بازگشت محمد احمدزاده به ملوان؛ این شایعه‌ای است که در انزلی دهان به دهان می‌چرخد، بخصوص حالا که نه زمان […]

بازگشت محمد احمدزاده به ملوان؛ این شایعه‌ای است که در انزلی دهان به دهان می‌چرخد، بخصوص حالا که نه زمان باقی مانده و نه علی دایی پیشنهاد حضور در ملوان را پذیرفته! احمدزاده اما با مدیران باشگاه عراقی آرارات به توافق رسیده. او به عراق می‌رود تا روی نیمکت اربیل بنشیند. از سویی، شایعه حضور در ملوان، تیمی که نام احمدزاده با آن گره خورده، این مربی را مردد کرده است. احمدزاده هر چند می‌گوید که به عراقی‌ها قول داده اما دلش با ملوان است. دوست دارد به نیمکت ملوان برگردد اما نه به هر قیمتی. این را می‌توان از صحبت‌هایش برداشت کرد؛ صحبت‌هایی بعد از مدت‌ها سکوت.

 

 

 

 

محمد احمدزاده کجاست؟ چرا اینقدر کم مصاحبه می‌کند؟

 

ترجیح می‌دهم که بیشتر روی کارم تمرکز کنم، ضمن اینکه مدتی هم از فوتبال ایران دور بودم. همین باعث شده تا کمتر در رسانه‌ها باشم و صحبت کنم.

 


اما خیلی‌ها دوست دارند بدانند که از نیم‌فصل گذشته که به عراق رفتید چه کردید و چه بر شما گذشت، توضیح می‌دهید؟

 

لیگ عراق به دو بخش تقسیم شده، یکی لیگ عراق و یکی لیگ کردستان. از همین لیگ کردستان، چند تیم همزمان در لیگ عراق هم حضور داشتند. لیگ کردستان ۱۴ تیمی بود. نیم‌فصل مسوولان یکی از تیم‌ها از من خواستند تا به عراق بروم و سرمربی‌شان باشم. این تیم در موقعیت سقوط بود اما خدا را شکر از روزی که رفتم شرایط بهتر شد. در پایان هم هشتم شدیم و در لیگ ماندیم.

 


پس قطعا به شما پیشنهاد تمدید داده‌اند؟

 

بله. صحبت‌های‌مان را انجام داده‌ایم. اتفاقا مدیران این باشگاه همین چند روز پیش هم به انزلی آمده بودند تا به توافق نهایی برسیم.

 


به توافق رسیدید؟

 

بحث‌ها را نهایی کردیم و در جزیی‌ترین مسائل نیز به توافق رسیدیم.

 


یعنی حضورتان در آرارات عراق قطعی است؟

 

چون به آنها قول دادم باید بگویم صددرصد است. البته فعلا قراردادی نبسته‌ام اما طفلک‌ها تا اینجا آمدند و حرف‌ها را با هم زدیم. الان هم قول داده‌ام که به عراق بروم و هدایت تیم‌شان را به عهده بگیرم.

 


مربیگری در کردستان عراق سخت نیست؟ دوری از انزلی را چطور تحمل می‌کنید؟

 

سخت که چرا. شما هم اگر از شهر و کشورت دور باشی زندگی برایت سخت می‌گذرد اما وقتی پیشنهاد آنها را قبول کردم باید با سختی‌ها کنار می‌آمدم. فکر می‌کنم برای فصل جدید، چون شناختم بیشتر شده، کار هم برایم آسان‌تر می‌شود.

 


نمی‌شود با شما صحبت کرد و از ملوان حرفی نزد. این روزها در انزلی شایعه بازگشت شما دهان به دهان می‌چرخد، بخصوص که علی دایی هم پیشنهاد مربیگری در ملوان را نپذیرفته. با شما مذاکره‌ای انجام شده؟

 

واقعا همینطور است که شما می‌گویید. من هر جا که می‌روم این سوال را می‌پرسند. حتی خیلی از دوستانم با من تماس می‌گیرند و می‌گویند که مبارک است. می‌گویند با ملوان تمام کرده‌ای و قرارداد بسته‌ای! این شایعه‌ها اصلا صحت ندارد. در این فاصله هیچ صحبت جدی با من انجام نشده است. این صحبت‌هایی که دهان به دهان می‌چرخد یا در رسانه‌ها مطرح می‌شود در حد یک گمانه‌زنی است. باز هم تاکید می‌کنم کسی در مورد ملوان و بازگشت من حرفی نزده و مذاکره‌ای صورت نگرفته.

