اختصاصی – پرونده ی زوران زلاتکوفسکی مهاجم ملوان که در زمان اسپانسری منطقه آزاد انزلی به ملوان پیوسته بود ، […]

اختصاصی – پرونده ی زوران زلاتکوفسکی مهاجم ملوان که در زمان اسپانسری منطقه آزاد انزلی به ملوان پیوسته بود ، به یک تهدید برای ملوان تبدیل شده است و محکومیت ملوان می تواند صدمه بزرگی به باشگاه چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ فوتبالی در صورت کسر امتیاز وارد نماید . از این دست پرونده ها در فوتبال ایران بسیار بوده و اغلب به سود بازیکنان خارجی به اتمام رسیده است . حال به این بهانه مصاحبه ای را با صادق درودگر مدیرعامل وقت ملوان ترتیب دادیم که در سال دوم حضور این بازیکن در ملوان به عنوان مدیرعامل در ملوان حضور داشت و قرارداد وی در آن سال با باشگاه فسخ گردید

 

مدیرعامل اسبق باشگاه ملوان در خصوص پرونده ی زوران زلاتکوفسکی به پایگاه اینترنتی هواداران ملوان بندرانزلی “ملوان کلاب” گفت :«زوران پیش از ورود من به باشگاه ملوان به این باشگاه پیوسته بود و زمانی که من ورود کردم دومین سال جضور او در ملوان بود ، مربیان آن زمان ملوان پیش از آغاز بازیها نزد من آمدند و گفتند که این بازیکن به هیچ عنوان از لحاظ فنی شرایط خوبی ندارد و به طور منظم جدی هم در تمرینات حاضر نمی شود و از او راضی نیستیم . ما با او قرار گذاشتیم و مذاکره کردیم ، او گفت ۱۷۵ هزار دلار قرارداد فصل اولش را کامل می خواهد و نصف این مبلغ را نیز در سال دوم میگیرد و قراردادش را فسخ می کند ، من به ایشون گفتم شما در مدت حضورت در ملوان تنها یک بازی کامل انجام دادی و هیچ کمکی به باشگاه نکردی و توانایی و جدیت لازم را نداشتی و در آیین نامه و قراردادی که امضا کردید ذکر شده که سطح توانایی فنی شما باید در حدی باشد که مربی و باشگاه راضی باشند و در شرح وظایف بازیکنان نوشته شده که باید جدی و منظم باشید ، ما به ایشون گفتیم که حاضریم ۹۰ هزار دلار پرداخت کرده و قرارداد را فسخ کنیم ، ما در حضور کارمندان باشگاه و آقای مارتیک خاچاطوریان که آن زمان مربی ملوان بودند ۹۰ هزار دلار را آماده کرده و میخواستیم به زوران بدهیم که او قبول نکرد و گفت اینجا می ماند تا پولش را کامل بگیرد . »

 

درودگر ادامه داد : « به هر حال ما این صورت جلسه کردیم که حتی فیلم هم در آن وز تهیه کردیم اگر الان در باشگاه موجود باشد ، که ۹۰ هزار دلار خواستیم به زوران بدهیم و او قبول نکرد . آقای زوران بعد از آن شکایتی کرد به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال و بعد از مدتی ملوان به پرداخت ۹۰ هزار دلار محکوم شد و باز ما حاضر شدیم ۹۰ هزار دلار را بدهیم که باز هم زوران قبول نکرد و حتی حاضر نشد پاسپورتش را از باشگاه تحویل بگیرد و ما پاسپورت را تحویلِ سفارت بلغارستان دادیم . بعد که ایشون به فیفا شکایت کرد ما توسط وکیل باشگاه لایحه ای تنظیم کردیم و مدارک را به فیفا فرستادیم که ما رای کمیته انضباطی ایران را داریم و وقتی کمیته انضباطی رای صادر کرده ایشان دیگر نمی تواند شکایتش را به فیفا ببرد و فیفا تایید کرد و خواست این مبلغ را پرداخت کنیم و ما هم قبول کردیم در چند قسط آن را پرداخت کنیم که بعد از این جواب ما به فیفا دیگر نامه ای به باشگاه نیامد .»

 

وی اضافه کرد : « بنده در اولین مصاحبه ای که از جناب آقای رضاییان مدیرعامل باشگاه خواندم مشاهده کردم که ایشان به رای دادگاه عالی ورزش “Cas” اشاره کردند و در مصاحبه ای دیگر خواندم که فیفا این رای را صادر کرده ، اما من مدارک و نامه فیفا را ندیدم که ببینم دقیقا در آن به چه چیزهایی اشاره شده و آیا قابل استیناف هست یا خیر اما اگر ببینم مطمئن هستم که میشود رای را شکاند ، کما اینکه وکیل این بازیکن در ایران به خود من گفت که اگر باشگاه ملوان بخواهد مبلغ را پرداخت کند توانایی این را دارم که بخش عظیمی از این مبلغ را از زوران تخفیف بگیرم و با تخفیف ویژه ای با این بازیکن به توافق برسید . به نظرم این پرونده قابل حل است و اگر در این زمینه تلاش خوبی صورت بگیرد می شود با مبلغ پایین تری با زوران به توافق رسید . اگر باشگاه ملوان جناب آقای دنیامالی و مدیرعامل محترم باشگاه آقای رضاییان از من بخواهند مطمئن باشید در این پرونده کمک خواهم کرد و شک نکنید بخش زیادی از این مبلغ را می توان تخفیف گرفت و مشکل را حل کرد .»

