فیروز کریمی به قولش عمل کرد و ملوان را در لیگ نگه داشت. او در نیم‌فصل، تیم قعرنشین جدول را […]

فیروز کریمی به قولش عمل کرد و ملوان را در لیگ نگه داشت. او در نیم‌فصل، تیم قعرنشین جدول را تحویل گرفت و بدون اردو، خرید بازیکن و… با همان تیم قعرنشین سهمیه گیلان را حفظ کرد.

 

آقافیروز، لیگ چهاردهم چطور بود؟
به نسبت ادوار گذشته بهتر بود. به ‌خصوص کار سازمان لیگ و مهندس تاج و همکارانش که هم برنامه‌ریزی بهتری داشتند و هم اجرایی مناسب‌تر. نظم خوبی در لیگ وجود داشت و این مهم با وجود بازی‌های تیم ملی و نمایندگان ایران در آسیا صورت گرفت.

شما در پایان لیگ سیزدهم، ذوب‌آهن را نگه داشتید و در پایان لیگ چهاردهم ملوان را!
قسمت من این بوده که این دو تیم خوب شهرستانی که سابقه و ریشه و قدمتی چند ده ساله دارند و هواداران بسیار را حفظ کنم. حیف است امثال ملوان و ذوب‌آهن و تراکتور و… در لیگ نباشند. شما ببین هواداران انزلی و تبریز چه شور و حالی به مسابقات می‌دهند.

ملوان یک تابو بود. چهل سال و فقط ۴ مربی که همه بومی بودند. بعد اسکوچیچ آمد و شما هم شدید اولین مربی غیربومی تاریخ انزلی. از کار در این شهر راضی هستید؟
چراکه نه؟ من افتخار داشته‌ام در سراسر کشورم خدمت کنم و انزلی یکی از بهترین خاطراتم را رقم زد.

ولی ظاهر امر نشان می‌دهد ماندنی نیستید!
متأسفانه شرایط برای ادامه خدمتم مهیا نیست.

یعنی در میان هواداران و مسئولان شهر حمایت نمی‌شوید؟
برعکس. مسئولان شهری و استانی بهترین و بیشترین همکاری را با بنده داشتند. شورای شهر و شهردار محترم، هیأت فوتبال، مسئولان شهر و نیروی دریایی، ارباب جراید و از همه مهم‌تر مردم و هواداران که اگر بخواهم مقایسه کنم، بهتر و بیشتر از هرجا به من کمک کردند. من نه به عنوان فیروز کریمی، به عنوان مربی تیم شهرشان.

بازیکنان که عاشق شما هستند. هواداران و مسئولان شهری هم که حمایت کردند. پس مشکل چیست و کجاست؟
ان‌شاءا… شنبه شب در شبکه باران همه گفتنی‌ها را خواهم گفت. الان می‌گویم ولی به رسم امانت پیش خودتان بماند…

پس آن داستان قرارداد سه ساله و حفظ شما برای ساختن ملوان از ریشه و تیمی مدعی چه شد؟
اتفاقاً آن آرزوهای من هنوز هم هست و دقیقاً به خاطر همان خواسته‌هاست که می‌گویم شرایط مهیا نیست. علاقه هست، پتانسیل هست، امکانات هست ولی چیزی مکتوب نیست!

این به معنای خداحافظی شما از مردم انزلی است؟
خداحافظی موقت. ان‌شاءا… اگر شرایط مهیا شد و توانستم خدمتی در شأن مردم انزلی و اسم و اعتبار ملوان و محبت هواداران و مسئولان شهری بکنم، بی‌درنگ برمی‌گردم ولی در حال حاضر برای هرکس که مربی ملوان شد، آرزوی موفقیت دارم.

هواداران ملوان با خواندن این حرف‌ها گیج می‌شوند. چطور وقتی همه چیز مهیاست و همه از شما حمایت می‌کنند و خودتان هم دوست دارید، این همکاری ادامه ندارد؟
ببین، ملوان همیشه افتخار شهرستان‌ها در فوتبال ایران بوده و یقه مدعیان را گرفته. مردم انزلی با فوتبال نفس می‌کشند و همه مدیران شهری و استانی پشت تیم هستند. این شهر معدن استعداد است و این همه ملی‌پوش تحویل داده، حالا چرا باید هر سال برای بقا بجنگد؟ آیا لیاقت ملوان و مردم انزلی این است که تا هفته آخر در هول و ولای ماندن و رفتن باشند؟ چرا نباید ملوان یکی از نمایندگان ایران در آسیا باشد؟ من می‌خواستم و هنوز هم می‌خواهم چنین ملوانی بسازم.

این میسر نیست، مگر یک مربی خودش تیمش را ببندد و ماجراهای فصل پیش تکرار نشود.
فصل قبل هم آقای ایراندوست و همه بزرگترهای تیم دلسوز بودند و انتخاب مربی خارجی مناسب نبود.

شما بودید، اسکلت فعلی را حفظ می‌کردید؟
ببین چند نفر از ملوان به تیم ملی دعوت شده‌اند؟ این نشان می‌دهد کسانی که بازی‌های ملوان را نگاه کرده‌اند، فوتبال را می‌فهمند. بازی‌های ملوان، تک‌ضرب، فوتبال پویا و تاکتیکی و… شما نگاه کن در بسیاری از بازی‌ها حق ما برد بود. چقدر به تیرک زدیم؟ حالا بحث داوری هیچ، خب این توان فنی بچه‌های ما را می‌رساند و لیاقت آنها تیم ملی است.

برای فصل بعد پیشنهادی دارید؟
پیشنهاد که همیشه هست. قرار شده بعد از تعطیلات و بررسی جوانب به دوستان جواب بدهم.

راستی، یکی دیگر از دستیاران شما تیمش را به لیگ برتر آورد!
رضا مهاجری هم باید اسم و فامیلش را عوض کند و بگذارد «فرهاد کوه‌کن». انصافاً او با دست خالی و بدون پول و ستاره، بدون امکانات و اردو، تیمی مدعی ساخته و با لیاقت بالا آمد. در آینده شما از رضا خیلی بیشتر خواهید شنید.

خبرورزشی