 


اگر مسوولان ملوان پیشنهاد بدهند، می‌پذیرید؟

 

شرایط ملوان برای هر انزلی‌چی یک شرایط استثنایی است. حتی در بدترین وضعیت هم ملوان جایگاهی دارد که هر مربی بومی دوست دارد روی نیمکتش بنشیند. نه من که هر مربی دیگری که شرایط زندگی فوتبالی‌اش با ملوان کره خورده، نمی‌تواند از پیشنهاد مربیگری در ملوان به آسانی بگذرد اما واقعیت این است که من با مسوولان آرارات عراق قول و قرارهایی گذاشته‌ام و این بزرگترین مانع در راه بازگشت من به ملوان است. برای من سخت است که این قول و قرارها را زیر پا بگذارم، بخصوص که هنوز کسی با من برای بازگشت به ملوان صحبتی نکرده است.

 


به نظر می‌رسد قلبا دوست دارید که به ملوان برگردید؟

 

نمی‌توانم این موضوع را کتمان کنم. نمی‌توانم شهر خودم را نادیده بگیرم و نمی‌توانم از تیمی که مرا بزرگ کرده بگذرم. من و ملوان زحمات دو جانبه‌ای برای یکدیگر کشیده‌ایم. الان اما شرایط متفاوت است. برای ملوان تابو شکسته شده و مردم حضور مربیان غیربومی را پذیرفته‌اند. دیگر مثل گذشته نیست که فقط مربیان بومی روی نیمکت ملوان بنشینند. انزلی‌چی نشد، می‌روند و دنبال یک گزینه غیربومی می‌گردند. دنبال یک گزینه غیرانزلی‌چی رفتن کار سختی نیست. پس هر کسی می‌تواند از هر جایی بیاید و در ملوان کار کند. نباید محدود به چند مربی بومی شد. فکر می‌کنم که هدف هم همین است.

 


اما شناختی که شما مربیان بومی از ملوان دارید، مربیان دیگر ندارند…

 

درست می‌فرمایید ولی باز هم مهم این است که ملوان موفق باشد. با توجه به زمان اندک، ملوان باید دنبال بهترین گزینه باشد. اگر شرایط برای خودم مهیا بود، قلبا انزلی را به هر جای دیگری ترجیح می‌دادم. خواست قلبی‌ام است که در ملوان باشم اما گفتم که من با مسوولان تیم عراقی صحبت کرده‌ام و درست نیست که قول و قرارهایم را زیر پا بگذارم.

 


قبل از شما صحبت از علی دایی هم بود؛ اینکه دوست صمیمی‌تان به انزلی بیاید و سرمربی ملوان شود.

 

نمی‌دانم چه بگویم. هر مربی حرفه‌ای خودش تشخیص می‌دهد که در چه فضایی می‌تواند کار کند. دایی آدم بزرگی است. مطمئنا مالک ملوان اهداف بزرگی در سر داشته که دنبال دایی رفته. فکر می‌کنم مالک باشگاه با دید باز و نگاه به آینده چنین تصمیمی گرفته بود. اطمینان دارم که دایی، اگر ذره‌ای می‌توانست کمک کند این کار را برای ملوان انجام می‌داد. شاید شرایط ملوان معقول نبوده و شاید هم دایی نمی‌توانسته از تهران دور شود. انتخاب علی بهترین انتخاب برای ملوان بود اما تصمیمی که او گرفته، تصمیمی است که بعد از جمع‌بندی اتخاذ کرده و نباید از او خرده گرفت. حضور دایی، نقطه عطفی برای ملوان بود اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

 


مصاحبه را خودتان تمام کنید…

 

می‌خواهم با هواداران ملوان صحبت کنم. آنها تنها کسانی هستند که همه دردهای تیم را تحمل می‌کنند. این فصل هم شروع، شروع مناسبی نبوده اما نباید ناامید شد. فصل قبل، ملوان دو ماه زودتر شروع کرد اما دیدید که در نهایت با چه شرایطی در لیگ ماند. این فصل می‌تواند اتفاقی عکس فصل قبل تکرار شود. امیدوارانه می‌گویم که ملوان با این تماشاگران تنها نیست. ملوان همیشه ملوان می‌ماند و نمی‌توان از کنارش و از نامش گذشت.

 

 

 

ایران ورزشی