مسابقات جام حذفی کشور با انجام ۱۶ بازی در مرحله یک شانزدهم در سه روز آینده برگزار می‌شود.     […]

مسابقات جام حذفی کشور با انجام ۱۶ بازی در مرحله یک شانزدهم در سه روز آینده برگزار می‌شود.

 

 

به گزارش “ورزش سه”، جام حذفی تازه وارد مراحل جدی خود شده است، چرا که تازه از این مرحله تیم های لیگ‌برتری به ۱۶ تیم موفقی که وارد این مرحله شده اند، می‌ پیوندند.

 

اما، روال جدول چنان است که هیچ کدام از بازی ها با شرکت ۲ تیم لیگ‌برتری شکل نمی‌ گیرد و نوع بازی ها، چنان است که می‌ توان برای اولین بار پیش‌بینی کرد که هر ۱۶ تیم مرحله بعدی، تیم های لیگ‌برتری باشند.

 

قسمت بالایی جدول با حضور سپاهان اصفهان، فولادخوزستان، پرسپولیس و استقلال نیمه سخت جام حذفی است اما در نیمه پایینی از جمع مدعیان و قدرتمندان لیگ، تنها شاهد دیدار تیم های تراکتورسازی، نفت‌تهران و سایپا خواهیم بود.

 

۱. تراکتورسازی قهرمان پارسال در نیمه پایینی جدول، دیدار شماره ۱۵ را برگزار می‌ کند. تراکتورسازان پارسال هم از نیمه پایینی جدول به مرحله فینال رسیدند و سرانجام قهرمان شدند.

 

۲. مس کرمان، دیگر تیم فینالیست پارسال که ستاره اش، ادینهو در حال حاضر به تیم فوتبال تراکتورسازی رفته، بین ۳۲ تیم برتر جام حذفی، حاضر نیست.

 

۳. استقلال با ۶ قهرمانی در سال های ۵۷ ـ۵۶، ۷۵ ـ ۷۴، ۷۹ ـ ۷۸، ۸۱ ـ ۸۰، ۸۷ ـ ۸۶ و ۹۱ـ ۹۰ رکورددار افتخار در تمام ادوار است.

 

۴. سپاهان در ۱۱ سال اخیر با ۴ قهرمانی در جام حذفی رکورددار است. سپاهان در سال های ۸۲ ـ ۸۱، ۸۵ ـ ۸۴، ۸۶ ـ ۸۵ و ۹۲ ـ ۹۱ عنوان قهرمانی را در این بازی ها به دست آورده است.

 

۵. آشناترین فینال جام حذفی، فینال پرسپولیس و ملوان است. فینال پرسپولیس ـ ملوان در سال های ۶۶ ـ ۶۵، ۷۱ ـ ۷۰ و ۹۰ ـ ۸۹ انجام شده و هر سه بار سرخپوشان برنده شده اند.

 

۶. فینال پرسپولیس ـ سپاهان در سال های ۸۵ ـ ۸۴ و ۹۲ ـ ۹۱ انجام شده و سپاهان هر ۲ بار در ضربات پنالتی برنده شده است.

 

۷. بهترین نتیجه تاریخ جام حذفی را داماش تهران با مربیگری محمود کلهر با پیروزی ۱۴ ـ صفر برابر نماینده استان چهارمحال بختیاری به دست آورد.

 

۸. فینال ذوب‌آهن، فجرسپاسی، ۲بار برگزار شده است. در سال ۸۰ ـ ۷۹ سپاسی و در سال ۸۲ ـ ۸۱ تیم ذوب‌آهن برنده این فینال بوده اند.

 

۹. در سال ۵۶ ـ ۵۵ اولین دوره جام حذفی با رسیدن ملوان و تراکتورسازی به فینال انجام شد و ملوان با پیروزی ۴ ـ ۱ قهرمان شد.

 

۱۰. پرافتخارترین مربی شهرستانی جام حذفی بهمن صالح نیاست. او با تیم ملوان در سال های ۵۶ ـ ۵۵، ۶۵ و ۶۹ قهرمان شده و در سال های ۶۶، ۶۷، ۷۰ و ۷۱ تیم مغلوب فینال جام حذفی بوده است.

 

۱۱. بهترین نتیجه در فینال جام حذفی برد ۵ ـ یک ذوب‌آهن برابر راه‌آهن در فینال سال ۸۸ ـ ۸۷ بود. بازی رفت را تیم راه‌آهن با نتیجه یک ـ صفر برنده شده بود.

 

۱۲. از جمع قهرمان های ادواری جام حذفی، در حال حاضر تیم بهمن قهرمان سال ۷۳ در فوتبال ایران، وجود خارجی ندارد.

 

۱۳. موفق ترین مربی خارجی جام حذفی، لوکا بوناچیچ بوده که در سال های ۸۵ ـ ۸۴، ۸۶ ـ ۸۵ با سپاهان جام حذفی را فتح کرده است.

 

۱۴. جام حذفی در ایران به نام های جام حذفی فدراسیون ـ شاهد و حماسه آزادسازی خرمشهر برگزار شده است.

