کمتر از دو روز از حذف ناراحت کننده ملوان از جام حذفی میگذرد اما کمتر هوادارای توانسته است با کنار […]

کمتر از دو روز از حذف ناراحت کننده ملوان از جام حذفی میگذرد اما کمتر هوادارای توانسته است با کنار رفتن از جام و چنین نتیجه ای کنار بیاید .

 

 

 

در روزهایی که پرسپولیس در منجلاب گرفتاری ها و نابسامانی های خویش دست و پا میزد با این تیم روبرو شدیم و بر خلاف آنچه تصور میکردیم نه تنها ملوان نمره قابل قبولی در این دیدار دریافت نکرد بلکه باعث ایجاد نارضایتی و عدم اطمینان به تیم نزد هواداران نیز شد . هوادارانی که سختی سفر به استادیوم آزادی را به جان خریده بودند و حداقل از تیم انتظار این را داشتند ملوانیان به مثابه اسلاف خود جانانه و شجاعانه پای به میدان گذارند اما در عمل ملوانی سراسر محافظه کار، بی برنامه و باری به هر جهت را شاهد بودیم که هزاران کیلومتر از یک تیم لیگ برتری به دور بود.

 

برخی بازیکنانی که حقیقتا باعث یاس ما شدند و نشان دادند اسمها هیچگاه درون مستطیل به تنهایی از عهده مسئولیت برنخواهند آمد و برای کسب افتخار و احترام چیزی فراتر از سابقه و نام به کار خواهد آمد . حقیقتاً از این تیم ، این بازیکنان و صدالبته تصمیمات تعجب برانگیز کادر فنی به شدت گله مندیم و انتظار داریم مجموعه یاد شده پاسخ قابل قبولی در ازای این ناکامی داشته باشند چون هم حداقل از نظر بازیکن و هم از نظر شرایط روحی و روانی برتری محسوسی نسبت به تیم بحران زده پرسپولیس داشتیم و هم برخلاف تصوری که داشتیم داوری بازی نیز در حد قابل قبولی کار خود را به انجام رسانیده بود اما شکل بازی ملوان آنقدر از شرایط ایده آل به دور بود که جای هیچ دفاعی باقی نگذاشت تا اتوبوس سواری دلیل این ضعف برشمرده شود !

 

انصافاً دوست داریم توضیح سرمربی محترم ملوان را در خصوص تعویض اجباری نوری با مهاجم نوک و همچنین استفاده از پویا نزهتی در چند دقیقه انتهایی بازی بدانیم ! فکر نمیکنید بهتر بود با وجود خروج پژمان نوری و همچنین حضور محسن مسلمان میانه میدان را به همین راحتی به پرسپولیس نمیدادید و به جای حاتمی از هافبکی مثل یوسف زاده استفاده میکردید ؟!
به جرات میتوان گفت بخش عمده ای از تیمهای حال حاضر لیگ برتر توان شکست دادن این پرسپولیس را داشتند و در مقابل تیمی که بهترین بازیسازش ( امید عالیشاه ) را به همراه نداشته و در ابتدای بازی دو بازیکن کلیدی خود را از دست میدهد آنقدر با جسارت بازی میکردند که در همان نیمه اول تکلیف بازی را یکسره نمایند اما ملوان بر خلاف انتظار هر چه از زمان بازی میگذشت ترسوتر و محتاط تر شده و فقط به امید تک لحظه ها و استفاده از موقعیت های تصادفی به بازی ادامه میداد و تیمی فاقد جسارت آن هم در جام حذفی قطعاً به بدترین شکل تنبه خواهد شد همانطور که ما تنبیه شدیم تا چشم امیدمان فقط به بازیهای لیگ دوخته شود . به شدت از عمکلرد بخش عمده ای از بازیکنان تیم اعتراض داریم و معتقدیم این بازیکنان نه در سطح اسم و رسم خود و نه در حد تعهد خود به تیم و هوادارانش بوده و هیچ اثری از یک بازیکن لیگ برتری را نداشته اند . بازیکن در این سطح و در این تیم باید بداند در قبال حمایتی که همواره از آنان میشود مسئولند و پیراهنی را به تن کرده اند که روزگاری بر تن بزرگان فوتبال بوده است و همین امر مسئولیت آنان را دوچندان مینماید اما آنچه که در این بازی دیدیم بسیار با چیزی که حداقل توقعمان بود فاصله داشت . هوادار ملوان آنقدر آگاه است که در روزهای بد یار و یاور تیم و بازیکنانش بوده و با حمایت خود به بازگشت تیم به شرایط عادی کمک نماید اما قرار نیست در مقابل ارائه هر کیفیت نازلی سکوت نموده و به اسم حمایت ، چشم بر نقص و ضعف ببندد که این نه تنها حمایت نیست بلکه عین خیانت است !

