هافبک جوان تیم ملی فوتبال ایران گفت: بازیکنان تیم ملی همه سختی‌ها را تحمل می‌کنند تا راهی جام جهانی شویم. […]

هافبک جوان تیم ملی فوتبال ایران گفت: بازیکنان تیم ملی همه سختی‌ها را تحمل می‌کنند تا راهی جام جهانی شویم.

به گزارش خبرگزاری فارس، وقتی از صحبت از جوانان تیم ملی فوتبال می‌شود، بدون شک یکی از آنها سعید عزت‌اللهی در ذهن تداعی می‌شود.

سعید در اوج جوانی در حال تبدیل به یک هافبک پخته شده و بازیکنی است که شاید در آینده‌ای نه چندان دور  جایگاه خود را در ترکیب ثابت تیم ملی تا چندین سال تثبیت کند.

سعید در دیدار مقابل ژاپن نیز از همان ابتدا به میدان رفت تا نشان دهد در افکار فنی و تاکتیکی کی‌روش جایگاهش را باز کرده و دیگر برای ادامه کار همه چیز بستگی به خودش دارد تا بتواند حقش را از تیم ملی و فوتبال ایران بگیرد.

در خصوص تیم ملی، فضای اردوها و کار با کی‌روش و همچنین مسائل مربوط به باشگاه روسیه‌ای که او را در اختیار دارد، گفت و گویی را با عزت‌اللهی انجام دادیم که متن آن را در زیر می‌‌خوانید:

فارس: ابتدا درمورد بازی با ژاپن صحبت کن. به نظر بازی بزرگی برای تیم ملی به‌شمار می‌رفت.

یک مسابقه خوب و فنی را پشت سر گذاشتیم، ژاپن نیز از تمام بازیکنان مطرحش در مسابقه با ایران بهره می‌برد و با یک تیم کامل به تهران سفر کرده بود. ما هم با همه توان‌مان پا به این مسابقه گذاشتیم و فکر می‌کنم تا حدودی توانستیم از نام ایران دفاع کنیم، البته مقابل تیم پرستاره ژاپن فرصت‌های خوب گلزنی هم داشتیم که شانس با ما یار نبود تا بتوانیم گل‌های بیش‌تری به ثمر برسانیم. در آغاز نیمه دوم گل مساوی را دریافت کردیم و فکر نمی‌کنم به جز یک موقعیت تک به تک که برای ژاپنی‌ها به‌دست آمد، این تیم در طول ۹۰ دقیقه فرصت صد درصد دیگری برایش به‌وجود آمده باشد.

فارس: البته به نظر می‌رسد نتیجه در بازی‌های دوستانه مطرح نیست و کادر فنی در چنین مسابقاتی بیشتر به دنبال بررسی عملکرد بازیکنان و رسیدن به اهداف تاکتیکی در تیم ملی بوده و خیلی برد و باخت در چنین دیدارهایی اهمیت ندارد.

کاملاً درست است و فکر نمی‌کنم که نتیجه‌ای که به‌دست آمد در دیدار مقابل ژاپن اهمیت زیادی داشته باشد و مهم نتایج فنی است که کادر فنی از چنین مسابقاتی به‌دست می‌آورد.

فارس: دیدار با ژاپن تا چه اندازه برای شخص سعید عزت‌اللهی مفید بود؟

برای من بیشتر از همه بازیکنان مفید بود، چون تازه به تیم ملی آمده‌ام. در واقع برای من که می‌خواهم تجربه لازم را به‌دست بیاورم، بازی با ژاپن یک بازی بزرگ برایم بود. خدا را شکر می‌کنم که کی‌روش صلاح دید و به من فرصت داد تا در این مسابقه در ترکیب اصلی بازی کنم.

فارس: بازیکنانی مثل کاگاوا یا هاسبه در ترکیب ژاپن بازیکنانی هستند که در تیم‌های مطرح اروپا و جهان بازی می‌کنند. به نظر نمی‌رسد تجربه بازی مقابل چنین بازیکنانی برای جوانانی مثل تو تجربه کمی باشد.

دقیقاً همین طور است. یک بار دیگر تأکید می‌کنم که مسابقه با ژاپن یک میدان بزرگ برای من بود و تجربه خوبی را از آن به‌دست آوردم. بازیکنانی که از آنها نام بردید نیز همواره بازی‌های تیم‌های‌شان در اروپا را دنبال می‌کنم و این درحالی است که سه‌شنبه در مقابل آنها به میدان رفتم و این تقابل تجربه مثبتی برایم بود.

