اختصاصی – قبل از نوشتن این مقاله نگارنده تاکید میکند که هیچ گاه نه تنها جزو طرفداران و علاقمندان دایی […]

اختصاصی – قبل از نوشتن این مقاله نگارنده تاکید میکند که هیچ گاه نه تنها جزو طرفداران و علاقمندان دایی نبوده بلکه همیشه نسبت به عکس العمل های ورزشی اش انتقادات زیادی را وارد میداند. به هر حال هدف از این متن بررسی و نقد زندگی ورزشی علی دایی به عنوان یکی از سرشناس ترین چهره های ورزش کشور نیست بلکه به عنوان یک انزلی چی از آنجا که سرنوشت ملوان را به سرنوشت انزلی و مردمش گره خورده میبینم احساس میکنم باید از فرصت سرمربیگری علی دایی (در صورت اتفاق افتادنِ آن) در ملوان بهره برداری چند وجهی کنیم.

 

یک- تاریخ ملوان تا دو سال پیش فقط به تعداد انگشتان یک دست مربی به خودش دیده بود و اگرچه این مساله تا حدی باعث افتخار هم هست اما وقتی وارد دایره بسته انتخاب مربی در انزلی میشویم میبینیم چه بلایی بر سر تیم آورده.افرادی که همه سر شناس هستند و همیشه جزو لیست انتخاب مربی هستند و همین باعث شده این دوستان از آنجا که مطمئن هستند به زودی نوبت شان خواهد شد هیچ پیشرفت فنی و علمی در کار خود نداشته باشند و فقط منتظر لغزش مربی تیم باشند تا نوبت شان شود!! همه ما در تاریخ ملوان با توجه به سن مان با همه این عزیزان خاطرات خیلی شیرین و خیلی تلخ را تجربه کرده ایم اما حالا وقتش است با خارج شدن از این دایره بسته و تکراری هم حرکتی در این عزیزان ایجاد شود و هم ملوان بهره مناسب از این داستان ببرد. تجربه دراگان نشان داد میشود غیر خودی هم وارد کرد و نتیجه گرفت.یا همین تجربه فیروز کریمی که واقعا برای ملوان شفابخش بود!

 

دو- در مورد غریب نوازی این شهر که شاید خیلی ها بر ان تاکید دارند شاید تا حدی حرف این دوستان درست باشد اما بررسی همه جانبه اش در این متن نمیگنجد و کمی سیاسی اش میکند.فقط ذکر این نکته که بهتر است به دور و برمان دقت کنیم جدای از کارمندان غیر بومی ادارات سرشناس ترین فروشندگان اصناف مختلف غیر بومی هستند پس این یک واقعیت تلخ است که همه ما در این مساله اگر منتقدش هستیم به یک اندازه مقصریم.

 

 

سه- چهره شهر ما با توجه به عدم تغییر ساختار شهرسازی اش در طول دوران این نکته را برای من تداعی میکند که انزلی چی ها پیشرفت و تغییر را دوست ندارند شاید برای همین هم هست خیلی ها برای اینکه پیشرفت کنند و پله های ترقی را طی کنند ترک وطن میکنند و ما مجبوریم به گذشته مان افتخار کنیم اولین شهرداری ، سینما ، مرداب که نابودش هم کرده ایم…

علی دایی خیلی زود وارد فضای مربیگری جدی و سنگین شد شاید اگر به جای تیم ملی و پرسپولیس با سایپا و راه آهن تجربه اندوزی میکرد نقاط منفی کارنامه اش خیلی کمرنگ تر از حالا بود .ملوان با تماشاگران عاشقش و بازیکنانی که نشان داده اند نیرویی که همین عشق به آنها تزریق میکند فوتبالشان احیا میشود علی دایی را وارد فاز جدیدی در مربیگری میکند. از طرفی علی دایی برای ملوان هم یک فرصت است تا با جاه طلبی اش که زبانزد همه هست انزلی چی ها را به آرزوهای دور و دراز قهرمانی و آسیایی شدن نزدیک کند.

شایسته است با توجه به تجربیات گذشته از پیش داوری و ناامیدی پرهیز شود و با نگاه مثبت و روشن مثل همیشه همراه و یک صدا برای موفقیت ملوان گام مهمی برداریم.

 

 

محسن فتاحی

منبع : ملوان کلاب.نت – www.MalavanClub.Net