سرمربی تیم فولادخوزستان گفت: یک نفر به من توضیح بدهد با چه منطقی لیگ باشگاهی ایران به مدت ۵۳ روز […]

سرمربی تیم فولادخوزستان گفت: یک نفر به من توضیح بدهد با چه منطقی لیگ باشگاهی ایران به مدت ۵۳ روز تعطیل می‌شود!

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس، دراگان اسکوچیچ در مورد مشکلات فوتبال پایه ایران گفت: بازیکنان جوان در تیم‌های خود بازی نمی کنند و این اردوهای طولانی به شدت به ضرر باشگاه‌ها است. اینکه تیم جوانان ۳۴ اردو داشته خوب نیست. ما در باشگاه بازیکن را از تیم ملی قرض می گیریم. تعداد بازیکن بالای ۲۳ محدود شده و همزمان بهترین بازیکنان زیر ۲۳ ما را گرفتند. سال قبل عزت اللهی کل فصل کنار ما نبود به من گفتند چرا او را بازی نمی دهی و خیلی راحت اعلام کردم که در تمرین ما نیست. در کرواسی تیم ملی جوانان ما فقط ۲-۳ اردو در سال دارد و این اردو زمانی است که لیگ تعطیل باشد. این نحوه کار حرکت خوبی نیست.

 

اسکوچیچ در مورد پروسه تولید بازیکن در کرواسی گفت: مربیان پایه کار مهمی دارند. باید بهترین مربیان را در بخش پایه داشته باشیم. شرایط بازیکنان در این رده سنی فرق دارد. مربیان باید فازهای تاثیر گذار را بدانند. باید بدانند در هر سن چه آموزش‌هایی داده شود. مهم این است که بازیکنان در باشگاه ها باشند و آنجا تمرین کنند. این مسئله هوش زیادی نمی خواهد باید دید بقیه کشورها در بخش پایه چه می کنند. خیلی راحت با بررسی عملکرد آنها می توان به نتیجه و الگو رسید. اسپانیا ۶۵ بازیکن را از رده زیر ۱۳ سال انتخاب می کند و هر سال این تعداد کم می شود. این نفرات همیشه با تیم‌شان تمرین می کنند و آموزش‌های لازم را در تیم ملی می بینند. باید برای آموزش مربیان پایه هزینه کرد چرا که این نفرات استعدادها را پرورش می دهند.

 

سرمربی فولاد خوزستان در مورد تفاوت دستمزد مربیان بزرگسالان و پایه در کرواسی اظهارداشت: مطمئنا تفاوت زیادی در دستمزد این مربیان وجود دارد و همه جای دنیا اینطور است. مربیان پایه به دنبال حفظ سطح بازیکنان نیستند بلکه به دنبال توسعه و آموزش در این رده هستند این دو کار کاملا متفاوت هستند. فکر غلطی در این رده سنی وجود دارد. برخی نتیجه را می بینند که این خوب نیست. نتیجه برای تیم پایه مهم نیست. در تیم پایه آموزش و پیشرفت بازیکن مهم است. مهم نیست فولاد خوزستان در بازی‌های استانی یک تیم را یک بر صفر ببرد مهم این است که بازیکن خوبی پرورش داده شود.

 

وی در مورد مربیان رده پایه کرواسی که آیا نفرات سرشناسی هستند، خاطرنشان کرد: بله مربیان خیلی معروف با تجربه زیاد حضور دارند. ۸۰ درصد تیم زیر ۱۹ سال کرواسی در لیگ برتر بازی می کنند. تیم امید و جوانان ایران می بازند آیا بازیکنان این تیم برای حضور در بازی با استرس بالا تجربه داشتند؟

 

سرمربی فولاد خوزستان در مورد اینکه به چه مدرکی برای کار در پایه برای کشور کرواسی نیاز است، خاطرنشان کرد: قوانین تفاوت کرده است و نمی دانم مدرک مورد نیاز یوفا چیست. فقط باید بگویم برای گرفتن مدرک یوفای حرفه‌ای باید هشت سال کار کرد.