فارس: نیمکت‌نشینی تیموریان کاپیتان تیم ملی در این مسابقه تعجب‌برانگیز بود که البته بعداً مشخص شد کادر فنی قصد داشته است به او استراحت بدهد. با این حال با نیمکت‌نشینی آندو این فرصت به تو رسید که جلوی ژاپن فیکس بازی کنی. خودت فکر می‌کردی در این دیدار فرصت حضور در ترکیب اصلی به تو برسد.

بازیکنان سعی می‌کنند تا در تمرینات آنچه که کی‌روش از آنها می‌خواهد را به‌نحو احسن اجرا کنند و بقیه مسائل دیگر به تصمیم کادر فنی بستگی دارد. کادر فنی در این دیدار صلاح دید تا در مقابل ژاپن به میدان بروم و من نیز با تمام توان در این مسابقه حاضر شده و سعی کردم خواسته‌های آنها را در زمین پیاده کنم. از این به بعد هم هر زمانی که کادر فنی صلاح بداند با تمام وجود در خدمت تیم ملی خواهم بود و فکر نمی‌کنم مسئله دیگری در این خصوص وجود داشته باشد.

فارس: کار با کی‌روش چطور است؟

فکر می‌کنم این موضوع را هم دیگران به خوبی درک می‌کنند که کی‌روش مربی بزرگی است که در بسیاری از باشگاه‌های بزرگ و مطرح کار کرده است و صد درصد لحظه لحظه در کنار او کار کردن، می‌تواند تجربیات بزرگی را برای بازیکنان جوان به همراه داشته باشد. هر توصیه کی‌روش هزاران درس به بازیکنان است و کار با او برای جوانانی مثل من بسیار مفید و بااهمیت است.

فارس: دوباره به تیم ملی برسیم. دلیل نمایش انتقادآمیز این تیم در دیدار با عمان چه بود؟ آیا ملی‌پوشان هم‌چنان تحت تأثیر درگذشت هادی نوروزی بودند یا مسئله دیگری وجود داشت؟

فکر نمی‌کنم درگذشت هادی نوروزی در نتیجه‌ای که به‌دست آمد تأثیرگذار بوده باشد و اصولاً این طور موارد بر روی بازیکنان حرفه‌ای تأثیر نمی‌گذارد. بازیکنان تیم ملی صد درصد بازیکن بزرگ و حرفه‌ای هستند که این مسائل را درک کرده و از یکدیگر تفکیک می‌کنند. تمام ملی‌پوشان از فوت نوروزی ناراحت و غمگین شدند، اما کی‌روش نیز در جلسه‌ای که داشتیم به این موضوع اشاره کرده و گفته بود یک روز همه ما رفتنی هستیم و باید به گونه‌ای بتوان این موضوع را برای دیدار با عمان فراموش کرد. حتی ما مقابل عمان انگیزه زیادی داشتیم تا با یک نتیجه خوب حریف را شکست دهیم و این برد را تقدیم روح بزرگ هادی بکنیم و یک دلگرمی نیز برای خانواده او به وجود بیاوریم، اما شرایط مسابقه به گونه‌ای پیش رفت که این اتفاق نیفتاد و در مجموع معتقدم روز بازی با عمان، روز تیم ملی ایران نبود، به‌خصوص اینکه عمان نیز شرایط خوبی در میدان داشت و در زمین خودش بازی می‌کرد. با این حال خدا را شکر می‌کنم که توانستیم در مسقط حداقل امتیاز را کسب کرده تا از کورس صدرنشینان عقب نمانیم.

فارس:‌ به نظر نمی‌رسد صعود از مرحله اول انتخابی جام جهانی به مرحله نهایی انتخابی خیلی دشوار باشد؟

فکر نمی‌کنم کارمان سخت باشد، اما هیچ رقیبی را نباید دست‌کم گرفت. این رقابت‌ها انتخابی جام جهانی است و قشنگی فوتبال هم به این است که نمی‌توان نتایج آن را پیش‌بینی کرد.

