نصرت ایراندوست سرمربی سابق ملوان و مدیرفنی این تیم پس از برکناری اش ازملوان تا امروز سکوت کرده بود، او […]

نصرت ایراندوست سرمربی سابق ملوان و مدیرفنی این تیم پس از برکناری اش ازملوان تا امروز سکوت کرده بود، او معتقد است که طبق گفته پیکاسو نقاش بزرگ سکوت بهترین حقیقت است.

 

 

 

 

 

ایراندوست در یک گفت‌وگوی طولانی و چالشی با خبرنگار “ورزش سه” گفت: من می‌ خواستم سکوت کنم اما شما ژورنالیست ها دوست دارد که ریز به ریز مطالب را بدانید و به اطلاع هواداران پرتعداد ملوان در نقاط مختلف ایران برسانید برای همین هم من ترجیح دادم که در یک گفت‌وگوی بلند درباره همه مشکلاتی که در ملوان داشتم صحبت کنم.

متاسفانه اولین تیر به سمت مربی است
اگر بخواهم جواب این سوال را بدهم که چرا ملوان در این فصل این همه تغییرات در کادرفنی اش داشته، باید بگویم که ما نمی‌ توانیم همیشه گذشته را با حال مقایسه کنیم. می‌ توانیم از گذشته تجربه کسب کنیم اما نمی‌ توانیم شرایط را با حال حاضر مقایسه کنیم. مالکین باشگاه و هواداران خونگرم ملوان از این تیم نتیجه می‌ خواهند وقتی نتیجه حاصل نمی‌ شود، قطعا مشکلات و نقطه ضعف هایی در تیم وجود دارد که متاسفانه اولین تیرش هم به مربی برخورد می‌ کند. اما بعضی تیم ها تعادل بیشتری دارند و صبورتر برخورد می کنند خب، می‌ بینید که ادامه اتفاقات بهتری هم برای آنها می‌ افتد.

من خودم را درملوان سوزاندم
من از شما تشکر می‌ کنم که با اشاره به تغییراتی که ملوان نسبت به سال گذشته داشته از من در مورد نتیجه گیری این تیم سوال می‌ کنید و لازم می‌ دانم که از دوستداران صمیمی و واقعی ملوان عذرخواهی کنم. ما نتیجه به این شکل رقم خورد که ملوان در انتهای جدول جای بگیرد. تیمی که تغییرات عمده زیادی داشت و می‌ بایست عقاید متفاوت ایراندوست در این تیم جای بگیرد. دو عقیده در مورد جوانگرایی من در انزلی وجود دارد؛ عده ای می‌گویند که ایراندوست با این تیم به سرمربی قبلی خیانت کرد و عده ای هم معتقدند من با قبول این تیم با وجود شجاعتی که کردم، خودم را سوزاندم. خودم هم در اولین مصاحبه ای که بعد از حضورم در ملوان داشتم گفتم که با قبول این تیم پایم را داخل آتش گذاشتم. تنورش هم بسیار سوزان است. حالا اگر ملوان نجات پیدا کند اشکالی ندارد.

در سال ۴۶ به ملوان آمدم
در سال ۴۶ زمانی که آقای صالح نیا ملوان را بنیان نهاد ما جز نفرات اصلی بودیم و از سال ۴۸ ما در مسابقات شرکت کردیم. برای همین من یک عرق خاص به این تیم دارم. زمانی که بهمن ماه سال گذشته با آقای محجوب در مورد مربیگری این فصل صحبت کردیم، من لیستی را در اختیارشان قرار دادم که ۱۱ نفر اصلی به همراه ۶ نفر از ذخیره ها در آن قرار داشتند، ضمن اینکه خواهان جذب محمد غلامی، صادق محرمی و پژمان نوری از بازیکنان بومی انزلی بودند. ضمن اینکه دو بازیکن قرضی ما هم یعنی یعقوبی و جعفری هم به این جمع اضافه می‌ شدند. من حتی از آقای محجوب خواستم که قراردادها را ۲ ساله ببندد که بتوانم برنامه ریزی درستی داشته باشم. متاسفانه از آن لیست فقط ۷ نفر جذب شدند. متاسفانه آقای الماسی به عنوان هیات مدیره باشگاه نخواستند یا نتوانستند نفرات مورد نیاز من را جذب کنند.

