تیم‌ملی در دو بازی گذشته از بازیکنانی در ترکیب اصلی خود سود برد که حضورشان برای طرفداران سورپرایز بزرگی بود. […]

تیم‌ملی در دو بازی گذشته از بازیکنانی در ترکیب اصلی خود سود برد که حضورشان برای طرفداران سورپرایز بزرگی بود.

 

 

به گزارش “ورزش سه”، یکی از این بازیکنان عزت‌الله پورقاز بود، مدافع ۲۷ ساله ملوان که در غیاب مدافعان کلیدی و مصدوم ایران  در خط دفاع به میدان رفت و در کنار مرتضی پورعلی‌گنجی زوج خوبی را تشکیل داد. اما سوای از عملکرد خوب نکته‌ای که باعث شد نام پورقاز بیشتر در ذهن طرفداران تیم‌ملی قرار بگیرد، حضور او در چارچوب دروازه مقابل گوام بود چون بعد از اخراج بیرانوند و تمام شدن تعویض‌های ایران کمتر کسی ریسک ایستادن درون دروازه را به جان می‌خرید اما مدافع گنبدی بلافاصله اعلام آمادگی کرد و جای بیرانوند را گرفت تا در اولین ۲۰ دقیقه گلری‌اش کلین شیت داشته باشد.

 

بعد از این نمایش به او لقب آچارفرانسه دادند چون در رختکن هم کارلوس کی‌روش اولین نفر به سمت او رفت و به خاطر حضورش درون دروازه تشکر کرد. اما آچارفرانسه جدید تیم‌ملی تا ۳ سال قبل تنها فرصت حضور در لیگ دسته اول را پیدا کرده بود و بازیکنی کاملا ناشناس بود.


بچه‌ای از سیچوال

 

۲۷ سال پیش در روستای سیچوال در توابع گنبد به دنیا آمد. همانند همه گنبدی‌ها او هم علاقه خاصی به والیبال و سوارکاری داشت اما فوتبال وسوسه بزرگی بود که او را مجاب کرد تا در تمرینات اتکا شرکت کند. در روزهای حضورش در اتکا و نساجی در پست فوروارد بازی می‌کرد. اما رفته رفته حمید کللی‌فرد او را به خط دفاع برد و همین امر باعث شد تا فوتبالیست پخته‌تری شود. بعد به ایرانجوان بوشهر رفت و با غلام دلگرم ۱۷ هفته صدرنشین لیگ دسته اول بود؛ نکته اینکه بوشهری‌ها با حضور چنین مدافعی در آن مدت تنها ۶ گل خورده بودند تا ساختار تدافعی قدرتمندی داشته باشند.

بعد از آن فصل پورقاز بار دیگر سر از شمال درآورد و این‌بار بعد از ۱۰ دقیقه حضور در تست‌های ملوان نصرت ایراندوست با او قرارداد دو ساله‌ای بست. قراردادی که برای این بازیکن گنبدی سبب خیر شد تا او بعد از تنها یک فصل و نیم به یکی از مهره‌های اصلی تیم‌ملی تبدیل شود.

 

سوارکاری حرفه‌ای با اسب‌های نجیب

 

عزت پورقاز مثل همه گنبدی‌ها در سوارکاری هم تبحر خاصی دارد تا جایی که دوستان و بچه محل‌هایش از رقابت با او هراس دارد. عزت مثل همه در این شهر صاحب چند رأس اسب‌های نجیب است که در مسابقات سوارکاری حضور دارند. هرگاه فرصتی پیدا می‌کند به شهرش برمی‌گردد و بیشتر زمان خود را با این اسب‌ها طی می‌کند. البته او در رشته والیبال هم فعالیت کرد اما نه به صورت حرفه‌ای.

 

پرتاب اوت‌های موشکی

 

در طول فوتبالش در هر تیمی که بود پرتاب اوت‌های قدرتمندی داشت و مربیان روی این توانایی او برای رسیدن به پیروزی حساب خاصی بازی می کردند از جمله فیروز کریمی در ملوان که با همین حربه چند گل ۳ امتیازی و شیرین به ثمر رساند تا قوی سپید از مهلکه سقوط نجات پیدا کند. هم‌تیمی‌های پورقاز لقب پرتاب‌های موشکی برای اوت دستی‌های این بازیکن انتخاب کردند چون هم سرعت دارد هم قدرت.