 

صادق درودگر در خصوص مشکلات مالی باشگاه افزود :« ببینید این وضعیت را ما نیز در فصلی ۹۲-۹۳ در ملوان تجربه کردیم و با دراگان فصل خوبی را پشت سر گذاشتیم ، به نظرم بازیکنا و ورزشکارها بیش از پول اعتماد برایشان مهم است ، اگر اعتماد ایجاد کنید پول در درجه دوم اهمیت برایشان قرار دارد . در فصل ۹۲-۹۳ نیز ما سعی کردیم این اعتماد را در بازیکنان و کادرفنی ایجاد کنیم و خوشبختانه آنها هم مساعدت و همکاری ویژه ای داشتند و ما توانستیم روزهای خوبی را رقم بزنیم ، هرچند که پیش از ورود آقای محجوب نیز ۳۰ درصد قرارداد بازیکنان را با ارتباطاتی که داشتم و پولهایی که بود و ۶۰۰ میلیون هم آقای هدایتی داده بودند ، پرداخت کردیم و چیزی حدود ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون هزینه کردیم . اما بیش از مسائل مالی بحث اعتمادسازی بود که ایجاد شده بود و تیم متحدی داشتیم . در حال حاضر آقای دنیامالی در راس هیئت مدیره حضور دارند و با توجه به شناختی که از آن منطقه وجود دارد هیچ کس ایشان را کمک نمی کند ، شما ایمان داشته باشید حتی یک نفر ایشان را کمک نمی کند و دست تنها در حال اداره ی تیم هستند و باید هواداران و بازیکنان او را کمک کنند و تا جایی که من در جریان هستم ایشان تاکنون ۲ میلیارد پول به باشگاه آوردند که کار بسیار بزرگی است در این شرایط اقتصادی کشور که به نظرم حضور او در این شرایط در ملوان و فراهم کردن این مبلغ تنها از عشق او به ملوان و انزلی سرچشمه می گیرد ، باید به او کمک شود من کسانی را می شناسم که هرجای انزلی دست بگذارید مال آنهاست ! چرا نباید آنها به ملوان کمک کنند ؟ مگر این خواسته ی مردم نیست که به ملوان کمک شود ؟ آقای بهشتی آمدند در ملوان و یک نفر هم به عنوان مشاور آوردند و قراردادهای نجومی بستند و بازیکنان و کادرفنی از جایی که اعتماد به باشگاه در آن زمان وجود نداشت بالاترین مبلغ را گفتند و نه تنها بازیکنان بلکه بعضی آدم ها که اصلا کاری انجام نمی دهند قرارداد عجیب و غریب بستند اما من مطمئنم که بازیکنان با شناختی که دارم حاضرند اگر اعتمادسازی شود و خیالشان از اینکه پول واقعی قراردادشان را می گیرند راحت باشد ، قراردادشان را تقلیل دهند کما اینکه در زمان ما این کار را کردند . »

 

درودگر ادامه داد : « چرا منطقه آزاد انزلی نباید کمک حال ملوان باشد ، منطقه آزاد کل کشور سال گذشته ۸۰۰ میلیارد تومان سود و منطقه آزاد انزلی نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان سود داشته بدونِ ریالی سرمایه گذاری در کشور ، چرا از این همه درامدی که منطقه آزاد دارد نباید بخشی است هزینه ی مردم انزلی شود که برای منطقه آزاد شدنِ انزلی هزینه دادند و سالها تلاش و درخواست کردند ، رفت و آمد تریلی ها و دودِ آنها را مردم تحمل می کنند ، آلودگی آب دریا و ترافیک و هزار مشکل دیگر را مردم تحمل کردند و می کنند چرا نباید بخشی از سودهای کلان به همین مردم برگردد ؟ متاسفانه آنطور که باید و شاید مسئولین پیگیر این مسئله نیستند و قضیه ی دیگری که وجود دارد این است که در زمان نمایندگیِ آقای شجاع مصوبه ای طرح شده بود که کامیونهایی که به انزلی می آیند مبلغی از آنها گرفته می شد که قرار بوده خرج ملوان شود ! زمانی که من در انزلی بودم چیزی حدود ۱۱ هزار تومان بود که فکر میکنم الان بیشتر هم شده و آماری که داشتم در آن زمان که بندر خالی بود و در بدترین شرایط حدود ۲ میلیارد و ۹۰۰ درامد از این طریق به دست می آمد و الان با توجه به بیشتر شدن فعالیت اقتصادی بندر بی شک مبلغ بیشتری به دست می آید ، چرا این مبلغ که اصلا برای باشگاه ملوان تعریف شده بود به ملوان نمی رسد و نمی دانم کجا خرج می شود .»

 

مدیرعامل اسبق ملوان در پایان گفت : «بعضی از افراد موفقیت ملوان رو یک تهدید می دانند و گرفتاری و بحران ملوان را یک فرصت برای خودشان می دانند و می گویند اگر ملوان اوضاعش خوب باشد دیگر کسی از مردم با ما کاری ندارد ! ولی وقتی ملوان شرایطش بحرانی باشد همانطور که برای پیروزی و موفقیت ملوان و فرار از شرایط بحرانی در آرامگاه حاج آقا نجفی دعا میکنند ، همانطور هم سراغ آنها می روند تا آنها به ملوان کمک کنند و این رو یک فرصت می دانند ! این بزرگترین مانع برای ملوان است که بعضی ها همیشه این تیم را ضعیف و بحرانی می خواهند . باز هم از هواداران می خواهم به آقای دنیامالی که واقعا دست تنها هستند کمک کنند تا ایشان بتوانند انشاله اثر مثبتی از خودشان به جای بگذارند و ملوان را از بحران خارج نمایند . »

 

 

میثم شاهین

ملوان کلاب.نت – www.MalavanClub.Net