اختصاصی – ملوان در هفته های اخیر بازیهای بسیار خوب با پیروزیهای ارزشمندی کسب کرده است که بدون شک حضور […]

اختصاصی – ملوان در هفته های اخیر بازیهای بسیار خوب با پیروزیهای ارزشمندی کسب کرده است که بدون شک حضور پژمان نوری در این پیروزیها بسیار پر رنگ بوده است . پایگاه اینترنتی هواداران ملوان بندرانزلی “ملوان کلاب” نشستی با هافبک شماره ی ۸ ملوان ترتیب داد که چکیده ای از این گفتگوی سه ساعته را می توانید در ادامه ی مطلب مطالعه نمایید .

 

 

ملوان کلاب : سابقه نشان داده که در تمام ادوار لیگ برتر تمام تیم هایی که در نیم فصل اول زیر ۱۰ امتیاز گرفته اند بلااستثنا سقوط کردند. ما در نیم فصل اول ۹ امتیاز کسب کردیم. بعد از حضور شما در تیم ۵ بازی پیاپی نباختیم و امتیازات خوبی جمع کردیم و از شرایط بسیار بدی که داشتیم کمی فاصله گرفتیم .

 

ملوان در شرایط سختی قرار داشت و هیچ چیز خوب پیش نمی رفت. من در استقلال بودم و تا آخر فصل با این تیم قرارداد داشتم ولی از سرمربی استقلال خواستم رضایتنامه ی من را صادر کنند و میخواستم تا جایی که می توانم به ملوان کمک کنم. خیلی از دوستانم به من میگفتند که سقوط ملوان حتمی است و تلاش من فایده ای ندارد اما من معتقد بودم و هستم که ملوان سقوط نمی کند و خدا رو شکر با کمک بچه ها موفق شدیم نتایج خوبی کسب کنیم اما هنوز با تیمهای ته جدولی فقط ۲ امتیاز فاصله داریم و همه چیز می تواند تغییر کند. باید حواسمان را جمع کنیم. قبلا هم گفتیم هر بازی برای ما حکم فینال را دارد هرچه جلوتر می رویم بازیها حساس تر و امتیازات ارزشمندتر می شوند. فعلا که اوضاع رو به راه است و امیدوارم با همدلی که بین بازیکنان و مربیان و هواداران وجود دارد بتونیم این تیم را در لیگ برتر حفظ کنیم.

 

ملوان کلاب : به نظر می رسد جو دوستانه و صمیمی داخل تیم در کسب نتایج خوب اخیر خیلی تاثیرگذار بوده است.

 

بله کاملا. همه ی بچه ها با هم صمیمی هستند. خیلی ها فکر می کردند بین من و مازیار مشکلاتی وجود دارد ولی باید بگویم در حال حاضر صمیمی ترین دوست من در ملوان خود مازیار است و همه جا با هم می رویم. همین صمیمیتی که بین بچه ها هست موجب شده در طول بازی برای یکدیگر تلاش کنند. بازی پرسپولیس-ملوان یک نمونه از همین موضوع هست. وقتی که مازیار مجبور شد در درون دروازه بایستد همه ی بازیکنان سر خود را جلوی توپ می گذاشتند تا حتی یک شوت هم به دروازه نرسد و به نوعی به او کمک کنند.

 

ملوان کلاب : بازیکنان ملوان در چند بازی اخیر کاملا با جان و دل برای تیم بازی میکنند.

 

بارها به خود بازیکنان گفته ام. اگر ملوان در هر بازی به همین شکل کار کند می تواند همیشه برنده باشد. حتی در بازی با پدیده هم روی اشتباهات خودمان نتوانستیم امتیاز کامل را کسب کنیم . اگر سه امتیاز آن بازی را داشتیم جایگاهمان الان خیلی بهتر بود.

همدلی بین بازیکنان خیلی زیاد است و همین کارمان را راحت تر کرده است.

 

ملوان کلاب : زمانی که با صبا و حتی پرسپولیس بازی داشتیم شرایط ملوان مساعد نبود. انتظار داشتید آن تعداد هواداران برای تشویق تیم به قم و تهران بیایند؟

 

شاید اگر من قبلا در ملوان نبودم همچین چیزی را باور نمی کردم اما من هواداران ملوان را خوب می شناسم.به اعتقاد من ملوانی ها همیشه کارهای باور نکردنی می کنند. در بازی با صبا با آن شرایط سخت به قم آمدند و نود دقیقه تیم  را تشویق کردند.خدا هم به ما کمک کرد در دقیقه ی آخر موفق شدیم گل بزنیم و شرمنده ی آنها نشدیم.