 

در بخش پایانی مطلب به موضوعی خواهیم پرداخت که این روزها دل هوادار ملوان را به شدت آزرده است . ملوان و شهر انزلی بعنوان یکی از قدیمی ترین و ریشه دار ترین خاستگاه های فوتبال کشور محسوب شده و همیشه در این زمینه پرچمدار بوده است . کمتر از نیم قرن تجربه هواداری به ملوانیان آموخته است به فوتبال با دیدی حرفه ای نگاه کرده و زیر و بم های آن را درک نمایند . بهترین بازیکنانمان از تیم جداشده و بارها در مقابل ملوان و با پیراهن حریف صف آرایی کرده اند . این مساله عجیبی نیست و جزئی جدایی ناپذیر از قانون فوتبال است . از سیروس قایقران فقید تا همین بازیکنانی که هم اکنون در پیراهن مقدس ملوان مشغول بازی هستند سابقه رویارویی با ملوان و حتی گلزنی به این تیم را داشته اند . این موضوع غریبی نیست و کاملا از سوی همه هواداران پذیرفته شده است . همانطور که میدانیم بازیکن سابق ملوان با همان انگیزه ای که هنگام برتن کردن لباس سپید ملوان از خود نشان داده بود در مقابل ما به میدان خواهد رفت توقع داریم بازیکنان ورودی به این تیم نیز اصول حرفه ای را رعایت کرده و به این تیم نه به چشم اجبار حضور درلباس مقدس سربازی که بعنوان بازیکن یک تیم بنگرند که اگر به ملوان به چشم یک پادگان نگاه میکنید قطعاً مکانهایی بهتر و نظامی تر از اردوی ملوان برای ادامه این دوران وجود دارد !  علایق و سلایق هر فردی برای ما محترم است اما دل دادن و قلوه گرفتن با هواداران حریف آن هم هنگام باختی اینچنین در حد و قامت هیچ بازیکنی نیست و طبیعتاً تحمل این موضوع نمیتواند کار راحتی باشد آن هم در شرایطی که مهاجم گلزن تیم مقابل از کمک بازیکن حریف سپاسگذاری کرده باشد ! به جرات میتوانم بگویم هیچ بازیکن غیر بومی با دلخوری و دلگیری از این شهر و هوادارانش ملوان را ترک نکرده است و حتی با وجود ترک کردن انزلی همچنان ارتباط خویش با مردم این شهر را قطع نکرده اند . امیدوارم این موضوع همچنان ادامه پیدا کند و حرکت غیرحرفه ای باعث بروز کدورتهای بیشتر و « صد البته بزرگتر » نگردد .

 

به هر حال داستان جام حذفی و حواشی آن به اتمام رسید و ما باید آینده را در لیگی نفسگیر جستجو نماییم . امیدوارم نقاط ضعف موجود مرمت شود و ملوان با ارائه ای بازی در حد و شان نام خود خاطره تلخ این دیدار را که به این راحتی از ذهن هیچ هوادارای پاک نخواهد شد کمرنگ کند . به امید روزهای بعد مانده ایم و از بازیکنان ملوان توقع داریم به آنچه از ایشان انتظار میرود جامه عمل پوشانیده و به جایگاهی در خور نام این تیم و هواداران پرشورش دست یابند .

 

 

ملوان کلاب.نت www.MalavanClub.net