اختصاصی – چرا ملوان همیشه ملوان است به قلم کامران جعفری .     مقدمه: من به عنوان صاحب این […]

اختصاصی – چرا ملوان همیشه ملوان است به قلم کامران جعفری .

 

 

مقدمه: من به عنوان صاحب این قلم ازسال هزار و سیصد و شصت و نه تاکنون بازیهای ملوان را درلیگهای آزادگان و برتر و دستجات مختلف ازشبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی گزارش کرده ام .
بعد از احمد دانشی، کیومرث صالح نیا و مسعود خادم که هرکدام در کار خود استاد و صاحب سبک بودند، میکروفون گزارشهای فوتبال شمال از استادیومهای رشت و انزلی و…به حقیر سپرده شد ومن در این بیست و پنج سال فراز و نشیب های فراوانی درفوتبال به چشم دیده ام که بخشی از آن را در این مقاله ذکر می کنم.

هنوز که هنوز است با وجود مشغله های فراوان زندگی ماشینی اگر احتیاج باشد و از من دعوت شود ، حاضرم باجان و دل بازیهای ملوان را از شبکه باران گزارش کنم چون برای این تیم زحمت کشیده ام و حنجره ام متعلق به هواداران این باشگاه قدیمی است و ازطرفی صدای من در گزارش تلویزیونی، خاطرات دوران اوج ملوان را برای دوستداران این باشگاه ریشه دار زنده می کند.

به اعتقاد من موثرترین فاکتور برای صلابت و نتیجه گیری تیم “ملوان” پول نیست چون اگر این فاکتور نقش اصلی را بازی می کرد در لیگ۹۳-۹۴ باید پیکان می ماند و ملوان می افتاد! آنچه در این مجال به عنوان فاکتور استمرار و موفقیت ملوان بررسی می کنم تعصب و فرهنگ فوتبال شهری است.

ازشما دعوت می کنم تحلیل مرا به دقت مطالعه بفرمایید . باسپاس

 

__________________________________

ملوان بندرانزلی تنها یک باشگاه ورزشی نیست!

ملوان حاصل تلاش و عشق مردمانی است که درگوشه گوشه بندر ، عمر خود را به پای تیم موردعلاقه شان ریخته اند.

قوی سپید خزری تنها یک تیم ورزشی در یک شهر شمالی نیست بلکه مرکز ثقل علایق ورزشی مردان و زنانی است که درعرصه فوتبال ،خود را بهترین می دانند و به همین سبب در بدترین روزها برابر استقلال و پرسپولیس پیروز شده اند!!

—————————————————————-

این جمعه…..بازهم استقلال  باملوان
بازهم خاطره بازی!…بازهم کابوس آبی ها!!

چنانچه در ابتدای مقاله گفتم من  ۲۵سال است که از رادیو و تلویزیون فوتبال گزارش می کنم؛ در این ۲۵سال در دفتر هیچ باشگاهی حتی یک چای نخورده ام ولی به باشگاه های استانم ودرصدرآنها “ملوان “عشق می ورزم و جوانی ام را برای این تیم ریشه دار گذاشته ام!

جمعه این هفته دراستادیوم آزادی تهران بازهم حس نوستالژیک وجودمان بیدار می شود چون ملوان به دیدار استقلال خواهدرفت.

ملوان در جام تخت جمشید به آژاکس ایران معروف بود و از همان زمان یقه تهرانی ها را می گرفت.

“آژاکس ایران” در دهه۵۰ اجازه نمی داد که آبی و قرمز به فوتبال شمال از “بالا به پایین” نگاه کنند ، بهمن خان و شاگردانش تهرانی ها را مجبور کرده بودند که به آژاکس بندر احترام بگذارند و این احترام در دهه ۶۰ باظهور اعجوبه ای به نام سیروس قایقران تداوم یافت.

جمعه این هفته یاران ملوان سرمست از برد سه امتیازی در براب رقهرمان جام حذفی “ذوب آهن” ،در استادیوم آزادی و در برابر استقلال جولان خواهند داد.

در این مسابقه چه قلعه نویی روی نیمکت ملوان بنشیند یا ننشیند سایه او بر اردوی استقلالی ها سنگینی می کند و این یک امتیاز ویژه برای قوی سپیدخزری است.

از سوی دیگر ملوان به رسم یک قانون قدیمی و نانوشته لقمه ای گلوگیر برای بزرگان است و استقلال حتی قبل از شروع فصل کابوس بازی با ملوان را می دیده و حالا به این کابوس نزدیک شده است.

