داریوش بهشتی تا چهارشنبه فرصت دارد چهار میلیارد به حساب باشگاه پول واریز کند و ضمانت‌نامه و سفته سه میلیاردی […]

داریوش بهشتی تا چهارشنبه فرصت دارد چهار میلیارد به حساب باشگاه پول واریز کند و ضمانت‌نامه و سفته سه میلیاردی ارایه بدهد

 

داریوش بهشتی ؛ این‌ روزها همه این نام را به عنوان مدیر جدید باشگاه ملوان بندر انزلی می‌شناسند.

 

به گزارش  روزنامه اعتماد، درباره پست او در رسانه‌ها نوشته شده که مالک بیش از هفتاد درصد سهام باشگاه ملوان بندر انزلی شده است. خبرها ، تعاریف و عناوینی تنها چیزی را که در دل خود ندارند حقیقت است؛ چرا که سهام باشگاه ملوان بندرانزلی چند سال قبل از سوی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رسما به مردم انزلی هبه شد. از آنجایی هم که طبق قانون اساسی، وقتی سهام یک شرکت یا موسسه به مردم واگذار می‌شود، آن سهام دیگر قابل خرید و فروش نخواهد بود. به این ترتیب مردم انزلی امروز مالک صددرصدی باشگاه محبوب ملوان هستند.

 

داریوش بهشتی اما صندلی مدیریتی باشگاه را با این تعهد که چهار تا پنج میلیارد از بدهی‌های گذشته ملوان را پرداخت کرده و پنج تا شش میلیارد تومان هم برای فصل جدید لیگ به این تیم پرداخت می‌کند، در اختیار گرفته است.

 

طبق اخبار موثق دریافتی از انزلی اما میزان اختیارات و دایره تصمیم‌گیری این مدیر تنها برای ۵۵ درصد از ساختار مدیریتی و اجرایی باشگاه است، چرا که ٣٠ درصد امتیاز مدیریتی باشگاه در اختیار نیروی دریایی قرار دارد و گفته می‌شود که ١۵ درصد امتیاز این باشگاه‌ هم به زودی در اختیار منظقه آزاد انزلی قرار می‌گیرد!

 

مدیریت داریوش بهشتی امروز، اهالی فوتبال ایران را یاد حسین هدایتی می‌اندازد؛ مدیری که سال‌ها قبل با حمایت علی پروین وارد عرصه فوتبال شد و با توجه به بنیه قوی مالی‌اش و هزینه‌هایی که برای اهالی فوتبال و باشگاه پرسپولیس کرد خیلی زود نامش بر سر زبان‌ها افتاد و شد حسین هدایتی که امروز همه او را می‌شناسند. هدایتی خیلی خوب می‌داند که بخش عمده‌ای از موفقیت امروز کسب شهرت و حضور در فوتبالش را مدیون علی پروین است، چرا که او نهایت استفاده از این برند را در گذشته داشت و برای خودش جایگاهی دست و پا کرد.

 

داریوش بهشتی اما حالا که در راس مدیریت باشگاه ملوان قرار گرفته، راه هدایتی را برای خودش انتخاب کرده است.

 

با این تفاوت که برای کسب شهرت و فرار از حواشی، به جای علی پروین، روی علی دایی سرمایه‌گذاری می‌کند و در تلاش است تا هدایت ملوان را به این مربی واگذار کند! انتخابی که در مقطع فعلی باب میل مردم انزلی نیست و آنها حضور یک مربی بومی دلسوز در کادر فنی تیم را به عقد قرارداد سه میلیاردی با علی دایی ترجیح می‌دهند!

 

دایی اما به این مسائل توجهی ندارد. او پیشنهادی دریافت کرده و تفکرات و اهداف خود را دنبال می‌کند. برای دایی که فصل قبل با کلی جنجال از سرمربیگری پرسپولیس برکنار شد، ملوان می‌تواند بهترین تیم برای بازگشت به فوتبال باشد، چرا که پتانسیل‌های بسیار بالایی برای رسیدن به موفقیت دارد. دایی برای هدایت ملوان پیشنهاد سه میلیارد تومانی به بهشتی داده است. همچنین اعضای کادر فنی‌ که سال گذشته در پرسپولیس همراهی‌اش می‌کردند را هم به ملوان به عنوان همکارانش معرفی کرده است. همچنین شنیده شده در جریان مذاکرات انجام شده نماینده تام‌الاختیار دایی با پیشنهاد حضور یک مربی بومی در کادر فنی آقای گل جهان هم گویا مخالفت کرده است. اتفاق جالب دیگر این است که به شکلی خودجوش به دنبال مذاکرات صورت گرفته برای حضور علی دایی در ملوان، این شایعه در شهر دهان به دهان می‌چرخد که با سرمربیگری دایی در تیم بزرگ و محبوب شهر، بازیکنانی چون سید جلال حسینی، محسن مسلمان و حمید علی‌عسگر و چندین نام مطرح دیگر جذب تیم خواهند شد. به هر صورت مردم که از پشت پرده تمام اتفاقات خبر ندارند! آنها اخباری را می‌خوانند که بعضی از رسانه‌ها و سایت‌های خبری در حاشیه این مذاکرات منتشر می‌کنند!