 

اسکوچیچ در ادامه خاطرنشان کرد: جمعیت کرواسی ۴ میلیون و نیم است ولی تعداد افراد فعال در تیم‌های پایه آن را نمی دانم اما در فوتبال ایران با این جمعیت زیاد این نحوه کار فاجعه است. مردم ایران علاقه زیادی به فوتبال دارند و باید این استعدادها زیر نظر گرفته شوند. اینکه نفرات زیادی استعدادیابی نمی شوند خیلی بد است.

 

وی در مورد راهکارش برای پروش استعداد بازیکنان پایه خاطرنشان کرد: فدراسیون باید برنامه بلند مدت داشته باشد و روی پرورش مربی خوب برنامه ریزی کند. مهم نیست چه تعداد اردو گذاشته می شود بلکه باید کار اصولی کرد.

 

اسکوچیچ در مورد مقایسه یک باشگاه از کرواسی با یک باشگاه از ایران گفت: کیفیت کار در این دو باشگاه متفاوت است. تجربه شخصی ام را بیان می کنم. چطور می توانم در فولاد خوزستان باعث توسعه بازیکنان شوم درحالی‌که بین ۲ بازی ۴-۵ روز فاصله است و زمان تمرین را ندارم. ما مربی هستیم و توان معجزه نداریم، این غیر ممکن است. در لیگ یک تعطیلی ۵۳ روزه داریم اگر کسی این را به من توضیح دهد واقعا خوب است. سروش رفیعی و احمد عبدالله زاده جمعه به کشور باز می گردند و ما جمعه در جام حذفی بازی داریم. چطور باید کار کنیم؟! محدودیت استفاده از  ۱۸ بازیکن بزرگسال وجود دارد در این شرایط باید چه کرد. بازهم تاکید می کنم ساختار باشگاه ها از لحاظ آموزش تفاوت دارد. کیفیت کار مهم است. ممکن است که ما ۵۰ اردو یا بیشتر  داشته باشیم اما مهم این است که چه روشی را به او آموزش می دهیم وقتی بازیکنان جوانان ما به تیم اصلی اضافه می شوند مهم این است که بتوانند به صورت خوب و اصولی کار کنند.

 

اسکوچیچ در مورد زمان تغییر نسل در تیم‌های ملی اروپایی و اینکه این کار در چه مقطع زمانی صورت می گیرد، گفت: این اصطلاح درستی نیست که بخواهیم به یکباره همه چیز را قطع کنیم، باید این تغییرات اندک اندک باشد. وقتی در مورد تیم ملی ایران صحبت می کنیم اکنون زمان کمی تا جام ملت‌های آسیا داریم این تغییر نسل باید برای جام جهانی صورت بگیرد و در این زمان کم تا جام ملت‌های آسیا نمی توان این کار را کرد. فکر می کنم تفکر کارلوس کی روش هم همین است.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا لیگ ما می تواند تیم ملی را بسازد، تصریح کرد: بله، اما باید ملزومات فوتبال مدرن را داشته باشیم. اگر بازیکن جواب بدهد چرا که نه. باید میزان انتظار از بازیکن را بررسی کنیم. یک نفر که گذرنامه ایرانی دارد فرقی نمی کند دیگر در کدام کشور بازی می کند.

 

سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان در پاسخ به این سوال که آیا رفیعی و عبدالله زاده ۲ بازیکن فولاد خوزستان توان حضور در تیم ملی را دارند، گفت: پیش‌بینی سخت است که آنها چطور کار را ادامه می دهند این نفرات پیشرفت بسیار زیادی داشته اند و امیدوارم این روند را طی کنند و به سطح بالا برسند. پیش‌بینی سختی است ما استعداد و پتانسیل حضور در تیم ملی را دارند.