علیرضا فغانی در آستانه محرومیتی بزرگ قرار دارد. داوری که در حساس‌ترین بازی لیگ نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد و […]

علیرضا فغانی در آستانه محرومیتی بزرگ قرار دارد. داوری که در حساس‌ترین بازی لیگ نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد و با اخطارهای بی‌مورد بازی را از جریان طبیعی خود خارج کرد.

 

 

تصمیم‌های فغانی در آن بازی به اندازه‌ای بحث‌برانگیز و عاری از مدیریت کافی بود که حتی وزیر ورزش و جوانان نیز درباره نحوه قضاوت او اظهاراتی داشته است. با گذشت چهار روز از بازی تراکتور – نفت اما هنوز هیچ کس به درستی نفهمیده که دلیل اخراج تیموریان چه بوده و این داور به چه دلیل محکمه‌پسندی شماره ۱۴ باشگاه تراکتور را از میدان مسابقه اخراج کرده است.

 

ابهام‌ها وقتی بیشتر شده است که خود فغانی نیز در روزهای پس از بازی هرگز درباره دلایل اخراج تیموریان و البته پنالتی که باید به سود تراکتور اعلام می‌کرد، حرفی نزده است. فیلم آن بازی اما بازبینی شده است و گزارش‌های متفاوتی درباره قضاوت‌های فغانی به دست مسوولان رسیده و به احتمال فراوان این داور سختگیر با محرومیت سنگین مواجه می‌شود.

 

روز گذشته مدیرکل ورزش استان آذربایجان شرقی به محرومیتی حدود ۲ تا ۶ سال برای فغانی اشاره داشت. اینکه اطلاعات او چه اندازه درباره میزان دوری فغانی از دنیای داوری به واقعیت نزدیک باشد مشخص نیست اما به یقین فغانی با موجی که در روزهای اخیر ایجاد شده با محرومیت شدیدی از سوی کمیته داوران مواجه می‌شود؛ کمیته‌ای که خود حالا به سبب اتفاقات هفته آخر به شدت زیر ذره‌بین وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته و شاید در این بخش تاثیرگذار فدراسیون فوتبال نیز به زودی شاهد تغییراتی باشیم.

 

شاید اگر فغانی آن تصمیم را نمی‌گرفت و تیموریان را بی‌جهت ازمیدان بازی اخراج نمی‌کرد، حتی اگر تراکتورسازی با ۱۱ بازیکن بازی را با نفت تهران مساوی کرده بود هیچ‌کس اکنون کسی را مقصر ناکامی تراکتوری‌ها در لیگ نمی‌دانست اما فغانی که سابقه طولانی در اخراج‌های بحث‌برانگیز دارد و همواره به دنبال ستاره‌های فوتبال می‌گردد تا آنها را از زمین مسابقه اخراج کند، این بار کارت قرمز را مقابل تیموریان بالا برد اما غافل از اینکه تصمیم او موجی از اعتراض‌ها را به پا خواهد کرد و کار به جایی خواهد رسید که انبوهی از مردم شهر تبریز در دیدار با رییس جمهوری به شدت از نحوه قضاوت او انتقاد کنند.

 

فغانی اصولا داور مدیری در بازی‌های لیگ برتر نبوده و همواره با سوت‌های عجیب حاشیه‌های فراوانی را باعث شده است. در عین حال فغانی یکی از داوران آسیایی فوتبال ایران محسوب می‌شود که در فینال جام ملت‌های آسیا هم سوت زد اما این وضعیت دلیل نمی‌شود که به سادگی بتوان از کنار قضاوت‌های بحث‌برانگیز او گذشت. در تایید حساسیت فغانی به بازیکنان بزرگ لیگ می‌شود اشاره‌ای داشت به اخطارهایی که او درگذشته به مجیدی نشان می‌داد یا اخراج عجیب رونالدینیو در رقابت‌های باشگاه‌های جهان.

 

سکوت فغانی در مقابل خبر محرومیت

 

شایعات درباره دلایل محرومیت فغانی از دنیای داوری به نقطه اوج رسیده است. در این‌باره علیرضا فغانی نه‌تنها خودش صحبت نمی‌کند بلکه وقتی با پدرش محمد فغانی صحبت می‌کنی او هم صحبتی نمی‌کند و اعلام می‌کند که به توصیه علیرضا تا زمانی که تکلیف محرومیت روشن نشده صحبت نخواهد کرد. این درحالی است که گفته می‌شود مادر فغانی اصالتا اصفهانی است که این موضوع نیز بحث‌های تازه‌ای را به وجود آورده است.

 

منبع: ایران ورزشی