 

 

 

بدهی‌های میلیاردی به جای مانده از زمان مدیران قبلی، در ملوان به قدری زیاد است که مدیران شهر انزلی هنوز نتوانسته‌اند فکری به حال این بحران بزرگ بکنند. تنها نقطه قوت ملوان در شرایط کنونی این است که شاکله اصلی این تیم خوب و جوان از فصل گذشته حفظ شده است و برای سال جدید هم تا همین الان حسین ماهینی و آرش افشین به خاطر خدمت سربازی تمرینات خود را با این تیم آغاز کرده‌اند. اما مشکل این است که بخش بسیار زیادی از قرارداد‌های سال گذشته بازیکنان هنوز به آنها پرداخت نشده است. در بهترین حالت بازیکنان ۵٠ درصد قرارداد سال قبل خود را از ملوان طلبکار هستند. چندین بازیکن هم هستند که ٨٠ درصد پول‌شان را هنوز نتوانسته‌اند وصول کنند! به همین دلیل هواداران و مسوولان استانی به‌شدت نگران اوضاع بد اقتصادی باشگاه هستند. نکته قابل تامل اینجاست که با مساعدت مدیران باشگاه و دنیامالی رییس هیات‌مدیره و نماینده تا‌م‌الاختیار رییس مجمع ملوان، داریوش بهشتی باید ضمانت‌نامه‌های کتبی و قانونی و بانکی برای حضور در باشگاه ملوان به مسوولان ارایه بدهد، در غیر این صورت باشگاه به او واگذار نخواهد شد. طبق توافقات انجام شده، قرار بود بهشتی به محض اینکه کارش را در ملوان آغاز کرد، مبلغ چهار میلیارد تومان پول به حساب این باشگاه واریز کند. اما نکته قابل تامل این است که بهشتی هنوز چهار هزار تومان پول هم به حساب ملوان پرداختی نداشته و در حساب باشگاه هیچ پولی موجود نیست. همین مساله نگرانی‌ها را در انزلی به اوج خود رسانده‌ است. آن هم در شرایطی که بهشتی خوب می‌داند مدیران شهری و هیات‌مدیره هم موافق این تصمیم او نیستند اما برای اینکه خللی در اداره باشگاه ایجاد نشود، فعلا اختیار عمل را به دستان خودش داده‌اند. اما صحبت کارشناسان این است که ملوان به جای پرداخت سه میلیارد تومان به علی دایی و همکاری با مربی‌ای که برای کسب موفقیت و نگه داشتن تیم در لیگ برتر حتی حاضر به ارایه تضمین نشده است، باید این پول را صرف آکادمی فوتبال مستعد و بازیکن‌ساز خود بکند و اصلاحاتی در ساختار باشگاه داشته باشد.

 

بهمن دهقان، نماینده تام‌الاختیار علی دایی در مذاکره با باشگاه ملوان است. خود این مربی به صورت مستقیم وارد جزییات مذاکرات نماینده‌اش با داریوش بهشتی نشده است! دهقان روز گذشته رسما اعلام کرد که دایی به احترام هواداران پرشور و بزرگ انزلی، ملوان را در اولویت خودش قرار داده است. اما وضعیت مالکیت و مدیریت این باشگاه و همچنین‌ تیم‌های پایه‌اش مشخص نیست و به همین دلیل نمی‌شود روی پیشنهاد آنها تصمیم‌گیری کرد. او موافقت دایی با پیشنهاد ملوان را منوط به عملی شدن خواسته‌هایش اعلام کرده و گفته که هنوز هیچ کدام از شروط دایی محقق نشده است. بهمن دهقان همچنین ارایه پیشنهاد سه میلیارد تومانی به ملوان را تکذیب و تاکید کرده است که هنوز با مدیران باشگاه وارد جزییات مالی نشده‌اند!

