یکی از نخستین نبردهای دو تیم سپاهان و ملوان به جام تخت جمشید و مسابقات سال ۱۳۵۳ بازمی گردد. به […]

یکی از نخستین نبردهای دو تیم سپاهان و ملوان به جام تخت جمشید و مسابقات سال ۱۳۵۳ بازمی گردد.

به گزارش کاپ، تیم های سپاهان و ملوان که این هفته در لیگ برتر به مصاف هم می روند، از دهه ۵۰ و در رقابت های جام تخت جمشید مسابقات فراوانی با هم برگزار کرده اند. اما ببینیم در دهه ۵۰ و روزهایی که ملوان تیمی مقتدر در لیگ بود و سپاهان تیمی فانوس به دست، شرایط بازی های دو تیم چگونه بود؟ کیهان ورزشی در روز شنبه  ۱۱ آبان ۱۳۵۳ شماره ۱۰۶۷ در مطلبی با عنوان هفته شادکامی برای دو تیم اصفهانی نوشت:

 

هفته هفدهم مسابقه برگشت تخت جمشید

 

نتیجه دیدار رفت یک بر صفر به سود سپاهان

 

 

 

سپاهان (۰) ۲

 

بازیکنان: مجید برزمهری (کاپیتان)، مسعود تابش، منوچهر کریمی، غلامرضا دوکچی، بهروز مردانی(از دقیقه ۷۵حمید ولیوند)، رضا دهقان، مهدی اخوان، محسن یزدخواستی، رضا صفاپور (از دقیقه ۷۹ منصور ابراهیم زاده)، مجید جفاری، حمید نعیمیان

 

ذخیره: بهرام استیکی، مصطفی حیدری، اصغر رحیم ملک

 

مربی: محمود یاوری

 

ملوان (۱) ۱

 

شاهپور نوری زاده، منوچهر ناوگان، بهرام صادق نیا (کاپیتان)، فرهاد صیاد مصلح، رضا ویشکاهی(از دقیقه ۸۵ مجید چتایی)، نصرت ایران دوست، قاسم سلطانزادی، جاوید جهانگیری، علی نیاکانی، غفور جهانی (از دقیقه ۶۷ میخائیل پتروسیان)، عزیز اسپندار

 

ذخیره: علی صیاد، قادر عزت اللهی، حسن کامدار

 

مربی: بهمن صالح نیا

 

گلها:علی نیاکانی(۳۵- ملوان)، حمید ندیمیان (۷-سپاهان)،احمد جفاری (۸۲-سپاهان)

 

داور: داود حیدری با کمک ایرج خوشرفتار و حسین فرجی

 

تماشاگر: بیش از ۷۰۰۰ تن

 

در اواخر بازی هوا تاریک بود!

 

ورزشگاه باغ همایون اصفهان (جمعه  ۱۰ آبان ۱۳۵۳ ) سپاهان که در بازی رفت خود ملوان را یک بر صفر در بندر پهلوی شکست داده بود این بار نیز به پیروزی  رسید و اولین شکست را در مسابقات برگشت نصیب ملوان کرد و خود نیز پس از چند شکست پی در پی طعم پیروزی را چشید. در این مسابقه خط دفاعی سپاهان جز چند اشتباه مانند خطوط میانی و حمله روز پرفروغی را پشت سرگذاشت ولی ملوان همکاری سابق خود را آنچنان که باید نداشت. اگر یک بار دیرک افقی دروازه ملوان به داد این تیم نمی رسید پیروزی با فاصله بیش از این حاصل می شد.

 

ملوان ضمن قبول شکست با قهر غفور جهانی نیز مواجه شد. غفور به دنبال تعویضش در دقیقه ۶۷ به مانند کلانی سخت عصبانی شد و پیراهنش را از تن به در آورد. او به عکاسانی که برای عکس گرفتن پیش آمده بودند نیز با شدت تمام پرخاش کرد.

