چندی پیش به ملاقات آقای عزیز طویلی تاریخ نویس مطرح بندرانزلی رفته بودم، نمی دانم چرا، اما خیلی به من […]

چندی پیش به ملاقات آقای عزیز طویلی تاریخ نویس مطرح بندرانزلی رفته بودم، نمی دانم چرا، اما خیلی به من اعتماد کرد و کتابهای منتشر نشده ای را به من نشان داد که می گفت اینها را به هر کسی نشان نمی دهم، در بین کتابهای منتشر نشده استاد طویلی چشمم به کتاب تاریخ ورزش انزلی افتاد که گوشه ای خاک می خورد و چاپ شدنش را انتظار می کشید، از استاد اجازه گرفتم و نگاهی به کتاب چاپ نشده انداختم، کتابی که رشته های ورزشی زیادی را در خود جای داده بود و نامهای متعددی را در خود می دید.

کنجکاو شده بودم و می خواستم در مورد تاریخ فوتبال انزلی بیشتر بدانم، همه ورزشها را دسته بندی کرده بود و به من اجازه داد پوشه فوتبال را بردارم، گویا وارد تونل زمان شده بودم و نوشته ها را در ذهنم تجسم می کردم، ناگهان استاد گفت: فوتبال برای اولین بار از انزلی وارد ایران شد. گفتم: اما در تاریخ کشور چیز دیگری نوشته شده و اولین بار در جنوب فوتبال بازی کرده اند، استاد گفت آن زمان در جنوب جنگ بود و برای این ادعا مستنداتی دارم که در کتاب منتشر خواهم کرد.

تصویر بالا یک عکس قدیمی از فوتبالیست های انزلی است، نفر سمت چپ که روی زمین دراز کشیده، نوید عکاس است که آن زمان در پست دروازه بان بازی می کرد.

در هر صورت برگ زرینی از کتاب تاریخ فوتبال ایران متعلق به شهر انزلی است و یادآوری ملاقات با عزیز طویلی مقدمه ای بود برای پرداختن به موضوع روز فوتبال در انزلی که یک اتفاق تاریخی محسوب می شود، با وجود اینکه این روزها قوی سپید انزلی زخمی به نظر می رسد و اوضاع و احوال خوبی ندارد و بدون شک بازی های ملوان در بین هواداران امید و انگیزه ای ایجاد نمی کند، اما یک اتفاق خوب و تاریخی مردم فوتبالی فوتبالشهر انزلی را امیدوار کرده است و آن هم عقد قرار داد سعید عزت الهی با نایب قهرمان فوتبال اروپاست، تیمی که چند روز پیش قهرمان سوپر کاپ اسپانیا نیز شده است و مدافع عنوان قهرمانی در لالیگا (معتبرترین لیگ حال حاضر فوتبال در جهان) به شمار می رود.

این بازیکن به دلیل اینکه به سن قانونی ۱۸ سال نرسیده است باید در تیم زیر ۲۱ سال اتلتیکو مادرید بازی کند اما گویا دیه گو سیمئونه آرژانتینی که کشورش مهد پرورش بازیکنان جوان است از او دعوت کرده به تیم بزرگسالان بیاید و با این تیم تمرین کند و شاید خیلی زود بتوانیم او را در ترکیب این تیم بزرگ ببینیم.

saeid ezatolahi برای اولین بار در تاریخ: محصول مکتب ملوان در یک باشگاه درجه یک جهان

انتقال سعید به این تیم بزرگ علاوه بر اینکه یک موفقیت شخصی برای او به حساب می آید کمک شایانی نیز به فوتبال انزلی خواهد کرد، بچه هایی که تا چند روز پیش با سعید همبازی بودند امروز او را در لباس تیم نایب قهرمان اروپا می بینند و این انگیزه در آنها رشد می کند که برای بازی در سطح اول فوتبال جهان حتما نباید در اروپا یا آمریکای جنوبی زندگی کرده باشند و سقفی برای پیشرفت آنها وجود ندارد.

تاریخ فوتبال انزلی روزهای درخشانی را به خود دیده است، اما این انتقال بدون شک یک برگ جدید و زرین در تاریخ فوتبال انزلی و گیلان محسوب می شود، انتقال یک بازیکن از باشگاه ملوان که در مکتب این باشگاه پرورش یافته است به یک باشگاه درجه یک فوتبال در جهان اتفاقی است که نباید نسبت به آن بی توجه باشیم و می بایست روی مسیر این انتقال مطالعه دقیقی صورت پذیرد تا بتوان اینگونه موفقیتها را تکرار کرد.

نمی توان از موفقیت سعید عزت الهی صحبت کرد و نامی از نادر عزت الهی به میان نیاورد، پدر سعید که در تیم ملی نوجوانان و جوانان ایران نیز یک مربی موفق بوده است، نشان داد در کار کردن به صورت آکادمیک با جوانان تخصص دارد، این بازیکن پیشین تیم ملوان بعد از عقد قرارداد پسرش با تیم اتلتیکو مادرید خود و پسرش را مدیون باشگاه ملوان می داند و از تاثیر مستقیم مالک باشگاه ملوان در این انتقال بزرگ و تاریخی سخن می گوید.

در واقع بعد از این انتقال کار مسئولین باشگاه ملوان تازه شروع شده است و این باشگاه در مسیر جدیدی گام برداشته است که باید برای آن برنامه ریزی دقیق تری داشته باشد، نگاه باشگاه به تیمهای پایه نباید سطحی باشد و بعد از این انتقال باید نظارت بیشتری روی این تیمها صورت پذیرد، زیرا همه بازیکنان پدری فوتبالی مانند نادر عزت الهی ندارند که از آنها مراقبت کند و مسیر درست را به آنها نشان دهد.

در پایان یاد آور می شویم کم توجهی رسانه ها و به خصوص برنامه نود به این انتقال تاریخی تعجب برانگیز است.

 

رضا نویدی

منبع : انزلی کلاب