روی نیمکت استقلال پرویز مظلومی نشسته که من چهره او را در بازی استقلال و ملوان سال۱۳۸۰ هرگز از یاد نمی برم آن زمان او کمک منصور پورحیدری درتیم استقلال بود آنها در آخرین بازی لیگ برتر به انزلی آمده بودند و یک تساوی می خواستند تا قهرمان شوند ولی با گل بابک پورغلامی۱ بر صفر به ملوان باختند و قهرمانی را در “سن سیروس” از دست دادند.

آن مسابقه تاریخی راصاحب این قلم برای شبکه های مختلف تلویزیونی ازجمله شبکه۳،شبکه جام جم وشبکه باران گزارش کرده بود وچهره بهت زده پرویزمظلومی درخاتمه آن دیدار هرگز ازخاطرنمی رود.

پرویزمظلومی جمعه این هفته با مرور خاطرات گذشته وبا علم به سخت کوشی یاران قوی سپیدخزری به مصاف ملوان خواهدرفت.

این دیدارجنگ لحظه هاست وهرتیمی قدرلحظات رابداند پیروز خواهد شد.

رمز ماندگاری ملوان بی امکانات درفوتبال ایران چیست؟!

________________________________

آن چه ملوان انزلی را در پهنه فوتبال ایران زنده نگه داشته “تعصب وافر بازیکنان ، مربیان و تماشاگران تیم به همراه” فرهنگ فوتبالی حاکم برشهر”است. شاید از خود می پرسید که فرهنگ فوتبالی چیست؟

اشراف دوستداران ملوان به زوایای فوتبال که از فرهنگ فوتبالی حاکم بر شهر بندرانزلی سرچشمه می گیرد خیلی از مباحث مرتبط به نتیجه گیری ورزشی را پیش روی تیم قرارداده است مثلا بازیکن ملوان نمی تواند که شب هنگام به گشت وگذار درشهرمشغول باشد ولو این که برای خرید یاهر کارمثبت دیگرازمنزل شخصی اش بیرون آمده باشد!

بازیکن ملوان اگر نصفه شب بیرون باشد  یک گناه نابخشودنی است و این موضوع توسط اولین زن یا مرد انزلی چی  به مربیان ودست اندرکاران باشگاه منتقل خواهد شد!

درواقع  مردم شهر از روی تعصب ، بدون دریافت هیچ مبلغی، به ماموران ایجاد نظم درتیم ملوان تبدیل شده اند واین موضوع کارایی بازیکنان ملوان را درمسابقات به مرز ۱۰۰% نزدیک می کند ؛ چیزی که درشهرهای فاقد “فرهنگ فوتبالی” کمتر به چشم می خورد و به سقوط بازیکنان و تیم های شب زنده دار می انجامد!!

—————————————☆———————-

ملوان اگر ملوان است و نامش لرزه به اندام حریفان می اندازد به این سبب است که در بندر نه آبی معنا دارد و نه قرمز، دراینجا فقط سخن از ملوان است و ملوان و ملوان!

نتیجه آن شده که مربی بزرگی چون قلعه نویی در مراسم معارفه اش اعتراف می کند که:
“سرمربی گری درملوان افتخار بزرگی برای هرمربی ایرانی است!”

ملوان به واسطه متاستاز فرهنگ و تعصب فوتبال درخون و رگ مردم بندرانزلی زنده مانده است… اینجا پدربزرگ ملوانی بوده و پدرهم ملوانی شده و در پی او پسر ونوه ونبیره ونتیجه وندیده هم ملوانی اند.

یک شهراگر می خواهد زیر تازیانه فوتبال حرفه ای کمر راست کند و زنده بماند باید فرهنگ فوتبالی و تعصب عمومی در سرتاسر شهر موج بزند. آری این واقعیت فوتبال جهان است!! واقعیتی که درتورین ، منچستر ، مونیخ ، آمستردام ، لندن ، میلان ، لیون ، لیسبون و ریودوژانیرو هم به چشم می خورد ودرانزلی تکرارمی شود!!

 

این واقعیت فوتبال است؛چه بپذیریم و چه به هردلیل نپذیریم!…..

 

به قلم کامران جعفری
گزارشگرفوتبال و تهیه کننده رادیو ورزش
گزارشگر بازیهای ملوان از ۱۳۶۹تاکنون…….

منبع : ملوان کلاب.نت – www.MalavanClub.Net