 

بازی غفور جهانی به اتفاق سلطانزادی آغاز کردند. هنوز یک دقیقه از مسابقه سپری نشده بود که محسن یزدخواستی -که به راستی ستاره میدان بود- پا به توپ وارد محوطه ۱۸ قدم ملوان شد و توپ را به خوبی در اختیار احمد جفاری که از جناح راست پیش آمده بود قرار داد و او دروازه ملوان را با خطر مواجه ساخت. اما منوچهر ناوگان خطر را دفع کرد.

 

در دقیقه ۱۲ ملوان به یک کرنر دست یافت که غلامرضا دوکچی (مدافع سپاهان) به موقع توپ را دفع کرد.

 

در دقیقه ۳۵ ملوان به گل برتری دست یافت. جریان به این شکل بود که جاوید جهانگیری شروع به پیشروی کرد و علی نیاکانی را در پشت محوطه ۱۸قدم سپاهان صاحب توپ ساخت و در حالی که محمد برزمهری دروازه را ترک کرده بود، با یک شوت آزاد توپ را وارد دروازه سپاهان کرد.ملوان قبل ازاین گل یک بار با شوت سلطانزاده و ضربه سر جهانی- که هر دو به خارج رفت- زنگ اول را برای سپاهان نواخت.

 

پس از این گل خطری از بیخ گوش ملوان گذشت. همکاری خوب یزدخواستی و مسعود تابش و شوت سرضرب رضا دهقان از کنار دروازه ملوان به خارج رفت. تا پایان نیمه اول با اینکه سپاهان چند حمله روی دروازه ملوان کرد نتیجه ای را به دست نیاورد.

 

نیمه پیروزی بار برای سپاهان

 

نیمه دوم با هر دو تیم بدون تعویض آغاز کردند. سپاهان در پی جبران گل از دست رفته تلاش سختی را آغاز کرد و دو دقیقه بعد گل تساوی به ثمر رسید. گل سپاهان بعد از پیشروی محسن یزدخواستی از جناح چپ  و پشت سر گذاشتن چند یار ملوانی پایه گذاری شد. پاس خوب او به حمید ندیمیان به این بازیکن فرصت داد تا با شوتی خوب گل تساوی را درون دروازه ملوان جای دهد.

 

 

در این لحظه ورزشگاه به یک پارچه آتش، آتش احساسات تبدیل شد. تا دقیقه ۷۳ هر دو تیم چند موقعیت خوب را از دست دادند. ملوان در این لحظه صاحب یک پنالتی شد و عزیز اسپندار ضربه پنالتی را زد. ولی مجید برزمهری با پرشی عالی پنالتی را مهار کرد.

 

به دنبال از دست رفتن این موقعیت ملوان همچنان به تلاش خود ادامه داد و در مقابل سپاهان برای به دست آوردن پیروزی با همه وجود به پا خاست و سرانجام در دقیقه ۸۲ سپاهان موفق شد با پاس مسعود تابش و شلیک دقیق احمد جفاری- که از اشتباه نوری زاده استفاده کرده بود- به دومین گل خود برسد.

 

در مورد تیم ملوان که جنوب را با پیروزی پشت سر گذاشته بود بار دیگر تسلیم سپاهان گربه سیاه خود شد و غمگین به رختکن رفت. در حالی که غفور جهانی گلزن و مهاجم خوب این تیم با عملی که مرتکب شد اولین نشانه های اعتراض و عدم دوستی و یکپارچگی را در ملوان تیم بزرگ شهرستانی نشان داد. گمان نبرد این قهر و جدایی حالت جدی به مانند مساله کلانی و پرسپولیس داشته باشد اما آرزو می کنیم در مسابقه این هفته پرسپولیس و ملوان در امجدیه بار دیگر کلانی را در پرسپولیس و جهانی را در ملوان در تلاش برای گل زدن و کسب پیروزی ببینیم.