برای خیلی‌ها حضور امیر قلعه‌نویی در تیم ملوان جای شگفتی بود. در واقع آن عده‌ای که این خبر را باور […]

برای خیلی‌ها حضور امیر قلعه‌نویی در تیم ملوان جای شگفتی بود. در واقع آن عده‌ای که این خبر را باور نکردند و خیلی سریع به دوستان خود زنگ زدند تا صحت و سقم آن را باور کنند با خود می‌گفتند مگر می‌شود یا مگر امکان دارد؟ آنها از خود می‌پرسیدند امیر قلعه‌نویی و ملوان؟ آخر اینها چه ربطی به هم دارند؟


 

این ادعا و این تعجب و شگفتی دوستان در زمان خودش دغدغه‌ای ارزشمند و قابل اعتنا بود اما مسئله این است که نه این ملوان، آن ملوان سابق است و نه هواداران سابق ملوان تفکر گذشته را دارند.

 

در چند سال گذشته اتفاقاتی در شهر بندرانزلی رخ داده که اندیشه و نگاه خیلی‌ها به فوتبال تغییر کرده است البته ما نه مروج تفکر سابق در ملوان هستیم و نه نگاه امروز را تأیید می‌کنیم، بلکه آنچه در اینجا نوشته می‌شود تحلیلی است بر حوادثی که در یک شهر رخ داده…

ملوان از وقتی مربیان انزلی را کنار زد و یک خارجی به نام دراگان را آورد عوض شد. از همان موقع که توهم حضور همیشگی مربیان انزلی‌چی در ملوان وجود داشت تا دورانی که دراگان در انزلی نتیجه گرفت می‌شد حدس زد که حساسیت‌ها در قیاس با سابق کاهش پیدا کرده است.

راستی چه کسی فکر می‌کرد روزی فیروز کریمی در ملوان مربیگری کند؟ فیروزی که تمام شهرهای ایران را یک دور کامل برای مربیگری زد، خودش کی و چه وقت فکر می‌کرد روزی گذرش به انزلی بیفتد؟
مردم در انزلی اما فیروز کریمی را پذیرفتند و یک نیم‌فصل را با او سر کردند. تازه فیروز ناجی ملوان لقب گرفت و این تیم را در لیگ ‌برتر حفظ کرد.

اینکه قلعه‌نویی چگونه و چطور برای حضور در ملوان از خود اشتیاق نشان داده، بی‌دلیل نیست. این اتفاق برای خودش حکمت دارد؛ از جمله اینکه پیشنهادی بهتر از ملوان برای او وجود نداشت؛ از جمله اینکه در انزلی حضور مربیان غیر انزلی‌چی را پذیرفته‌اند؛ از جمله اینکه ملوان بازیکنان سرباز دارد و تیمش، تیم خوبی است.

یک نکته مهم دیگر هم وجود دارد‌؛ اینکه قلعه‌نویی یک پای حضور در تیم‌های متمول و سرمایه‌دار بود، همراه با بازیکنان تراز اول فوتبال ایران. او حالا به تیمی رفته که هیچ وقت ادعای سرمایه‌داری نداشته اما تیمی بوده همیشه سازنده و مفید برای فوتبال ما. او اگر در ملوان موفق شود تمام تاوانی که طی دو سال ناکامی مطلق در استقلال پرداخت کرد را فراموش خواهد کرد…

 

منبع : روزنامه خبرورزشی