در مورد بازی با پرسپولیس هم هر وقت به یاد آن صحنه ها میفتم موهای تنم سیخ می شود که چطور همه ی هوادران یکصدا تیم را تشویق می کردند. دلیل بازی جانانه ی بازیکنان ملوان در آن روز هم حضور پرشور همین هواداران بود.

همین چیزها موجب شده که وقتی بازیکنان و مربیان دیگر این صحنه ها را می بینند حساب ویژه ای روی ملوان باز می کنند.

اگر این همدلی و هم بستگی بین بازیکنان و هوادران ادامه پیدا کند می توانیم به روند موفقیت آمیز خودمان ادامه دهیم و باید از روزی بترسیم که این اتحاد وجود نداشته باشد.

 

 

ملوان کلاب : اشک های پژمان نوری بعد از بازی با پرسپولیس …


من در آن بازی دست خدا را کاملا بالای سر تیم حس کردم. به نظر من آن سه امتیاز شیرین ترین امتیازی بود که ملوان در تاریخ خودش کسب کرده است.آنقدر به دل همه اعم از بازیکنان و هواداران نشست که قابل توصیف نیست. گریه ی من هم اشک شوق بود.

 

ملوان کلاب : در بین همه ی تیمهایی که تا به الان در آنها بازی کرده ای، جنس فوتبالی که در ملوان ارائه می دهی متفاوت است. حتی خیلی ها وقتی در استقلال بودید می گفتند که فوتبالتان تمام شده ولی الان در همین چند بازی اخیر چندین گل و پاس گل داشتید. نظرتان در این مورد چیست ؟

 

مهم ترین فاکتور در تعیین کیفیت  یک بازیکن مسائل روحی و روانی ست. من در ملوان از فوتبال بازی کردن لذت می برم و بارها گفته ام که با قلبم برای ملوان بازی می کنم. نه اینکه در تیمهای دیگر کم کاری کرده ام اما در استقلال شرایط روحی و روانی به گونه ای نبود که بتوانم ۱۰۰ درصد توانم را ارائه دهم. من وقتی که از امیر قلعه نوعی خواستم که به من رضایت نامه بدهد به او گفتم که با این شرایط روحی نمی توانم حتی ۳۰ … ۴۰ درصد فوتبالم را ارائه کنم.

البته اینطور هم نیست که من می توانم در هربازی گل بزنم، خدا به من خیلی کمک کرده که توانستم این کار را در ۳ بازی اخیر انجام دهم. امیدوارم که در ادامه هم بتوانم به تیم کمک کنم.

 

ملوان کلاب : امسال در ملوان در پست متفاوتی نسبت به گذشته بازی می کنید. معمولا در میانه های میدان بازی می کردید و بعضی مواقع جلو می آمدید و گل می زدید اما امسال کاملا جلو بازی میکنید .

 

قبلا قرار بود در پست دیگری بازی کنم اما در آخرین روزهای تعطیلات که به شروع بازیها نزدیک شدیم آقای کریمی تصمیم گرفتند در این پست بازی کنم. به طور کلی تاکتیک ملوان بسیار پیچیده است و مربیان حریف به سختی میتوانند روش کار ما را بشناسند. این از خصوصیات تیمهای تحت هدایت فیروز کریمی است.

 

ملوان کلاب : در مورد فیروز کریمی بگویید. چقدر در روند کار ملوان موثر بوده است؟


در ابتدا جدا از بحث فنی، فیروز کریمی روی اعتماد به نفس تک تک بازیکنان کار کرده و از نظر روحی تاثیرات مثبت زیادی گذاشته است. برای مثال شما حسن جعفریِ نیم فصل اول را با چند بازی اخیر مقایسه کنید. به نظر من او الان در سطح تیم ملی بازی می کند و کیفیت کارش خیلی بالا رفته است.این حس خود باوری ای که فیروز کریمی در بازیکنان زنده کرده است خیلی به ما کمک کرده.  از نظر فنی و آنالیز تیمهای حریف نیز خیلی باتجربه وخوب کار می کند.