اولتیماتوم، از سه دیدار ۹ امتیاز بگیرم
با آن شرایط که لیست مورد نظر من جذب نشده بود، من مجبور شدم از بازیکنان جوان تر در تیمم استفاده کنم. بازی چهارم لیگ زمانی که ما پرسپولیس را بردیم، من به آقای الماسی و اعضای هیات مدیره باشگاه گفتم که برای اینکه ملوان نتیجه بگیرد و نیمکت قدرتمندی داشته باشد به ۳، ۴ بازیکن نیاز داریم. اما این اتفاق نیفتاد و پس از دیدار هشتم ما در جلسه هیات مدیره آقای الماسی تاکید کرد که ملوان باید از سه دیدار آینده خودش حتی اگر بازی خارج از خانه باشد حداقل ۹ امتیاز بگیرد. متاسفانه ایشان آدم فوتبالی نیست و متوجه نمی‌ شود که ۹ امتیاز از سه بازی به چه معنا است. این در حالی است که ایشان بعد از جلسه هم مصاحبه کرد و همین تشنج ها را به تیم تزریق کرد تا جایی که جوان ها و قدیمی های ما، دچار استرس شدند. این در حالی است که من می‌ دیدم چطور بازیکنان قدیمی در کنار جوان ترها دارند به یک ترکیب خوب می‌ رسند. ما در هفته پنجم باز هم مصدوم و محروم هایی داشتیم که به مشکلات تیم اضافه کرد ولی آقای الماسی هیچ کدام از این مسائل را ندید.

یک نفر از من حمایت کرد
در پاسخ این سوال که در اولتیماتوم آقای الماسی در جلسه هیات مدیره کسی از من حمایت کرد یا نه باید بگویم که اتفاقا یکی از اعضا که دلم نمی‌ خواهد اسمش را ببرم از من حمایت کرد و گفت که این صحیح نیست که سرمربی در مقطعی که تیم دچار بحران شده، بخواهد چنین نتیجه ای بگیرد و آن جلسه با خوشی و خوبی تمام شد. اما از همان موقع آقای الماسی دنبال تغییر و تحولات بود. من از همان ابتدای فصل احساسم همین بود که با وجودی که ایشان با شخصیت و دانشگاهی و تحصیلکرده است و می‌ تواند یک مدیر اداری و کشوری خوب باشد، چون سررشته ای از فوتبال و ورزش ندارد نمی‌ تواند یک مدیر ورزشی باشد. تصمیمات ایشان باعث لطمه خوردن به تیم ملوان شد.

مسیلوویچ با نظر الماسی آمد
مسیلوویچ با نظر الماسی به ملوان آمد و خیلی هم تلاش کرد که او را جا بیاندازد. خود شما بعداز بازی با نفت با او مصاحبه کردید که الان می‌ توانید به آن رجوع کنید. زمانی که ملوان در دقیقه ۹۵ گل مساوی را زد، آقای الماسی طوری از مسیلوویچ تعریف کرد که انگار قهرمان ایران شده است که این بهترین تیم است، تاکتیکی ترین ملوان است. انگار که آب را ندیده باشی و لباست را بکنی و شیرجه بزنی. ما قبلا هم گفته بودیم که اگر خواستید تغییرات بدهید ما هیچ مشکلی نداریم. اماکسی که در این شرایط می‌ آید بهتر است که ایرانی باشد چون حتی اگر در انزلی مربیگری نکرده باشد این تیم را می‌ شناسد. مربی خارجی ۵، ۶ ماه زمان نیاز دارد تا خودش را با فرهنگ و شرایط ایران وفق دهد. تازه من فکر می‌ کنم آن رزومه ای که از مسیلوویچ دیدیم غلط بود چون او بعد از گذشت دو، سه ماه هنوز اسم بازیکنانش را نمی‌ دانست.