فارس: فکر می‌کنید با این شرایطی که وجود دارد از جمله کمبود امکانات و بازی‌های کم تدارکاتی بتوان به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صعود کرد؟ چراکه در دوره بعد با حضور تیم‌هایی مثل کره و ژاپن کار به مراتب سخت‌تر خواهد شد.

این دیگر برمی‌گردد به حمایت و برنامه‌ریزی مسئولان و درایت کادر فنی که بتوانند با توجه به مسابقاتی که در پیش داریم، امکانات خوبی را برای تیم ملی فراهم کنند. امیدوارم با یک برنامه‌ریزی خوب و درنظر گرفتن امکانات مناسب، از جمله لباس، اردوها و برگزاری دیدارهای تدارکاتی در ادامه نیز نتایج خوبی کسب کنیم و به جام جهانی برسیم. همه ما این سختی‌ها را تحمل می‌کنیم تا به جام جهانی برویم، چون در مرحله بعدی به خاطر اینکه سطح رقابت‌ها بالاتر است به مراتب کار تیم ملی دشوارتر بوده و تیم‌های قدرتمند و گردن‌کلفتی انتظار ما را می‌کشند و به همین دلیل است که می‌گویم مسئولان با یک برنامه‌ریزی و تدبیر خوب به تیم ملی کمک کند تا به جام جهانی برسیم.

 

فارس: گذشته از این حرف‌ها، این تیم ملی پتانسیل رسیدن به جام جهانی روسیه را دارد؟

مطمئن باشید که تمام تلاش‌مان این است که به این هدف برسیم. در اردوی تیم ملی نیز همه بازیکنان هم‌قسم شدند تا به هر شکل ممکن دومین جام جهانی پیاپی را تجربه کنیم. امیدوارم با دعای خیر مردم و کمک مسئولان این تیم به جام جهانی ۲۰۱۸ صعود کند.

فارس:‌ یک مقدار هم درمورد مسائل باشگاهی صحبت کنیم. از روستوف چه خبر، درمورد عدم صدور کارت بازی‌ات شایعات زیادی به گوش می‌رسد، نمی‌خواهی در این مورد شفاف‌سازی کنی؟

اجازه دهید کارت بازی‌ام صادر شود و در آن زمان مفصل در این خصوص صحبت خواهم کرد. الان تمایلی ندارم درمورد این موضوع صحبت کنم، با این حال شرایط خوبی را در تیم باشگاهی‌ام سپری می‌کنم و تمرینات خوبی را در این تیم اروپایی انجام می‌دهم و خودم را آماده می‌کنم تا بعد از نیم فصل به مسابقات روستوف اضافه شوم.

فارس: به نظر برای بازی در این تیم لحظه‌شماری می‌کنید؟

قسمت ما هم این بود و تا نیم‌فصل صبر می‌کنم ببینم چه اتفاقی می‌افتد.

فارس:‌ چشم اندازت در اروپا کدام تیم یا لیگ کشورهای مختلف است؟

فعلاً در حال حاضر تمام تمرکزم را بر روی تیم باشگاهی‌ام در روسیه و تیم ملی ایران گذاشته‌ام و خیلی زود است که بخواهم درمورد اهداف بعدی‌ام در فوتبال باشگاهی صحبت کنم. من بازیکنی هستم که همیشه در زمان حال زندگی می‌کنم نه در آینده. ان‌شاءالله هر زمان که جلو رفتیم در این خصوص نیز به تصمیم‌گیری و صحبت خواهم پرداخت.

فارس: به‌عنوان آخرین سؤال. در پستی بازی می‌کنی که جواد نکونام، کاپیتان سابق تیم ملی در این پست بیش‌ترین بازی ملی را انجام داده است. آیا مسائلی مثل رکوردشکنی در تیم ملی از اهداف فوتبالی‌ات است یا خیر؟

در حال حاضر به دنبال رکورد و رکوردشکنی نیستم و بیش‌تر به دنبال این هستم که زمانی که برای تیم ملی به میدان می‌روم بتوانم برای این تیم مفید باشم و تأثیرگذار بازی کنم. اگر بخواهم به رکوردشکنی فکر کنم، شاید به‌طور مثال مصدومیت مانع از این موضوع شود. به دنبال این مسائل نیستم و به آن فکر هم نمی‌کنم و بیش‌تر به دنبال موفقیت با تیم ملی و تأثیرگذاری در ترکیب این تیم هستم.