امروز دقیقا ۵۰ روز از پایان لیگ چهاردهم گذشته است و وضعیت ملوان که در لیگ یاد شده به جرات […]

امروز دقیقا ۵۰ روز از پایان لیگ چهاردهم گذشته است و وضعیت ملوان که در لیگ یاد شده به جرات یکی از بدترین روزهای تاریخ خود را تجربه کرده بود تا به امروز که ۵۰ روز از آن گذشته است بهبود نیافته و شاید به زعم خیلی از کارشناسان در وضعیت بدتری هم به سر میبرد .

 


پس از به هدر رفتن و از دست دادن بیهوده یک ماه اول تعطیلات بین فصل که مشخص نبود دلیل این همه کندی در تصمیمات چه چیز بوده و اساساً اگر اراده ای برای ادامه کار وجود نداشت چرا مالک محترم در همان هفته های اول تکلیف تیم را مشخص ننمود وارد بحث مالک جدید و انتخاب خریدار اصلح شدیم و در نهایت آقای بهشتی پس از کش و قوس های فراوان بعنوان مالک جدید باشگاه پس از تایید اهلیت و اصلحیت توسط مسئولین محترم شهری انتخاب شدند که امیدواریم این انتخاب با توجه به دو تجربه ناموفقی که ملوان در مسیر خصوصی سازی تجربه نمود نوید روزهای خوش آینده را بدهد . به هر حال صرف این زمان و بررسی موشکافانه ای که مسئولین شهری در جلسات خصوصی به جهت تعیین و تایید اهلیت جناب آقای بهشتی و عدم تایید آقای شهبازی و سایر خریداران مبذول داشته اند ( که البته مشخص نشد نقش جناب آقای الماسی بعنوان عضو هیات مدیره سابق باشگاه ملوان در آن جلسه دقیقا چه چیزی بوده است ! ) نشان از اهمیت بررسی توانایی خریداران داشته و توجه به این نکته نیز از سوی مسئولین محترم شهری بسیار ارزشمند مینماید چرا که در طول فصل پانزدهم لیگ برتر که ملوان با مدیریت مالک جدید به حیات خود ادامه خواهد داد رفتار ، منش و تصمیمات اتخاذ شده از جانب ایشان سهم بسیار زیادی در رشد و تعالی تیم خواهد داشت و این تایید اهلیت از جانب مسئولین شهری خیال بسیاری از هواداران را آسوده مینماید . امیدوارم این دقت نظر و بررسی که در طول فصل عیار آن مشخص خواهد شد در حدی بوده باشد که سومین مالک تیم تبدیل به اولین تجربه موفق ملوانان در خصوصی سازی باشد تا سومین تجربه ناموفق ! ضمن اینکه اخذ ضمانتنامه های معتبر بانکی به میزان و ارزش کافی که اهرم فشار مناسبی برای جلوگیری از هرگونه اشتباهات احتمالی مالک میباشد جزو اوجب واجبات به شمار میرود و همانگونه که در سالهای پیش تجربه کردیم نبودِ چنین موردی دست مالک های گذشته را برای هر مانوری باز گذاشته بود. این بار دیگر جای هیچگونه اشتباهی نیست و نوع واگذاری ملوان و قرارداد مربوطه با توجه به دو تجربه گرانبهای پیشین که از قبل داشتیم در بوته نقد و قضاوت قرار خواهد گرفت. اما مساله آزار دهنده ای در این بین وجود دارد و آن وقت کشی و وعده های مکرری است که هر روز در انتخاب مربی ، اعلام نام مالک و استارت ملوانِ لیگ پانزدهم داده میشود . مشخص نیست این اعلام روزهای موعود که هر یک پس از دیگری موکول به روزی دیگر میشود بر چه اساسی انتخاب میشوند و عزیزی که در هیات مدیره قبلی در مقابل هر سوال اعلام بی اطلاعی میفرمودند بر چه اساسی چنین وعده هایی که عملی هم نشدند را به هواداران میدادند ؟ به زعم برخی مربیان من جمله دراگان اسکوچیچ که یکی از بهترین فصل های این دو دهه را با وی تجربه کردیم برای آماده سازی هر تیم فوتبال و روانه کردن آن به لیگ برتر به شش هفته زمان نیاز است اما با یک حساب سرانگشتی فقط چهار هفته تا شروع لیگ بعدی فاصله داریم که در خوشبینانه ترین حالت و با فرض انتخاب نهایی مالک ، مربی و بازیکنان ظرف یک هفته ( که مطمئناً زمانی بیش از این به خود اختصاص خواهد داشت ) فقط و فقط سه هفته فرصت داریم که این یعنی یک آماده سازی نامطلوب و از دست رفتن هفته های ابتدایی لیگ پانزدهم ! پس لطفا لطفا لطفاً تکلیف تیم را هر چه سریعتر مشخص نمایید .

 

 

مساله دیگری که فکر میکنم بیش از حد در مورد آن مماشات به عمل آمده چشم بستن بر یکه تازی تیم به ظاهر نظامی تراکتور سازی است که بی محابا میتازد و بدون توجه به قوانین نظام وظیفه اقدام به جذب بازیکن سرباز مینماید در حالی که فصل پیش و پس از اتفاقات بوقوع پیوسته در خصوص جذب سرباز مقرر شده بود تقسیم سرباز توسط نظام وظیفه انجام گردد اما شاید سهل انگاری ملوانیان باعث شده است این توهم بر تیم شبه نظامی تراکتور مستولی گردد که هر چه بخواهند روا خواهد شد ! حقیقتاً از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی که سهم به سزایی در ماندگاری ملوان در طول این پنج دهه داشته است توقع بیشتری داریم که با وجود ۳۰ درصد از سهام باشگاه و انتخاب سرپرست تیم از آن ارگان محترم چنین میدان را در اختیار تیم تراکتور سازی قرار دهند که حتی صدای سایر تیمها هم بابت این اجحاف در بیاید . کافیست فقط یک بار به این اسامی دقت کنید : شجاع خلیل زاده، علی حمودی و سینا عشوری ، سامان نریمان جهان ، سروش رفیعی ، بختیار رحمانی ، احمد عبدالله زاده ، محمد رضا اخباری ، شاهین ثاقبی ، فرید بهزادی کریمی ، پیمان کشاورز ، سعید آقایی ! سیزده نفر از بهترین بازیکنان کشور ( البته اگر تا این زمان که مشغول خواندن این متن هستید تعداد آن به پانزده یا حتی بیست نفر نرسیده باشد !! ) که هر یک میتوانند به راحتی گره از مشکلات هر تیمی باز کنند ! هنوز لیگ شروع نشده و بر اساس قانون باب اعتراض میتواند گشوده شود . فقط همت و پیگری میخواهد که توقع داریم ارتش معزز جمهوری اسلامی همچنان دست حمایت خود را از فرزند پرافتخارش ، ملوان ، دریغ ندارد و برای برقراری عدل و مساوات و محقق شدن آنچه حق ملوان است اقدام لازم و عاجل را مبذول نماید .

 

رضا مظلوم

منبع : ملوان کلاب.نت – www.MalavanClub.Net