باز هم ایران و باز هم قطر این بار نیز در برهه ای سرنوشت ساز. در این بازی شاگردان جمال […]

باز هم ایران و باز هم قطر این بار نیز در برهه ای سرنوشت ساز. در این بازی شاگردان جمال بلماضی چاره ای جز پیروزی ندارند و در صورت کسب تساوی یا شکست در برابر ایران، به احتمال بسیار زیاد از دور رقابت ها حذف خواهند شد. در طرف مقابل نیز شاگردان کارلوس کی روش در حالی به مصاف قطر خواهند رفت که اگر می خواهند به راحتی به عنوان صدرنشین صعود کنند و کار به اما و اگر نکشد، باید در این بازی به راحتی پیروز شوند.

 

 

 

 

ایران

 

شاگردان کارلوس کی روش در حالی دومین بازی خود در گروه سوم رقابت های جام ملت های آسیا را پشت سر خواهند گذاشت که در بازی اول مقتدرانه موفق به شکست بحرین شدند. در این بازی نیز با توجه به اینکه تقریباً هیچ مصدومی در تیم وجود ندارد، امید است نمایش مقتدرانه ای دیگر باعث شود تیم ملی به پیروزی برسد. از نکات قابل توجه و امیدوار کننده این است که ایران در ده بازی اخیر خود در برابر قطر تنها یک شکست را متحمل شده است که این شکست نیز به ۵ سال پیش باز می گردد که البته در یک بازی دوستانه این نتیجه به دست آمده است. دیگر نکته امیدوار کننده این است که ایران تحت هدایت کارلوس کی روش تا کنون ۴ بار در برابر قطر قرار گرفته است که در این بین قطر موفق به کسب پیروزی در برابر ایران نشده است. در جام ملت های آسیا نیز ایران و قطر تنها یک بار در برابر یکدیگر قرار گرفته اند که در آن بازی که سال ها پیش برگزار شده است، ایران موفق شدبا دو گل در سال ۱۳۶۷ در برابر قطرِ میزبان  پیروز شود. در هر صورت از بازیِ انتخابی جام جهانی ۹۸ در برابر قطر گرفته تا پیروزی ۳-۲ ایران در برابر عنابی ها در انتخابی جام جهانی آلمان و البته پیروزی ۶-۱ ایران در برابر قطر همه و همه باعث شده است تا این تیمِ حوزه خلیج فارس سهم عمده ای در خاطرات فوتبال دوستان ایرانی داشته باشد و فردا نیز ایران می تواند با پیروزی در برابر این تیم و قطعی کردن صعود، خاطره خوش دیگری را در برابر قطر رقم بزند که البته برای تیمی که در هیچ کدام از دوره های جام ملت های آسیا در مرحله گروهی حذف نشده است، قطعاً نمی تواند اتفاق چندان بزرگی باشد.

 

قطر

 

دو سال قبل از اینکه قطر به جمع تیم های فیفا بپیوندد، ایران موفق به کسب دو قهرمانی در آسیا شده بود. هم اکنون نیز تیمی که تنها نام قطر را یدک می کشد پس از شکست تحقیر آمیر در برابر امارات به دنبال جبران مافات در برابر ایران است. قطعاً در این بازی امید قطری ها به بازیکنانی چون حاتم عبدالعزیز و خلفان ابراهیم خواهد بود تا بلکه آن ها بتوانند برای تیم تحقیر شده قطر کاری کنند. در هر صورت قطری که هم اکنون با توجه به قهرمانی در جام خلیج فارس به عنوان بهترین تیم عربیِ منطقه شناخته می شود امید دارد تا با پیروزی در برابر ایران، شانس خود برای تکرار بزرگترین افتخار فوتبال خود در آسیا که همان حضور در مرحله حذفی است زنده نگه دارد. در هر صورت هر چند شاگردان جمال بلماضی  به عنوان یکی از مدعیان صعود از گروه شناخته می شدند، اما ظاهراً این تیمِ ۹۲ ام فیفا فردا کار سختی را برای زنده نگه داشتن امید صعود در پیش دارد.

 

زمان و مکان بازی

پنج شبنه | ۱۳۹۳/۱۰/۲۵ | ورزشگاه المپیک سیدنی | ساعت ۱۲:۳۰

 

مصاحبه مربیان

کارلوس کی روش | سرمربی ایران

 

“به خاطر اینکه در بازی فوتبال ۳ قشر حضور دارند مطمئنا مسئولان نظرشان درست است و نباید در مورد داورها صحبت کرد آنها هم اشتباه می کنند مثل بازیکنان و مربیان و این زیبایی فوتبال است که نتیجه را رقم می‌زند. کی‌روش افزود: بازی قطر و امارات را دیروز دیدم و دیداری بود که می‌توانست هر دو تیم پیروز شوند اما امارات بازی بهتری به نمایش گذاشت و کارت‌های بهتری را روی میز گذاشت اما در این دام نمی افتیم. مطمئنا قطر تیم خوبی دارد و سعی می کنیم کیفیت خوبی را ارئه دهیم. آنها در ۱۴ بازی گذشته  ۲ شکست خورده‌اند. برای ایران مهم نیست که قطر چه کاری می خواهد کند. “

 

بلماضی | سرمربی قطر

 

“بازیکنان‌مان تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا بهترین بازی را از خود ارائه دهند. برای بازی با ایران باید برنامه ویژه‌ای داشتیم باشیم، ابتدا اینکه شکست بازی قبلی را فراموش کنیم و سپس مقابل ایران به نحوی بازی کنیم که به هدفمان برسیم.”

 

رویارویی های پیشین دو تیم و پیش بینی از نتیجه بازی

در میان دیدارهای ایران و تیم هایِ کشورهای جدیدالتاسیس مانند قطر، این تیم دارای بیشترین بازی در برابر ایران است. ایران و قطر نیز در مجموع ۱۹ بار در برابر یکدیگر قرار گرفته اند که در این بین ایران موفق به کسب ۱۱ پیروزی و ۵ تساوی شده است و سهم قطر نیز تنها ۳ پیروزی بوده است. هم چنین با توجه به رنک دو تیم در فیفا، کیفیت بازی دو تیم و البته دیداری های پیشین دو تیم، نتیجه احتمالی از بازی به شرح زیر است:

 

ایران ۳-۰ قطر | ایران ۲-۰ قطر | ایران ۱-۰ قطر

 

منبع: طرفداری