وحید هاشمیان که در دوره‌های آموزشی مربیگری فدراسیون فوتبال آلمان شرکت کرده‌است، این شانس نصیبش شد که کارآموزی‌اش را زیر […]

وحید هاشمیان که در دوره‌های آموزشی مربیگری فدراسیون فوتبال آلمان شرکت کرده‌است، این شانس نصیبش شد که کارآموزی‌اش را زیر نظر پپ گواردیولا و سایر مربیان تیم پرافتخار بایرن مونیخ بگذراند.

 

او را که کمی هم خجالتی است درحالیکه به یک دیوار چوبی تکیه داده‌بود و تمرینات بازیکنان بایرن را نظاره می‌کرد یافتیم. وبسایت رسمی بایرن با این مهاجم ایرانی مصاحبه‌ای ترتیب داده است که در زیر می‌خوانید:

وبسایت بایرن- یادت هست ۱۴ آگوست ۱۹۹۹ کجا بودی؟
هاشمیان- احتمالا تهران.

وبسایت بایرن- نه. آن روز تو در اولین بازی‌ات با پیراهن هامبورگ مقابل بایرن مونیخ به میدان رفتی
هاشمیان- درست است. آن بازی با گلی که جووانی البر در دقایق پایانی به ثمر رساند، ۲-۲ مساوی شد. بازیکنان مقابل من، لوتار ماتئوس و توماس لینکه بودند. دقیقه ۷۲ با آنتونی یه‌بوآه تعویض شدم. دو ملی‌پوش پرافتخار و نامدار. شروع پراسترسی برایم بود در بوندسلیگا. اما خیلی زود به فضای فوتبال آلمان عادت کردم.

وبسایت بایرن- ولی بیرون از زمین چمن شروع خوبی نداشتی! رفتار غیر حرفه‌ای مرتکب شدی
هاشمیان- در اولین مصاحبه‌ام در هامبورگ گفتم: باشگاه موردعلاقه‌ام بایرن مونیخ است. همه خبرنگاران زدند زیر خنده و پرسیدند چرا؟ تو تازه عضو هامبورگ شده‌ای. من دوست نداشتم به آنها دروغ بگویم. از زمان کودکی‌ام بایرن مونیخ تیم شناخته‌شده‌ای در ایران بود و همیشه به آن علاقه داشتم.

وبسایت بایرن- بعد از آنکه بوخوم را ترک کردی، سال ۲۰۰۴ مدتی عضو بایرن بودی. چه احساسی داشتی؟
هاشمیان- من آن موقع از تیم‌های زیادی پیشنهاد داشتم ولی بدون لحظه‌ای تردید تصمیم گرفتم بایرن را انتخاب کنم. این آرزوی همیشگی من بود، و با پیشنهادی که از مونیخ دریافت کردم، آرزویم برآورده شد.

وبسایت بایرن- مزیت بایرن به تیم‌های قبلی‌ات چه بود؟
هاشمیان- هامبورگ هم تیم بزرگی بود ولی در بایرن امکانات بیشتری وجود دارد. برای همین هم توقعات بالاتر است، همچنین رقابتی که بین بازیکنان برای قرار گرفتن در ترکیب وجود دارد. اگر مربی شانس بازی به تو بدهد، باید بی‌معطلی حاضر باشی. اما چنانچه انتظاراتش را برورده نکنی، بخاطر رقابتی که گفتم وضعیت برایت سخت می‌شود.

وبسایت بایرن- سال ۲۰۰۵ با بایرن دو قهرمانی کسب کردی. آمار تو ۱۵ بازی رسمی بود با یک گل.
هاشمیان- کارنامه‌ام را در بایرن بارها آنالیز کرده‌ام. وقتی به مونیخ آمدم به خودم گفتم: من یک انسانم و طبیعتا به زمان احتیاج دارم تا بتوانم با تیم جدیدم هماهنگ شوم. اما در بایرن از این خبرها نیست. به محض آمدنت باید خودت را نشان دهی. باید بازدهی بالایی داشته باشی. من نتوانستم انتظارات را برآورده کنم. با این حال فقط خاطرات خوب از دوران حضورم در مونیخ در یادم مانده است.

وبسایت بایرن- اکنون بار دیگر اینجا هستی.این‌بار به عنوان مهمان. چطور شد دوباره به بایرن مونیخ آمدی؟
هاشمیان- بعد از آنکه در امتحان ورودی مربیان فدراسیون فوتبال آلمان پذیرفته شدم، با آقای هرمان گرلاند تماس گرفتم. او هم مثل من زمانی در بوخوم عضویت داشت. او با ماتیاس سامر و تیم مربیان بایرن درمورد من صحبت کرد. از باشگاه بایرن برای اینکه این فرصت را دراختیار من قرار دادند، بسیار سپاسگزارم.

وبسایت بایرن- در مقایسه با زمانی که اینجا بازیکن بودی، چه چیزهایی تغییر کرده؟
هاشمیان- همه چیز حرفه‌ای‌تر از قبل شده است. تمرینات، تشکیلات، شرایط، همه چیز. ساختار باشگاه بسیار عالی سازماندهی شده است. کلیه کارمندان از حرفه‌ای‌ترین‌ها انتخاب شده‌اند. برای همین می‌خواستم کارآموزی‌ام را در بایرن بگذرانم. بویژه که مربیان این تیم از بهترین‌های جهان هستند.

وبسایت بایرن- چه زمانی تصمیم گرفتی مربی شوی؟
هاشمیان- همزمان با دوران بازیگری‌ام زمانی که در آلمان بودم، مدرک A و B را گرفتم. بعد از آن کمی پیش از اینکه برای امتحان ورودی دوره آموزشی مربیگری فدراسیون فوتبال آلمان آماده شوم، در لیگ ایالت هامبورگ ۱۴ ماه مربیگری کردم. قصد داشتم دوره آموزشی را حتما در آلمان بگذرانم، زیرا کیفیت آن در تمام دنیا مورد تایید است.

وبسایت بایرن- تو آدم خونسرد و مؤدبی هستی. هاشمیان در قامت مربی ممکن است عصبی و پرخاشگر شود؟
هاشمیان- (می‌خندد) موقعی که در لیگ هامبورگ مربی بودم، چند بار به مرز انفجار رسیدم. البته معمولا خودم را کنترل می‌کنم. من به نظم، تلاش و آنالیز اعتقاد دارم.

وبسایت بایرن- از مربیانی که داشتی می‌توان فرانگ پاگلسدورف، پیتر نویرورر، فلیکس ماگات و علی دایی را نام برد. الگویی در مربیگری داری؟
هاشمیان- نه. کپی هیچوقت مثل اصل نیست. هرکسی کاراکتر، فلسفه، و افکار خاص خودش را دارد. برای همین معتقدم هر کسی خودش باید تصمیم بگیرد چطور کار کند. البته من می‌توانم از هرکدام از مربیان پیشینم ایده بگیرم و آن را با ایده‌های خودم ترکیب کنم.

وبسایت بایرن- دوست داری مربی چه تیمی شوی؟
هاشمیان: (می‌خندد) در همه تیم‌هایی که زمانی در آنها عضویت داشتم! حتی تیم ملی ایران. اما مشکلی که وجود دارد این است که یک مربی، وابسته به پیشنهاداتی است که به او ارائه می‌شود و خودش نمی‌تواند دنبال باشگاهی که دوست دارد بگردد. برای همین می‌خواهم اول از نظر آموزشی پیشرفت کنم. بقیه‌اش درست می‌شود.

 

 

 

 

 

لینک وبسایت رسمی بایرن مونیخ