 

۱۵. بدشانس ترین تیم جام حذفی ملوان است که ۷بار به فینال رسیده و ۴ بار در سال های ۶۶، ۶۷، ۷۱ ـ ۷۰ و ۹۰ ـ ۸۹ بازنده شده است.

 

۱۶. سپاهان موفق ترین تیم جام حذفی است که ۴بار به فینال رسیده و هر ۴بار صاحب عنوان قهرمانی شده است.

 

۱۷. موفق ترین بازیکن جام حذفی محرم نویدکیا بوده که در هر ۴ قهرمانی سپاهان در جام حذفی با این تیم حضور داشته است.

 

۱۸. در سال ۹۰ ـ ۸۹، پرسپولیس با وجود باخت به ملوان به علت برد ۴ ـ ۲ در بازی رفت قهرمان جام حذفی شد.

 

۱۹. در سال ۵۷ ـ ۵۶، ۲ جام حذفی در ایران وجود داشت که در جام حذفی دیگر به نام جام پهلوی، تیم پاس برنده شد.

 

۲۰. از سال ۵۵ به بعد جام حذفی کشور در سال های ۵۷، ۵۸، ۵۹، ۶۰، ۶۱، ۶۲، ۶۳، ۶۴، ۶۸، ۷۱ و ۷۶ برگزار نشده است.

 

۲۱. استقلال، رکوردار رسیدن به فینال جام حذفی است. آنها ۹بار فینالیست شده اند. استقلال در سال ۵۷ ـ ۵۶، ۷۵ ـ ۷۴، ۷۹ ـ ۷۸، ۸۱ ـ ۸۰، ۸۷ ـ ۸۶، ۹۱ ـ ۹۰ به ترتیب هما، برق شیراز، بهمن، فجرشهیدسپاسی، پگاه گیلان و شاهین بوشهر را برده و قهرمان شده اما در سال های ۶۹ به ملوان ۷۸ ـ ۷۷ به پرسپولیس و ۸۳ ـ ۸۲ به سپاهان باخته و عنوان قهرمانی را از دست داده است.

 

۲۲. غلامحسین پیروانی با هدایت ۲ تیم شیرازی برق شیراز و فجرشهیدسپاسی، عنوان قهرمانی جام حذفی را به دست آورده است.

 

۲۳. علی پروین موفق ترین مربی تهران در جام حذفی است که در سال های ۶۶، ۷۱ ـ ۷۰، ۷۸ ـ ۷۷ سه بار عنوان قهرمانی مسابقات جام حذفی را به دست آورده است.

 

۲۴. فینال جام حذفی در سال های ۵۷ ـ ۵۶، ۷۸ ـ ۷۷ و ۷۹ ـ ۷۸ داربی همشهری ها بوده است که استقلال در هر سه حاضر بوده است. در سال ۵۷ ـ ۵۶، آبی ها، همای تهران و در سال ۷۹ ـ ۷۸ بهمن را بردند اما در سال ۷۸ ـ ۷۷ به تیم پرسپولیس باختند.

 

۲۵. فینال جام حذفی، سال های ۵۶ ـ ۵۵، ۶۶، ۶۹، ۷۱ ـ ۷۰، ۷۵ ـ ۷۴، ۷۸ ـ ۷۷، ۷۹ ـ ۷۸، ۸۳ ـ ۸۲، ۸۷ ـ ۸۶ و ۸۹ ـ ۸۸ قهرمان خود را در تهران شناخته که در این بین ملوان ۲بار، پرسپولیس ۴بار، استقلال ۳بار و سپاهان یک بار، قهرمان شده اند. بازی سال ۵۶ ـ ۵۵ در استادیوم شهیدشیرودی و ۸دیدار دیگر در استادیوم آزادی برگزار شده است.

 

۲۶. فینال سال های ۵۷ ـ ۵۶، ۶۵، ۶۷، ۸۰ ـ ۷۹، ۸۲ ـ ۸۱ و ۹۳ ـ ۹۲ یعنی ۶بار تمام شهرستانی بوده است.

 

۲۷. به جز استقلال (۶بار) پرسپولیس (۵بار)، سپاهان (۴بار) و ملوان (۳بار)، تیم ذوب‌آهن اصفهان هم ۲بار قهرمان جام حذفی شده است. تراکتور، شهیدسپاسی، صبا، برق شیراز، سایپا، شاهین بوشهر و بهمن قهرمان جام حذفی شده اند.

 

۲۸. اکثر قهرمان های بزرگ جام حذفی به جز ملوان در نیمه فوقانی جدول جام حذفی هستند. به عبارتی در نیمه بالایی ۱۸ خاطره از قهرمانی جام حذفی نزد استقلال، پرسپولیس، سپاهان، شهیدسپاسی و ذوب‌آهن دارند و نیمه پایین هم تنها خاطره از ۳ قهرمانی ملوان و یک قهرمانی تیم های سایپا، صبا و تراکتورسازی را دارد.