 

 

ملوان کلاب : در چند بازی اخیر با وجود مصدومیت رافخایی و آهی و محرومیت چند بازیکن، فیروز کریمی مدام از کمبود بازیکن گله مند بود. در ادامه ی لیگ با توجه به سخت تر و مهم تر شدن رقابت ها آیا به اندازه ی کافی بازیکن داریم که نگرانی ای در این بابت نداشته باشیم ؟


نه واقعا اینطور نیست. ما با کمبود مهره مواجهیم. مربیان روی تک تک بازیکنان حساب کرده اند و با نبودشان کار سخت می شود. اما در یکی دو بازی گذشته بازیکنان جایگزین به خوبی توانستند جای خالی غایب ها را پر کنند اما هرچه به جلو می رویم باید بیشتر مواظب باشیم تا محروم و مصدومی نداشته باشیم .

 

 

ملوان کلاب : از زمانی که به ملوان آمدید وضعیت مدیریتی و امکانات تیم را چطور دیدید؟

 

زمانی که به ملوان آمدم جدا از مسائل فنی که تیم خوب بازی نمی کرد و امتیاز نمی گرفت از نظر روحی نیز واقعا بیمار بود که با آمدن فیروز کریمی خیلی از مشکلات حل شد. خود بازیکنان گله هایی در زمینه مدیریت داشتند و از شرایط راضی نبودند در طرف مقابل هم مدیران از نتیجه نگرفتن تیم شکایت داشتند. اما در این چند وقتی که من در ملوان هستم پاداش ها به موقع پرداخت شده و همه چیز مهیا بوده است قرار است تا قبل از عید هم یک شارژ مالی انجام شود که در این صورت اگر به گذشته نگاه نکنیم می توانیم نمره ی قبولی به مدیریت باشگاه بدهیم.

 

ملوان کلاب : سه برد پیاپی و ۶ گل در دو بازی ، عملکرد خوب ملوان با وقفه ی دو هفته ای لیگ دچار مشکل نخواهد شد؟


این چیزی است که به هر حال وجود دارد و نباید با این حرف ها روحیه خودمان را تضعیف کنیم. ما به تمریناتمان ادامه میدهیم. روز پنج شنبه یک بازی دوستانه با راه آهن در تهران داریم سعی میکنیم شرایط مسابقه ی واقعی را ایجاد کنیم تا این وقفه احساس نشود.

 

ملوان کلاب : نظرتان در مورد بازی با سپاهان ؟

 

سپاهان تیم بسیار خطرناک و پر مهره ای است  و برای پیروزی در این بازی باید خیلی تلاش کنیم و حواسمان را جمع کنیم. امیدواریم هواداران مثل بازیهای گذشته تا پایان بازی ما را حمایت کنند تا بتوانیم موفق شویم.

 

ملوان کلاب : بازیکنان بومی ملوان هنگامی که با پیراهن ملوان بازی می کنند انگار با حس خیلی متفاوتی کار میکنند که این حس حداقل در ایران بی نظیر است. خصوصا وقتی که در شرایط سخت مثل شرایطی که ملوان در این فصل داشت. انگار کاملا در مقابل هوادارن قرار دارید و به حواشی و افراد مختلفی که اطراف تیم هستند بی توجهید. نظرتان در این مورد چیست ؟

 

واقعا همین طور است. وقتی میگوییم چیزی جز موفقیت ملوان و شادی هواداران برایمان مهم نیست اغراق نکرده ایم. حتی بازیکنان غیر بومی ای هم که به ملوان می آیند با دیدن این صحنه ها تحت تاثیر قرار می گیرند و رفتارشان تا حد زیادی تغییر می کند و دلیلش هم همانطور که گفتید فقط رنگ پیراهن ملوان است. برای مثال شما الان به بازی حسن جعفری و پورغاز و حسین کنعانی و بقیه توجه کنید که چطور با دل و جان برای تیم بازی می کنند.

