ملوان یکی از بدترین سال‌های فوتبال را در لیگ چهاردهم سپری می‌کند و با اینکه اخیرا دو پیروزی پیاپی کسب […]

ملوان یکی از بدترین سال‌های فوتبال را در لیگ چهاردهم سپری می‌کند و با اینکه اخیرا دو پیروزی پیاپی کسب کرده اما هنوز خطر سقوط این تیم را تهدید می‌کند و برای بقا خیلی کار دارد. البته چون خیلی از تیم‌های انتهای جدول مدت‌هاست نتایج لازم را نمی‌گیرند این امیدواری وجود داردکه قوی سپید با یکی، دو پیروزی دیگر از قعر جدولی جدا شده و خودش را به میانه‌های جدول برساند. این کار نشدنی نیست و اگر تیم کریمی با همین روحیه‌ای که دارد مقابل حریفان قرار بگیرد به زودی مکان چهاردهمی را تحویل تیم دیگری می‌دهد. این اتفاق همین هفته آینده مقابل استقلال خوزستان می‌تواند رخ دهد و اگر انزلی‌چی‌ها تیم‌آسیب‌پذیر این روزهای اهوازی را شکست دهند خیلی راحت جای آنها را خواهند گرفت.

 

 

یک گل در ۴ بازی!

 

اما اینکه چه اتفاقی رخ داد و ملوان با آمدن فیروز کریمی با تجربه شکست ناپذیر شد دلایل زیادی دارد. اگر بخواهیم بحث روحی و روانی که خود کریمی استاد این کار است را کنار بگذاریم اصلاحات فنی خیلی در نتیجه گرفتن قوی سپید تأثیرگذار بود. از جمله آنکه در چهار مسابقه‌ای که این مربی هدایت ملوان را برعهده داشته تنها یک گل دریافت کرده است. این گل هم در مسابقه‌ای به ثمر رسید که فیروز کریمی تنها یکی، دو روزی می‌شد به انزلی رفته بود و حتی روز مسابقه با صبای قم کارت مربیگری‌اش صادر شد و توانست بر روی نیمکت بنشیند. پس از بازی با صبای قم که لیگ تعطیل شد فرصت کافی برای شناخت تیم وجود داشت و کریمی توانست در تعطیلات حداقل تیمش را از گل خوردن نجات دهد. تیم او مقابل بهترین خط حمله لیگ (تراکتورسازی) موقعیت چندانی به حریف نداد و یک مساوی ارزشمند گرفت تا امیدواری را به انزلی بازگرداند. در بازی مقابل پرسپولیس نیز همین اتفاق رخ داد و ملوانی‌ها اجازه گلزنی به سرخپوشان ندادند و تنها یک پنالتی که اتفاقی بود این شانس را به حریف داد ولی مازیار زارع نگذاشت دروازه تیمش باز شود. در چهارمین مسابقه راه‌آهن انتهای جدولی نیز موفق به گشودن دروازه تیم کریمی نشد تا مشخص شود چه تیم‌های بالای جدولی و چه انتهای جدولی مشکل می‌توانند به ملوان گل بزنند. قطعا گل نخوردن‌های قوی سپید اتفاقی نیست و روی آن کار شده است. وقتی تیمی مدافع اسمی و حتی متوسط ندارد و از دو دروازه‌بان جوان نیز بهره می‌گیرد باید خیلی روی تیم کار شده باشد تا اجازه هنرنمایی به مهاجمان حریف ندهد. کاری که اکنون صورت گرفته و تیم به راحتی گل نمی‌خورد.

 

مثلث همه‌ کاره

 

فیروز کریمی در چند مسابقه اخیر کمربند خط هافبک تیمش را مستحکم کرده تا فشار کمتری به خط دفاعی بیاید. وقتی هافبک‌ها بتوانند با دوندگی و جنگندگی به مدافعان کمک کنند راه گل زدن حریفان سخت می‌شود. استفاده از سه هافبک که تقریبا همگی در کار دفاعی تبحر دارند ملوان را به تیمی غیرقابل نفوذ تبدیل کرده است. کریمی در هر بازی از دو هافبک دفاعی ثابت با زوج زارع – یوسف‌زاده یا زارع – آبشک استفاده می‌کند. و در جلوی آنها یک پژمان نوری باتجربه و دونده که هم فوتبال رو به جلو را بلد است بهره می‌گیرد. اگر دقت داشته باشید و پژمان نوری استقلال را با نوری ملوان مقایسه کنید متوجه خواهید شد او در یک سال و نیمی که در تیم آبی‌پوشان حضور داشت یک گل هم به ثمر نرساند و خبری از پاس‌گل‌هایش هم نبود. او در همین دو بازی اخیر دو گل به ثمر رسانده ودو پاس گل‌ هم داده که نشان می‌دهد اگر نوری در پست خودش (پشت مهاجم) به کار گرفته شود. کارایی‌اش چند برابر می‌شود. این نکته را هم فراموش نکنید در سایر پست‌ها نیز ملوان تغییر بازیکن داشته که در آینده از آنها خواهیم نوشت. فعلا مثلث فیروز حرف اول را می‌زند هرچند نباید از سایر نفرات به راحتی گذشت.

 

 

نود.نت