آذری یک مربی ورزشی است
به نظر می‌رسد در ملوان کسی در مقابل آقای الماسی از شما حمایت نکرد، در صورتی که آقای آذری یک تنه پشت یحیی گل‌محمدی که شرایطی مثل شما داشت، ایستاد. ایراندوست پاسخ داد که؛ آذری یک ورزشی است. درست است فوتبالیست نبوده و یک وزنه بردار بوده اما او سال های سال مدیریت باشگاه های فوتبالی را داشته او می‌ داند گل‌محمدی چه دارد. خیلی از تیم ها مثل ما در رده هشتم، نهم، دهم و غیره مثل استقلال صنعتی خوزستان، گسترش فولاد و خود ملوان قرار داشتم. آن تیم هایی که تحمل کردند و سودش را بردند. تیم هایی که مدیریت با مربی تعامل دارد، بهترین نتیجه را می‌ گیرند. در سال قبل آقای داودی رئیس هیات مدیره بود ایشان چون ورزشی است به آقای دراگان بعد از ۱۱ بازی که ۹ امتیاز گرفته بود، فرصت داد که در ۴ دیدار آینده ۶ امتیاز بگیرد. یعنی یک انتظار معقول در حالی که آقای الماسی که مدیر ورزشی نیست به من اولتیماتوم داد که بعد از ۳ بازی باید ۹ امتیاز بگیرم.

شکست ها را گردن کسی نمی‌ اندازم
من این شکست ها و اتفاقات را نمی‌ خواهم گردن کس دیگری بیاندازم. اما اگر ما این مشکلات را الان داریم، بخاطر این است که پیش از فصل آقای محجوب و الماسی نتوانستند بازیکنان موردنیاز ما را جذب کنند. من می‌ خواستم از ملوان جدا شوم اما آقای محجوب برای اینکه فکر می‌ کرد باید شان من حفظ شود به من گفت بیا مدیرفنی کلی تیم های ملوان باش. من ۱۵۰ میلیون از قراردادم را بخشیدم و آن را فسخ کردم. حتی در روز معرفی مسیلوویچ هم من کاری انجام ندادم. فقط یک جور اسمم را به صورت سمبلیک گذاشتند کنار تیم بزرگسال. من حتی آقای کریمی که مربی جدید ملوان است و خیلی به ایشان ارادت دارم و از اساتید من هستند را ندیده ام.

چرا من استعفا ندادم؟
این سوال که چرا من استعفا ندادم اتفاقا خودم در ذهنم بود که به شما توضیح دهم، خود آقای الماسی بعد از بازی با استقلال در تهران به من گفت که باید استعفا بدهی. اما من اعلام کردم که نباید استعفا بدهم. من تا به حال با خیلی از تیم ها مثل شاهین بوشهر، شهرداری بندرعباس، چوکا و غیره کار کرده ام. با بسیاری از آنها در هفته های اول قطع همکاری کردم چون احساس می‌ کردم که نمی‌ توانم برای آنها مفید باشم. اما در ملوان شرایط فرق می‌ کرد. من می‌ دیدم بازیکنانی که در ملوان ماندند و بازیکنان جوانی که به این تیم اضافه شدند خوب کار کردند برای همین هم نمی‌ خواستم استعفا دهم.

۵ بازی را به داور باختیم
البته دوست نداشتم که هیچ وقت درباره داوری صحبت کنم اما حقیقا این است که در بازی با پدیده، صبای قم، پیکان، استقلال و سپاهان عین ۵ بازی را به داور باختیم. در دیدار با سپاهان، استقلال و پیکان داور سه پنالتی ما را نگرفت حتی خود فردوسی پور در برنامه نود هم راجع به پنالتی دیدار پیکان و ملوان بارها صحبت کرد.

الماسی جلوی کادرفنی من را تضعیف کرد
قبل از بازی با استقلال آقای الماسی آمد جلوی کادرفنی و جو را برعلیه من متشنج کرد، از لحاظ روحی من را تضعیف کرد و حرف هایی جلوی کمک های من زد که خود من به او اعتراض کردم. فردای آن روز شنیدم که بازیکنان هم علیه من صحبت کردند. سعی کردم با نقطه نظر سازنده از این تیم جدا شوم و دوباره به کار مدیریت فنی تیم های پایه بپردازم.