 

ملوان کلاب : نظرتان در مورد بازیکنان جوانی مثل مهیار زحمتکش و صادق محرمی و سایر بازیکنان جوان تیم چیست؟


به نظر من بازیکنان جوان باید قدر موقعیتی که در اختیارشان قرار گرفته بدانند و از همین فرصت ها برای اثبات توانایی هایشان استفاده کنند. بازیکنی مثل صادق محرمی و امثال او باید برای فیکس شدن تلاش بیشتری کنند و این شرایط خوب را از دست ندهند. اسم نمی برم اما بازیکنان جوان ما باید خیلی تلاش بیشتری داشته باشند ، استعداد در انزلی و اطراف انزلی فراوان است اما بازیکنان از فرصتی که در اختیارشان قرار می گیرد آنطور که باید و شاید استفاده نمی کنند .

 

ملوان کلاب : به نظر می رسد روند بازیکن سازی در ملوان از یک جایی به بعد قطع شده است. با وجود گذشت سالهای زیادی ما هنوز منتظریم دو سه نسل موفق سالهای گذشته ملوان، بازیکنانی مثل جلال رافخایی و پژمان نوری و مازیار زارع و سید جلال حسینی و … به ملوان کمک کنند. به نظرتان چرا پژمان و مازیار جدیدی در ملوان ظهور نکرده که در ۲۲ سالگی بتواند بازوبند کاپیتانی این تیم را به بازو ببندد؟

 

ما در بخش تیمهای پایه قوی تر بودیم. من با تیم امید ملوان قهرمان ایران شدم. تیم ما به قدری خوب بود که ۱۰ …۱۲ نفر به تیم بزرگسال راه یافتیم. همین شرایط موجب شکوفا شدن استعدادها شد.

در گذشته باشگاه های زیادی در انزلی تیمداری می کردند، زمین چمن فوتبال و امکانات سخت افزاری بیشتری فراهم بود. مثلا همین استادیوم تختی زمین شماره ۲ و ۳ و ۴ داشت.

نقش باشگاه در این میان خیلی مهم است. باشگاه هایی مثل فولاد با وجود اینکه در بخش پایه سرمایه گزاری زیادی انجام می دهند اما بازیکنانشان وقتی به سن بهره برداری می رسند در اوج آمادگی سرباز می شوند و باید به تیم های دیگر بروند. ما از این نعمت برخورداریم که حتی بازیکنان جوانمان می توانند دوران سربازی را هم در خدمت ملوان باشند اما از این فرصت استفاده نمی کنیم.

 

 

 

ملوان کلاب: شاید خیلی زود باشد که در مورد فصل آینده صحبت کنیم اما به هر حال به نظر شما چه انتظاری باید برای فصل بعد داشت؟

 

فوتبال الان به گونه ای است که باید برای موفقیت برای بازیکن و امکانات جانبی هزینه کرد. سرنوشت تیمها هم در همان نیم فصل اول رقم می خورد، آنجا تعیین می شود که هدف تیم در نیم فصل دوم چیست و می خواهد کجای جدول قرار بگیرد.

به نظر من مردم، مسئولین، مدیران باید به یک نحوی همان اول فصل هدف تیم را مشخص کنند. آرزوی همه این است که ملوان روزی آسیایی شود  که امیدوارم این اتفاق بیفتد.


ملوان کلاب : با آن دسته از هوادارانی که از پژمان نوری بابت رفت و آمد چند باره به ملوان دلخورند چه صحبتی دارید؟

 

به آنها حق میدهم و بابت حرفهایی که در مورد من زده شد ناراحت نیستم. من به فوتبال به شکل حرفه ای نگاه می کنم بنا براین برخی واکنش ها را طبیعی می دانم اما در مورد دلایل رفتنم پایان فصل در یک برنامه ای که همه بتوانند آن را ببینند صحبت خواهم کرد. آن موقع مردم می توانند قضاوت کنند که حق با من بوده با نه.

 

ملوان کلاب : صحبت پایانی با هواداران؟

 

ما بازیکنان معتقدیم که هنوز هیچ چیز تمام نشده. امیدوارم این تفکر بین هواداران هم وجود داشته باشد و همچنان تا لحظه ی آخر از تیمشان حمایت کنند. خدای نکرده با یکی دو باخت شرایط می تواند به حالت اول برگردد. اما اگر با حمایت همه جانبه ی هوادارا به همین شکل به کارمان ادامه دهیم می توانیم به سلامت از این مسیر عبور کنیم.

 

 

منبع : ملوان کلاب.نت – www.MalavanClub.Net