لوییس فیگو خود را از یک سو از مبارزه انتخاباتی ریاست فیفا کنار کشید و از سوی دیگر طی بیانیه‌ای […]

لوییس فیگو خود را از یک سو از مبارزه انتخاباتی ریاست فیفا کنار کشید و از سوی دیگر طی بیانیه‌ای راه و رسم سپ بلاتر در فیفا و روند انتخابات را «دیکتاتوری محض» خواند که فوتبال را به انحطاط کشانده. پیش از این مایکل فن پراگ رئیس فدراسیون فوتبال هلند هم خود را به دلایل مشابهی از این رقابت کنار کشیده بود. اکنون بدین معنی است یگانه رقیب بلاتر برای نشستن بر مسند ریاست فیفا فقط شاهزاده اردنی علی بن ال‌حسین خواهد بود که شانس چندانی برای رویارویی با سپ بلاتر ندارد.

 

 

 

 

فیگو در آغاز مبارزه انتخاباتی‌اش مثل فن پراگ جزئیات برنامه‌هایش را عرضه کرده بود. او از بلاتر خواسته بود به سیاق مبارزات سیاسی به مناظره درباره فوتبال و برنامه‌هایشان بنشینند، ولی بلاتر بلافاصله آن را رد کرده بود. به همین دلیل فیگو طی توصیف دلایل کناره‌گیری‌اش انتخابات فیفا را «چیزی که همه چیز است جز انتخابات» خواند و حکومت ۱۷ ساله بلاتر را «دیکتاتوری محض» خواند.

 

فیگو گفت: «… روند انتخابات فیفا به صورتی طراحی شده که فقط یک نفر انتخاب شود و آن یک نفر هم سپ بلاتر است و این چیزی نبست که بتوانم بدان تن دهم. من پس از مطالعه شخصی و همین‌طور مشورت با دو نامزد دیگر بدین نتیجه رسیدم انتخابات ۲۹ می در زوریخ انتخابات عادی و واقعی نخواهد بود و نتیجه‌اش هم از هم اکنون روشن است».

 

فیگو افزود در ماه‌هیا اخیر طی برگزاری جلسات پرشماری در قاره‌های مختلف با افراد کلیدی کنفدراسیون‌ها چیزهایی دیده و شنیده که یقین پیدا کرده نتیجه انتخابات از پیش تعیین شده است. او گفت: «… انتخابات فیفا مایه شرمساری همه کسانی است که به دنبال فوتبال آزاد، پاک و دمکراتیک هستند. روسای فدراسیون‌ها برابر من رهبران فیفا را شیاطین بزرگی خواندند، ولی سپس روی صحنه رفتند و آن‌ها را با حضرت مسیح مقایسه کردند. این‌ها را خودم دیدم و چیزی را به نقل از دیگران روایت نمی‌کنم».

 

فیگو به کنگره کانکاکاف اشاره می‌کرد که برخی سخنرانان در آن سپ بلاتر را با حضرت مسیح، نلسون ماندلا و مارتین لوتر کینگ مقایسه کردند. فیگو گفت: «…نامزدها طی سخنرانی‌هایشان اجازه اشاره به فدراسیون‌ها را نداشتند در حالی که یکی از آن‌ها می‌توانست هر چه می‌خواهد بر زبان آورد. در عین حال حتی برای یک بار هم پیشنهادات و برنامه‌های نامزدها برای مردم اعلام نشد تا بدانند تفاوت برنامه‌ها و دیدگاه‌های آنان چیست».

 

فیگو به بلاتر اشاره می‌کرد که نه تنها از ارائه برنامه‌هایش خودداری کرده بلکه اجازه نداده سایر نامزدها هم جزئیات برنامه‌هایشان را برای همه ارائه دهند. پیش از این خیلی‌ها از رقابت سه نامزد با بلاتر استقبال کرده بودند و امیدوار بودند این سه تن از زوایای مختلفی بلاتر را نشانه روند ولی بلاتر از هرگونه مناظره پرهیز کرد و اکنون هم به نظر می‌رسد با چگونگی رای گیری بیشترین آرا را طی رای گیری که جمعه بعد برگزار خواهد شد از میان ۲۰۹ فدارسیون عضو فیفا بدست آورد.

 

فیگو گفت: «… شخصا هر آنچه می‌خواستم انجام دهم را روی کاغذ آوردم و عرضه کردم. من از آنچه از درون صندق‌های انتخاباتی در می‌آید هراسی ندارم ولی نمی‌توانم در انتخاباتی که بدان اعتقاد ندارم شرکت کنم. انتخاباتی که می‌دانم فوتبال برنده آن نخواهد بود».

 

فیگو در پایان بیانیه‌اش آورده بود: «… از همه آن‌هایی که در این مدت از من حمایت کردند سپاسگزاری می‌کنم و از آن‌ها می‌خواهم شور و شوق خود برای احیا فوتبال را حفظ کنند. چیزی که دستیابی به آن زمان خواهد گرفت ولی زمانش سرانجام فراخواهد رسید».

 

منبع: ۱ورزش، به نقل از گاردین