مسوول پزشکی سازمان لیگ فوتبال ایران از دستورالعمل جدید فیفا برای پزشکان تیم‌ها و سپردن ۲ اختیار ویژه به آن […]

مسوول پزشکی سازمان لیگ فوتبال ایران از دستورالعمل جدید فیفا برای پزشکان تیم‌ها و سپردن ۲ اختیار ویژه به آن ها خبر داد .

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس ، زهره هراتیان در این باره اظهار داشت : با توجه به مسایل پزشکی که این روزها در فوتبال رخ داده و به خصوص رفتاری که ژوزه مورینیو سرمربی چلسی با پزشک این تیم انجام داد ، فیفا نسبت به موارد پزشکی بسیار حساس شده است .

 

 

 

وی ادامه داد : امروز فیفا دستورالعمل جدیدی را برای مسوولان پزشکی فدراسیون‌های عضو ارسال کرد که در این دستورالعمل دو اختیار ویژه به پزشکان داده شده است . مورد اول این است که وقتی بازیکنی بدون تماس و برخورد با بازیکن دیگر نقش بر زمین شده ، پزشکان در این مورد می‌توانند حتی بدون اجازه ی داور خود را بالای سر بازیکن موردنظر برسانند ، زیرا حدس اولیه این است که آن بازیکن دچار ایست قلبی شده و زمان نجات این بازیکن کم تر از دو دقیقه است ، به همین دلیل در این مورد پزشکان می‌توانند بدون اجازه ی داور وارد زمین مسابقه شوند .

 

هراتیان در ادامه اظهار داشت : مورد دومی که به پزشکان اختیار ویژه داده شده ، این است که اگر پزشکی تشخیص داد که بازیکنی دچار تکان مغزی (کانکاشن) شده است ، در این صورت پزشک می‌تواند دستور تعویض این بازیکن را حتی بدون اجازه ی سرمربی صادر کند . در این مورد داور مسابقه اجازه دارد ۳ دقیقه بازی را متوقف کند و همچنین برای آن که همه متوجه ی این اتفاق شوند باید دستش را به حالت مشت بر روی سرش قرار بدهد که این علامت معنایش آن است که بازیکن مصدوم دچار تکان مغزی شده است .

 

منبع : خبرگزاری فارس