اختصاصی – لیگ به نیمه راه رسیده است و ملوان به روزگاری دچار شده که یاس و ناامیدی سراپای وجود […]

اختصاصی – لیگ به نیمه راه رسیده است و ملوان به روزگاری دچار شده که یاس و ناامیدی سراپای وجود آن را فراگرفته است . روزگاری که که ماهها پیش هوادارانش در مورد وقوع آن هشدار داده بودند اما کسی پیدا نشد به حرف آنان اهمیتی بدهد و این تیم را مدیریت نماید تا چنان به ورطه سقوط بیفتیم که خوشبین ترین هواداران این تیم پرافتخار نیز در مورد ماندن آن به دیده شک و تردید نگاه کنند .

 

هفته های پایانی لیگ قبل وقتی به تک امتیازات از دست رفته در هفته های آغازین لیگ برتر فکر میکردیم و بابت از دست دادن آنها و متعاقب آن از کوتاه ماندن دست خالی اما پرغرورمان از سهمیه آسیا افسوس میخوردیم در دل بدان دلخوش بودیم که با این تجربه گرانبها و تقویت تیم میتوانیم در لیگ چهاردهم از ابتدا بعنوان طلایه دار فوتبال شمال کشور به آنچه استحقاقش را داشته ایم برسیم و بالاخره بعد از سالها تشویش و اضطراب بتوانیم رنگ بالانشینی و طعم کسب سهمیه را بچشیم اما چه خوش خیال بودیم و چه ساده انگارانه به داستان ملوان و انزلی مینگریستیم چرا که گویا اصلا قرار بر این نبود که کسی شاهد پرواز قوهای سپید باشد ! مصاحبه های پی در پی و مملو از وعده های دوستانی که خبر از واگذاری ملوان و نوید آینده روشن برای این تیم را میدادند را یک به یک به خاطر داریم و از یادمان نمیرود چه تلاشی برای برقراری این پیوند شد تا ملوان به مالک جدید واگذار شود اما نه امروز و نه در چند ماه گذشته خبری از هیچ یک از عزیزان نداشتیم تا بفهمیم در ادامه این راه همچنان تنها و بی یاوریم . براستی کجایند دوستانی که نوید روزهای خوش ملوان را میدادند ؟ چرا خبری از هیچ مصاحبه آنان به چشم نمیخورد ؟ آیا از وضعیت موجود راضی هستید ؟ آیا با وجود همه درد و رنجی که سراسر جوانان این شهر را در مورد ملوان فرا گرفته به این هواداران بی توقع احساس دین نمیکنید ؟ از نظر شما همه چیز امن و در آرامش بسر میبرد یا اساساً آرامش فقط در بخش مرتبط با شما دارای اهمیت است ؟ فکر نمیکنید بدینگونه رها کردن ملوان و بی توجهی به میراثی که « به امانت به دست شما سپرده شده بود » اخلاقاً کار صحیحی نمیتواند باشد ؟ گویی این جابجایی فقط به منظور حذف مدیریت سابق و آثار آن ولو به هر قیمتی انجام شده است و آنچه در این بین بر سر این قوی مظلوم خواهد آمد چندان از درجه اهمیت برخوردار نبوده است ! وقتی ملوان تبدیل به حیاط خلوت سیاسیونی شد که افتخارِ دور زدن با پرچم خوش رنگ آن در روزهای خوشی را داشتند تا از قافله مصاحبه و تیتر یک شدن جا نمانند داستان سقوط این تیم دوست داشتنی اما مظلوم کلید خورد . من از زعمای این شهر سوال دارم که چه جوابی به افکار عمومی در قبال این واگذاری بی پشتوانه و رها کردن ملوان دارید ؟

این روزها ملوانی ها روزهای بدی را پشت سر میگذارند اما چیزی که آزار دهنده تر از تلخی این روزهاست این نکته است که « ما ایمان خود را به بهبود این تیم از دست داده ایم ! » سراسر تیم مملو از نقاط تاریکی است که حتی امید چندانی به بازگشت آرامش بدانها نداریم . حرفهایی که زده میشود هم احتمالاً به مثابه خیل وعده هایی که داده شد در لابلای پرونده های بی سرانجام خاک خواهند خورد و حتی کسی هم به یادش نخواهد آمد که چه کسی در چه روزی چه وعده ای به مردم انزلی و هواداران این تیم داده است . اگر قرار بر هزینه کرد ۱۰ میلیاردی در نیم فصل بود مطمئناً در ابتدای فصل چنین هزینه ای انجام میگرفت تا کار بدینجا نکشد اما ترجیح داده شد حرف کسانی که نوید مبارزه با دست خالی در کارزار بیرحم لیگ برتر را داده بودند ملاک عمل قرار گیرد تا در این مبارزه مضحک و صدالبته دو سر باخت فقط جنبه اقتصادی قضیه مورد توجه قرار گیرد . نیمکت خالی از بازیکن ، سکوهای ملتهب ، هوادار عصبی ، تیم بی انگیزه و بالاخره مدیریت نه چندان صحیح تمام عواملی هستند که ملوان را بدین حال و روز دچار کرده اند و بی اغراق باید عرض کنم با ادامه شرایط امید چندانی به بهبود اوضاع ندارم . این تیم نیاز به یک حرکت جهادی دارد و به همین راحتی به شرایط نرمال بازنخواهد گشت . نیاز به این دارد که « همه عوامل تیم و شهر » بدان یاری رسانیده و هر یک بخشی از بارِ بر زمین مانده تیم را بدوش بکشد . به والله این کار سخت و غیرممکنی نیست فقط همتی میخواهد در حد همین تیم و نه بیشتر ! من نگران آن روزی هستم که ملوان راهی برای بازگشت به نبرد نداشته باشد و فرماندهان مغلوب این تیم بر روی ویرانه هایش به دنبال مقصر بگردند تا بار گناه خویش را کمتر نمایند . اگر تعلل کنیم ( که تا به حال هرچه کرده ایم عین تعلل بوده است ! ) ما هم مسافر راهی خواهیم شد که سایر سقوط کرده ها و از یاد رفته ها طی کرده بودند . تا راهی شدن در این مسیر نابودی چندان فاصله ای نداریم « لطفاً برای حفظ این امانت بکوشید که در پیشگاه خداوند و بنده اش بیش از این شرمسار نباشید »

رضا مظلوم

منبع : ملوان کلاب.نت – www.MalavanClub.Net