محجوب فکر می‌ کرد از طریق فدراسیون پیگیری می‌ کنم
حالا که خوب فکر می‌ کنم می‌ بینم که در آن شرایط اخراج یک مربی بومی از لحاظ آقای محجوب پیگرد قانونی داشت و یا تبلیغات منفی می‌ شد، من خودم دنبال این مسائل نبودم. همه مربیان رفتیم باشگاه و قراردادمان را تقلیل دادیم و کسی دنبال این نبود که در فدراسیون شکایت کند. من نمی‌ خواهم و حتی نمی‌ توانم آقای الماسی را عوض کنم اما واقعیت این است که اعضای هیات مدیره و مدیریت باشگاه باید در انزلی حاضر باشند نه اینکه من بخواهم به آنها فکس و ایمیل فرستم تا جواب نامه هایم را بدهند.

من به شعار هواداران علیه خودم حق می‌دهم
اینکه چطور شد که تماشاگران علیه من شعار دادند باید بگویم که شرایط تیم هایی که کنار آب هستند همیشه با بقیه جاها فرق می‌ کند، مثل صنعت نفت و ملوان. آرای متفاوتی در انزلی وجود دارد که تامین نظر همه کار بسیار سختی است. سال گذشته با حضور آقای محجوب دراگان داشت خوب نتیجه می‌ گرفت. من خودم از جمله کسانی بودم که دوست داشتم او در ملوان بماند چون تمام موفقیت های ما به ۹، ۱۰ سال پیش برمی گشت اما این دراگان بود که توانسته بود در فصل جدید نتیجه بگیرد. پس ما نباید روی یک موجی که در گذشته اتفاق افتاده سوار شویم. برای همین دوست داشتم او بماند. اما شرایطی شد که نمی‌ خواهم راجع به آن صحبت کنم و دراگان از تیم جدا شد و من بالاجبار وارد گود شدم. ولی شاید باورتان نشود با وجود اینکه از تیم جدا شدم با خانواده در خانه می‌ نشینیم و برای موفقیت این تیم دعا می‌ کنیم. من به هواداران حق می‌ دهم.

به خاطر شرایط سنی ام دوست ندارم از انزلی خارج شوم
آیا شما حاضر شدید در ملوان بمانید به علت اینکه دوست نداشتید در انزلی خارج شوید؟ ایراندوست پاسخ داد که؛ شرایط سنی من طوری است که دیگر دوست ندارم از انزلی خارج شوم. سال ۹۰ که هدایتی و درودگر من را به عنوان رئیس آکادمی تیم های پایه انتخاب کردند، من در این زمینه فعالیت کردم و در اکثر رده های سنی موفق شدم ملوان را به قهرمانی برسانم. من به باشگاه قول داده ام که تا سال ۹۶، ۱۱ بازیکن بزرگسال و ۵ بازیکن ترانسفر شده به تیم های معتبر داشته باشیم.

رافخایی مصدوم بود
اگر من اجازه بدنسازی در ابتدای فصل به رافخایی نداده بودم به خاطر این بود که آقای صیاد پزشک تیم این عقیده را داشت. نمی‌ دانم این حرف از کجا درآمده که او بدنسازی نمی‌ کرد اما در تمرینات گروهی حاضر می‌ شد. این ها همه شایعاتی است که برای هر باشگاه و مربی ای درست شود. من خودم سال ۸۳ ـ۸۲ رافخایی را به تیم بزرگسالان معرفی کردم.

مازیار هم مثل بقیه بازیکنان است
ایراندوست در پاسخ به این سوال که آیا مازیار زارع بیشتر از سایر بازیکنان به طلبش رسیده یا نه گفت که قبل از فصل با آقای محجوب اینطور صحبت کردیم که بازیکنانی که از فصل پیش ماندند مثل رافخایی، آهی، یوسف زاده و زارع بتوانند بخش عمده ای از طلب هایشان را دریافت کنند. پس این فقط شامل حال مازیار زارع نمی‌ شود.

کریمی نتیجه می‌ گیرد
من خدمت آقای کریمی ارادت دارم ایشان تجربیات زیادی دارد چه آن زمان که پاس را قهرمان ایران کرد، چه سال گذشته که ذوب‌آهن را در لیگ حفظ کرد، با کوله باری از تجربه به ملوان آمده و من می‌ بینم که هواداران ملوان و همه و همه دست به دست هم دادند تا ملوان نتیجه بگیرد اما هنوز هم فکر می‌ کنم اگر دو، سه بازیکن به تیم اضافه شود، قطعا آقای کریمی با ملوان امتیازات بهتری می‌ گیرد.