دیدارهای دربی را می توان به روح فوتبالی هر لیگی تشبیه کرد و “الکلاسیکو ” را می توان گواه محکم […]

دیدارهای دربی را می توان به روح فوتبالی هر لیگی تشبیه کرد و “الکلاسیکو ” را می توان گواه محکم این ادعا ذکر کرد. دقیقا به همین دلیل لیگ برتر بدون ” الگیلانو” برای گیلانیان جذابیتی ندارد.

 

 

 

به گزارش خزراسپورت، دیدار الکلاسیکو با تمام جذابیت ها و دیدنی هایش در سانتیاگو برنابئو برگزار شد ، دیداری که دربی اول فوتبال دنیا محسوب می شود و انصافا هم این مسابقه چه  به لحاظ هیجان و چه به لحاظ فنی در بالاترین سطحش به انجام رسید و بینندگانش را به وجد آورد.

 

 

اساسا خاصیت دربی همین است، یک جنگ تمام عیار و مهیج که وجد و هیجان خاصی را به فوتبالدوستان و به ویژه طرفین مصاف دربی می بخشد.

 

 

فوتبالدوستان کشورمان هم با حال و هوای دربی بیگانه نیستند، دربی سرخابی های پایتخت که دربی اول فوتبال ایران و آسیاست. مصاف آبی ها و قرمزهای پایتخت اگرچه به لحاظ فنی قابل قیاس با الکلاسیکو نیست، اما حداقل  در هر فصل لیگ برتر ، دوبار تب فوتبالی کشور را به اوج حرارتش می رساند تا حال و هوای فوتبالی کشورمان به مدد برگزاری آن، روحش را از دست ندهد.

 

 

حال که شب گذشته شاهد دربی الکلاسیکو بودیم و چند هفته پیش تر هم  دربی سرخابی ها به انجام رسیده بود ، بد ندیدیم یادی کنیم از دربی الگیلانو که البته دو فصلی می شود که دیگر برگزار نمی شود.

 

 

دربی الگیلانو مابین داماش و ملوان، به واقع بعد از مصاف استقلال و پرسپولیس ، دومین دربی جذاب و پربیننده فوتبال کشور و دربی اول فوتبال شمال ایران محسوب می شود. دیداری که هیجان و وجد خاصی را به فوتبالدوستان گیلانی می بخشید و انصافا با دیدن دربی های یاد شده جایش در فوتبال کشور خالی است.

 

 

تازه در غیبت دو ساله دربی الگیلانو حس می کنیم که  این دیدار سنتی چه شور و هیجانی را به فوتبال گیلان می بخشید و اکنون که نیست جایش واقعا خالی است. شاید این ال گیلانو بود که اندک شور و هیجانی  را به فضای فوتبال گیلان تزریق می کرد که با سقوط داماش این بستر هم از بین رفت.

 

 

فوتبال گیلان این روزها حال و هوایش رنگی از طراوت به خود نمی بیند ، نه ملوان در لیگ برتر ، نه داماش در لیگ یک و نه سپیدرود و رهپویان در لیگ دو رنگ آسایش به خود نمی بینند و با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند و وقتی آن شور و اشتیاق و استقبالی که از دربی های گیلان می شد را با این فضای فعلی قیاس می کنیم ، تاسف مان بیشتر می شود و با دیدن وضعیت موجود نمی توان به تکرار الگیلانو در سطح نخست فوتبال کشور امیدوار بود.

 

 

اینکه چه عامل یا عوامل و یا چه کس و کسانی فوتبال گیلان را به این روز رسانده اند ، خود بحث مفصل و جداگانه ای را می طلبد که ازحوصله این مبحث خارج است و در جای خود به آن خواهیم پرداخت، اما لیگ برتر بدون الگیلانو برای گیلانیان جذاب نیست!

 

منبع : خزر اسپورت