کارشناسان معتقدند یکی از عوامل موفقیت تیم‌ها در یک فصل لیگ، شروع به موقع تمرینات است.   لیگ پانزدهم در […]

کارشناسان معتقدند یکی از عوامل موفقیت تیم‌ها در یک فصل لیگ، شروع به موقع تمرینات است.

 

لیگ پانزدهم در حالی ۸ مرداد آغاز می شود که ۲ تیم از ۱۶ تیم حاضر در این مسابقات هنوز تمرینات‌شان را آغاز نکردند و از آن بدتر اینکه صدور رای دو تیم راه آهن و پیکان برای حضور تیم شانزدهم از سوی کمیته استیناف هر روز با تعویق مواجه می‌شود. در زیر نگاهی داریم به تیم‌های بلاتکلیف لیگ پانزدهم.

استقلال اهواز؛ این تیم در مسابقات لیگ یک فصل گذشته پس از درخشش در نیم فصل اول – با مربیگری داریوش یزدی – با تغییرات در کادر مربیگری و روی کار آمدن صابر میرقربانی، به لیگ دو سقوط کرد، اما صعود تیم همشهری – فولاد نوین – به لیگ برتر و ممانعت از حضور این تیم در لیگ برتر، توانست امتیاز این تیم را خریداری کند و در لیگ پانزدهم حضور یابد.

حالا هم با توجه به عدم سابقه ارسطو جهانداری، مدیرعامل استقلال اهواز در لیگ برتر و ناتوانی در ایجاد شرایط مطلوب برای جذب سرمربی و همچنین آغاز نشدن تمرینات، استقلال اهواز می‌تواند یکی از گزینه های سقوط به لیگ یک باشد.
ملوان بندرانزلی؛ ملوان فصل گذشته به خاطر مدیریت ناصحیح حتی تا روز آخر یکی از گزینه های سقوط به لیگ یک بود اما عاقبت توانست در دقایق پایانی در لیگ ماندگار شود. پس از استعفای محجوب از تیمداری و پس از کش و قوس‌های فراوان، تیم به بهشتی جوان رسید.

حالا هم با وجود اینکه کمتر از پانزده روز به اولین بازی ملوان در لیگ برتر زمان باقیست، این تیم هنوز سرمربی خود را نمی‌شناسد. حتی مشخص نیست مدیران این تیم با کدام برنامه و لیست، در حال جذب بازیکن است و ملوانان تمرینات‌شان را زیر نظر چه کسی آغاز کرده اند. متاسفانه باید قبول کرد تیم پرطرفدار انزلی هم با ادامه این روند پتانسیل سقوط به لیگ یک را دارد.

پیکان؛ مسوولین پیکان که لیگ چهاردهم را با آرزوی رسیدن به رتبه های بالای جدول و با هزینه های زیاد در جذب بازیکن آغاز کرده بودند، نتوانستند نتیجه بگیرند و کاملا فوتبالی به لیگ یک سقوط کردند ولی با پیگیری پرونده موتومبا و اثبات تخلف باشگاه راه آهن، با رای اولیه کمیته استیناف و غیر فوتبالی به لیگ برتر بازگشتند. خودروسازان چند روز قبل با علیرضا مرزبان برای لیگ پانزدهم به توافق رسیدند و تمرینات‌شان را چند روزی است که آغاز کرده اند اما هنوز تکلیف بازیکنان فصل بعد آنها مشخص نیست!

خیلی بعید به نظر می‌رسد بازیکنان برای تمرین در تیمی‌ که هنوز تکلیفش مشخص نیست به توافق برسند و سر تمرینات این تیم حاضر شوند؛ مگر بازیکنانی که مطمئن هستند جایی در تیم های لیگ برتری ندارند و برایشان لیگ یکی شدن پیکان هم فرقی ندارد.  با توجه به اعلام کمیته استیناف مبنی بر اعلام رای بعد از تعطیلات عید فطر، خودروسازان عملا هفت روز برای تکمیل و آماده سازی تیم فرصت دارند که زمان بسیار اندکی است و با این شرایط پتانسیل سقوط دوباره را دارند.

راه آهن؛ باشگاه راه آهن که مالک سابق خود را در زندان می‌بیند و با حکم کمیته استیناف به لیگ یک رفته، از طریق دادستانی – مالک جدید این تیم – اعتراض خود را دنبال می‌کنند. آنها در کمال ناامیدی روز گذشته فرهاد کاظمی را به عنوان سرمربی معرفی کردند ولی راه آهن هم با مشکلات باشگاه پیکان دست و پنجه نرم می‌کند و تنها هفت روز فرصت بستن تیم و آماده سازی برای حضور در لیگ پانزدهم را دارد. به نظر می رسد آنها نیز در صورت ماندگار شدن در لیگ برتر پتانسیل بالایی برای سقوط دارند.

تمامی این تیم‌ها در حالی زمان را از دست داده‌اند که می‌توانستند خیلی زودتر از این، تکلیف خود را مشخص کنند.

البته هیچ وقت نباید فراز و نشیب‌های بازی پرهیجان فوتبال را نادیده گرفت و شاید یکی از همین تیم‌ها در پایان فصل بعد بتواند سهمیه آسیا را هم مال خود کند و تیمی که برای قهرمانی بسته شده راهی دسته پایین تر شود. این هم از جذابیت های فوتبال است که هیچ وقت نمی توان آن را پیش‌بینی کرد.