اختصاصی – پس از حضور جناب آقای محجوب ، مالک محترم باشگاه ملوان بندرانزلی در راس این تیم مردمی و […]

اختصاصی – پس از حضور جناب آقای محجوب ، مالک محترم باشگاه ملوان بندرانزلی در راس این تیم مردمی و پرافتخار فوتبال کشور در مصاحبه های متعددی که ایشان با جراید کثیرالانتشار و سایتهای هواداری انجام دادند در لابلای این مصاحبه ها یک نکته پررنگ تر از سایر کلمات به چشم میخورد « توجه به تیمهای پایه و بسط و توسعه آکادمی در سطح استان » .

 

این توجه به حدی بود که حتی باعث نگرانی خیل هواداران در مورد عدم توجه احتمالی به تیم بزرگسال شده بود ( که با توضیحات ارائه شده در این خصوص که « تیم بزرگسال بعنوان ویترین باشگاه محسوب میشود » خیال هواداران راحت شد ) توجه به آکادمی بعنوان قلب تپنده فوتبال این شهر و رمز ماندگاری آن در سالهای حضور باشگاه به خودی خود میتواند نوید بخش روزهای خوبی باشد که ثمره اش را در سالهای آتی به نمایش خواهد گذاشت و همین نکته بارها توسط مدیریت باشگاه عنوان شد و حتی از آن بعنوان یکی از منابع اصلی درآمد زایی و رشد اقتصادی باشگاه نام برده شد . ساخت آکادمی هایی که حتی توان تربیت و آموزش بازیکنانی خارج از استان و حتی خارج از کشور را دارا میباشند قطعاً باعث شادی و آرامش خیال هر هواداری است و بالطبع در شهری که سالهاست به پرورش جوانان مستعد و تبدیل آنان به قهرمانانی ملی خو کرده است وجود چنین مراکزی باعث بوجود فرصتهای بی نظیری خواهد شد که وصف ناپذیرند . این طرح به خودی خود جای احسنت دارد و در چنین فضایی که مملو از استعدادهای ناشکفته است بازدهی بالایی خواهد داشت اما به نظر میرسد این طرح نیز به مانند بسیاری از وعده های مطروحه در همان مرحله حرف باقی مانده و حتی پسرفت قابل توجهی نیز داشته است !

 

اگر قرار است به فوتبال بعنوان یک صنعت ، بنگاه اقتصادی ، مرکز درآمد باشگاه و … نگاه کنیم میبایست زیرساختهای لازم برای انجام این فعل را نیز فراهم آورده و با تهیه سخت افزار مناسب و یک مدیریت کارآمد فضای کار مناسبی برای رشد و شکوفایی این بخش از باشگاه که متضمن آینده آن میباشد مهیا نمود . صدالبته که نقصان در هر فاز از این برنامه طولانی مدت ضرر شاید جبران ناپذیری به آنچه که باید در آینده بعنوان دستاورد آکادمی محسوب شود وارد نماییم و در سرمایه گذاری با این مدت زمانبری و صرف این مقدار هزینه در وقت و انرژی باشگاه و بازیکن اگر قرار بر عدم کسب نتیجه مطلوب باشد مطمئناً خسارتی عظیم به این مجموعه وارد خواهد شد . چه باشگاه که به هر حال هزینه های متعددی متقبل شده و چه بازیکنی که توان و وقت باارزش خود را برای هدفی نامعلوم هزینه کرده است . متاسفانه نقص در این بخش به حدی است که با نگاهی اجمالی میتوان متوجه بخشی از آنها شد و صحبت با برخی افراد نزدیک به تیم و البته خانواده بازیکنان زوایای دیگری از این مشکلات را روشنتر خواهد کرد که “در صورت صحت داشتن” این شنیده ها آینده نه چندان روشنی برای آیندگان فوتبال این شهر متصور میشویم . از نبود سخت افزار ابتدایی ورزش فوتبال یعنی توپ استاندارد به تعداد کافی بگیرید تا کمبود لباس تمرین و گرمکن یکدست ! از مشکلات تامین هزینه زمین فوتبال و ممانعت چندباره از حضور بازیکنان به خاطر عدم واریز اجاره زمین بگیرید تا نبود به اندازه لباس و شورت ورزشی مناسب و یکرنگ تیم برای همه ی بازیکنان ! از عدم ادامه حیات برخی تیمها در صورت کمک نکردن والدین بگیرید تا استفاده دو تیم رده سنی باشگاه از یک دست لباس ! به گفته برخی مربیان و افراد نزدیک به تیم این کمکها شاید باعث بروز توقعات و دلخوری ها از جانب « برخی » والدینی باشد که کمک را دلیلی برای دخالت در ارنج تیم بدانند ! تیمهای پایه هم برخلاف سالهای پیش در شب بازیها به اردو نمیروند و در دنیایی که فضای مجازی فکر و ذکر پیر و جوان را مشغول کرده است رها کردن بازیکنی که فردا باید به میدان رود وعدم کنترل آنان نتایج خوبی به بار نخواهد آورد . قصد توهین نداریم اما اینکه یک جوان تا نیمه های شب در لابلای صفحات اجتماعی وبگردی کند چیز چندان عجیبی نیست که ساده ترین راه کنترل آن نیز به مانند همه دنیا لزوم برپایی اردوهای قبل بازی است که گویا اینجا دلیلی برای برپایی آن احساس نمیشود !

 

دوست داریم این مسائل را بعنوان « شنیده ها » نام ببریم و دوست داریم باشگاه ضمن رد تمام این موضوعات خیال همه ما را در وجود عزم و اداره تیمداری و آینده نگری اش راحت کند اما به قولی این شنیده ها آنقدر گسترده اند که تکذیب همه آنها کار راحتی برای هیچ کسی نخواهد بود . به هزینه های تیمداری واقفیم و میدانیم اداره چنین سیستمی هزینه های گزافی بر گرده مدیریت باشگاه میگذارد اما این راهی است که آغاز شده و اگر قرار است در این وادی حضوری موفق داشته باشیم گریزی از این شرایط نخواهیم داشت . این هم به مثابه قلک بزرگی است که در آینده بکار خواهد آمد و همچنان که امروز بازیکنان بزرگی داریم که به نامشان مینازیم فردا هم بازیکنان بزرگتری خواهیم داشت که گره از کار باشگاه خواهند گشود . در پایان باب پاسخگویی به جهت و تنویر افکار عمومی از جانب باشگاه معظم ملوان را گشوده میبینیم و امیدواریم مدیریت محترم ملوان مواضع و برنامه های خود را در این خصوص برای روشن شدن موضوعات و احتمالا رد کلیه « شنیده ها » بیان فرمایند تا این کشتی طوفان زده هرچه زودتر به سرمنزل مقصود برسد !

 

 

*عکس مربوط به دیدار دوستانه ی تیم امید ملوان و بزرگسالان در بازیهای پیش فصل این تیم

منبع : ملوان کلاب.نت – www.MalavanClub.Net