 

نماینده تام‌الاختیار شهریار در شرایطی این صحبت‌ها را مطرح کرده است که نخستین شرط آنها برای عقد قرارداد وصول شدن چک پیش‌پرداخت یک میلیارد و پانصد میلیون تومانی بوده است! شایعه شده که آنها شرط گذشته‌اند که اگر این چک را دریافت کردند و سپس با مراجعه به بانک این مبلغ وصول شد، آن وقت دایی حاضر می‌شود رسما قراردادش را با ملوان امضا کند. این پیشنهاد سنگین هم مشکلات بسیار زیادی در روند مذاکرات به وجود آورده است. ضمن اینکه شنیده شده دایی برای پرداخت تمام حق‌وحقوقش ضمانت‌نامه‌های معتبر درخواست داده است. به هر صورت او یک مربی حرفه‌ای شده و با اینکه نتایجش با مبالغ قرارداد‌هایی که می‌بندد همخوانی ندارد، اما قراردادهای محکم و یک‌طرفه‌ای به امضا می‌رساند!

 

نکته قابل تامل این است که حتی اگر دایی برای دریافت پیش پرداخت به این باشگاه تخفیف هم بدهد، ملوان توانایی پرداخت نصف این پول را هم به دایی ندارد، چرا که داریوش بهشتی هنوز ضمانت‌نامه‌ها معتبر و اسناد و مدارک لازم را برای دریافت امتیاز ۵۵ درصدی مدیریت ملوان در اختیار هیات مدیر قرار نداده است و هر لحظه امکان دارد این مدیر در روزهای پیش رو، از باشگاه جدا شود!

 

بهشتی امروز خوب می‌داند که کار بسیار سختی برای مدیریت در ملوان پیش رو دارد، چرا که در جریان مذاکرات با نماینده علی دایی، به او اعلام کرده‌اند که باشگاه برای پرداخت پول بازیکنانی هم که به ملوان ملحق خواهند شد باید تضمین بدهد و قراردادی درخور شأن آنها با بازیکنان امضا کند.

 

با وجود اینکه بهشتی اعلام کرده موافق تمام شرط و شروط دایی و تیم همراهش است و هدایت ملوان را به این مربی خواهد داد، اما حقیقت این است که او برای اتخاذ هر تصمیمی در نهایت نیاز به امضای تاییدیه اعضای هیات‌مدیره دارد. هیات‌مدیره‌ای که به هیچ عنوان حاضر نخواهد شد چنین زیر بار چنین قراردادی با دایی برود!

 

اولتیماتوم

فرهاد پورغلامی نزدیک‌ترین گزینه بومی به نیمکت ملوان است. او حاضر است با قراردادی کمتر از ۴٠٠ میلیون تومان سرمربی تیم شهرش شود. نکته این است که مردم هم او را دوست دارند و حمایتش می‌کنند. پورغلامی وقتی دید داریوش بهشتی هیچ توجهی به او نکرد! قرارداد خود را با باشگاه سایپا به عنوان دستیار مجید جلالی یک فصل دیگر تمدید کرد. اما خبرها حکایت از این مساله دارد که پورغلامی هنوز منتظر تماس ملوانی‌هاست. او قرارداد داخلی امضا کرده و دوست دارد به انزلی برگردد. اما نکته اینجاست که امروز مدیریت بهشتی در ملوان هم به‌شدت متزلزل شده است. هیات‌مدیره ملوان روز گذشته رسما به او اولتیماتوم داده است تا روز شنبه نواقص مدارک خود را برای در اختیار داشتن مدیریت این باشگاه برطرف کند.

 

به این ترتیب بهشتی باید تا صبح روز چهارشنبه، چهار میلیارد تومان پول نقد به حساب باشگاه واریز کند، دو میلیارد تومان ضمانت‌‌نامه و یک سفته بانکی یک میلیارد تومانی در اختیار هیات‌مدیره باشگاه قرار بدهد، در غیر این صورت رسما قرارداد طرفین فسخ و باشگاه مذاکرات خود را با شهبازی که برای گرفتن مدیریت ملوان در ازای پرداخت ١٠ میلیارد تومان پول نقد اعلام آمادگی کرده است، آغاز خواهد کرد.

 

منبع : روزنامه اعتماد