« درباره اینکه کدام بازیکن خدمت سربازی اش را در کدام باشگاه بگذراند هم ما تصمیم می‌گیریم. » چند روز […]

« درباره اینکه کدام بازیکن خدمت سربازی اش را در کدام باشگاه بگذراند هم ما تصمیم می‌گیریم. »

چند روز پیش خبرهایی درباره مشخص شدن وضعیت بازیکنان سربازی که کارت معافیت آن‌ها باطل شده است، منتشر شد که براساس این اخبار وضعیت سربازانی که تا کنون سازمان نظام وظیفه تاریخ اعزام ۲۵ نفر از ۲۷ بازیکنی که کارت آنها باطل شده را روز ۱۹ مهرماه تعیین و آنها را در اختیار تربیت بدنی نیروهای مسلح قرار داده است.  از آن جمع ۹ نفر سهمیه تیم نیروی زمینی، ۳ نفر فجر سپاسی و چند نفر هم به تیم های ملوان و تراکتور اختصاص یافته اند. نام آرش افشین و فرهاد سالاری پور در فهرست ملوان و بختیار رحمانی در لیست تراکتور قرار دارد.


دو نفر از جمع ۲۷ نفره هنوز تاریخ اعزام و باشگاه آنها مشخص نشده است. حسین ماهینی و علی حمودی دو مدافع راست پرسپولیس و سپاهان احتمالاً ۱۹ آبان اعزام و یکی از آنها روانه تراکتور و دیگری به ملوان خواهد پیوست. از نظر نظام وظیفه تکلیف این نفرات مشخص شده و آنها سرباز هستند و باید در تیم‌های نظامی توپ بزنند.
فدراسیون اما برای تعیین تکلیف این نفرات از حیث فوتبالی، آنها را به کمیته اخلاق دعوت و پس از بررسی وضعیت آنها رای خود را صادر خواهد کرد. تا اعلام رای کمیته اخلاق آنها حق فعالیت فوتبالی نخواهند داشت.
حالا خیلی ‌ها رییس سازمان تربیت بدنی نیروهای مسلح را به تناقضی متهم می‌کنند که در حرف هایش وجود داشت. او که در ابتدا مدعی شده بود بازیکنان فوق باید مثل افراد عادی به سربازی بروند، حالا موافق حضور این بازیکنان در تیم‌های نظامی است.
مهرعلی باران چشمه با تأیید این موضوع که در ابتدا نظر دیگری در این رابطه داشته، در گفت و گو با بانک ورزش می‌گوید: «بازیکنانی که کارت‌هایشان از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ابطال می‌شود، به ما و فدراسیون فوتبال معرفی می‌شوند تا ممنوع‌البازی شوند. قبل از این قرار بود که تا پایان دوره خدمت سربازی به این بازیکنان اجازه بازی هم ندهیم اما فدراسیون فوتبال درخواست کرد که با توجه به اینکه این بازیکنان سرمایه‌های ملی ما هستند و جوان‌اند، بتوانند به ورزش ادامه دهند. طبق قانون بازیکنان سرباز، سربازی خود را در باشگاه‌های نیروهای مسلح می‌گذرانند.»
باران چشمه تأکید می‌کند: « درباره اینکه کدام بازیکن خدمت سربازی اش را در کدام باشگاه بگذراند هم ما تصمیم می‌گیریم. به این صورت که باشگاه‌های نظامی، پست‌های مورد نیاز خود را به ما اعلام می‌کنند و ما براساس نیاز باشگاه‌ها تصمیم می‌گیریم که بازیکنان در کدام تیم خدمت سربازی‌ خود را بگذرانند. هم‌اکنون هم درباره بازیکنانی که کارت معافیت‌شان باطل شده تصمیم‌گیری کرده‌ایم و تیم‌های باقی بازیکنان بعد از ابطال کارت آن‌ها اعلام می‌شود.»
رییس سازمان تربیت بدنی نیروهای مسلح همچنین توضیح می‌دهد: « باز هم می‌گویم نیت ما برخورد با سربازها بود اما تا حدودی هم با فدراسیون موفق بودیم که می‌گفتند این بازیکنان جوان هستند و وقفه دو ساله، به طور کلی آن‌ها را از فوتبال دور می‌کند. ضمن اینکه خود این بازیکنان هم در حضور ما اقرار کردند که به آن‌ها یاد داده‌اند و مقصر اصلی آن مسوولانی بوده‌اند که اطلاعات غلط به سازمان نظام وظیفه فرستاده‌اند نه این بازیکنان! درست است اگر این بازیکنان در حین خدمت چنین تخلفی را مرتکب شده بودند و از گذراندن خدمت فرار می‌کردند، قطعاً برخورد شدیدی با آن‌ها می‌شد.»
منبع : بانک ورزش