بتوان تشخیص داد این تیم به صورت نظامی اداره می‌شود. ماجرای نظامی شدن تراکتورسازی از این قرار است که در لیگ یازدهم که امیرقلعه نویی سرمربی تراکتورسازی بود، مصطفی آجرلو به عنوان رییس هیئت مدیره این باشگاه منصوب شد و او توانست از روابط خود استفاده کند و به این بهانه که این تیم تحت مالکیت سپاه پاسداران اداره می‌شود برای تراکتورسازی بازیکن سرباز جذب کند. در آن سال در نیم فصل دوم قاسم حدادی‌فر و احسان حاج صفی برای نیم فصل به تراکتورسازی رفتند و موفق شدند برای اولین بار در تاریخ این باشگاه را به مقام نایب قهرمانی لیگ برتر برسانند. بعد از این بود که تراکتورسازی هرساله بهترین بازیکنان سرباز را جذب ‌کرد و دست تیم‌های نظامی مثل ملوان و حتی فجرسپاسی خالی می‌ماند. در این مدت هم سازمان نظام وظیفه آشکارا از تراکتورسازی حمایت کرده و معمولا ستاره‌های تیم‌های دیگر را جذب کرده است.

 

 

ستاره هایی که به کار تراکتورسازی نمی‌آیند

 

نگاهی به عملکرد بازیکنان تراکتورسازی نشان می‌دهد که این بازیکنان که هرکدام ستاره‌های تیم‌شان بودند هرگز به درد این تیم نخوردند. نمونه بارز آن بختیار رحمانی است که انواع و اقسام مشکلات را بر ای این تیم درست کرد و در نهایت مجبور شد به تمرینات تراکتورسازی برگردد. با این حال از هم اکنون می‌توان حدس زد که رحمانی برای تراکتورسازی بازیکن فولاد نخواهد شد. البته در این بین وضعیت بازیکنانی مثل شجاع خلیل زاده و سروش رفیعی هم هرگز بهتر نبوده است و باید دید سرنوشت مهدی شریفی در تراکتورسازی چه خواهد شد.