اختصاصی – ابرهای سیاه خیلی زودتر از آنچه پیش بینی میشد آسمان فوتبال بندرنشینان را فراگرفتند تا بار دیگر یاس […]

اختصاصی – ابرهای سیاه خیلی زودتر از آنچه پیش بینی میشد آسمان فوتبال بندرنشینان را فراگرفتند تا بار دیگر یاس و ناامیدی بر دلهای هواداران قوهای سپید خیمه زند . یاس و ناامیدی برای تیمی که فصل پیش سودای بالانشینی داشت و اینک تنها در تکاپوی کسب حداقل هاست !

 

این تیم نه در امروز بلکه در چند ماه پیش باختن را شروع کرد تا به راحتی هرآنچه بدست آورده بود را به باد بسپارد و بر باد داده اش را چون رویایی شیرین در ذهنِ همیشه درگیرِ خود مرور کند . ملوان در فصل چهاردهم با شعار جوانگرایی و بومی گرایی پای به میدان گذارد و سعی بر این داشت که از داشته های خویش چنان استفاده نماید که در سالهای بعد نیازی به بازیکن وارداتی نداشته باشد که البته این جوانگرایی و بومی گرایی اصلاً برای هواداران ملوان چیز عجیب و جدیدی نبود اما در عمل چیزی که دیدیم نه جوانگرایی بود و نه بومی گرایی ! به طور تقریبی میانگین سنی ملوانان از ۲۵ سال در فصل گذشته به ۲۷ سال در فصل جاری رسیده است و بخش عمده جوانگرایی مربوط به نیمکت ذخیره های آن میشود . نیمکتی خالی از تجربه و فاقد بازیکنان تاثیر گذار . شاید روزهایی که هواداران بیم این داشتند که با بد بسته شدن تیم به مشکل بربخوریم و کاسه چه کنم در دست بگیریم این روزها را میدیدند و نگران زمانی بودند که کار از کار گذشته و با نیمکتی خالی از بازیکن تاثیرگذار به مصاف تیمهایی که خود را به جد تجهیز کرده بودند برویم . مساله مهمی که شاید ساده انگاشته شده باشد این است که در خوشبینانه ترین حالت بتوانیم فقط یک تیم یازده نفره برای شروع هر بازی تشکیل دهیم و با نیمکت خالی از بازیکنانی با توان بالا عملاً امکان استفاده از بازیکنان ذخیره ای که بتوانند تاثیر چشمگیری در روند بازی بگذارند را از دست داده ایم . حال با مصدومیت و محرومیت بازیکنان تیم اول عملاً همان چند چهره شاخص خود را نیز از دست داده و همین کورسوی امید را هم از دست خواهیم داد و این به خاطر بد بسته شدن تیمی است که هوادارانش هفته ها قبل بابت این روزها ابراز نگرانی کرده بودند اما مسئولین تیم مشغول عقد قرارداد با برخی بازیکنانی بودند که اکنون هیچ خبری از آنها به گوش نمیرسد .

 

قطعاً میشد ملوان به این روزهای بد دچار نشود و با مدیریت صحیح به مسیر رو به جلویی که از فصل پیش آغاز کرده بود ادامه دهد اما ترجیح داد شد مسائل اقتصادی و هزینه کمتر در اولویت قرار گرفته و تیمی کاملاً غیر متوازن جمع شده و در نهایت شرایط به گونه ای پیش رود که مالک باشگاه که تمام فعالیت این باشگاه را راساً مدیریت مینماید در مصاحبه ای اعلام نماید که از بازی تیم خجالت میکشد که ای کاش کار به اینجا کشیده نمیشد تا کسی بابت این اتفاقات چنین احساسی نداشته باشد . البته این حق مدیریت تیم است که نحوه مدیریت تیم را خود تعیین نماید و بر اساس تفکرات خویش به حرکت ادامه دهد اما چیزی که مشخص است تا اینجا این برنامه ها راه به جایی نبرده و عملاً ملوان را دچار چالشی عظیم نموده که حتی مالک باشگاه نیز اظهار نگرانی مینماید و این نگرانی قطعاً موید ایراداتی در نحوه مدیریت اعمال شده میباشد . لازم به ذکر است آخرین مصاحبه مدیریت باشگاه و ذکر برخی ایرادات را شاید بتوان گامی به جلو تعبیر نمود و انتظار آن داشت که قدمهای موثرتری به جهت رفع نواقص برداشته شود چرا که تا پایان لیگ فرصت زیادی باقیست و میتوان این تیم را باز هم تجهیز نمود . به شخصه این نوع گفتار را به فال نیک گرفته و امیدوارم هر چه زودتر جذب بازیکن موثر همانطور که قبلاً وعده داده شده بود محقق گردد تا اوضاع از این خرابتر نگردد .

 

البته ای کاش اینگونه نگاه واقع بینانه نزد سایر عزیزان هم وجود داشت و سعی نمیشد با کتمان واقعیات از زیر فشار افکار عمومی فرار کرد . هرگز تیمی که ۱۹ ارسال به سمت دروازه داشته است نمیتواند ادعای بازی روی زمین را داشته باشد ، هرگز تیمی که در طول بازی فقط به ارسال میپردازد نمیتواند اظهار تنوع تاکتیک کند ، هرگز تیمی که حتی مستحق تساوی هم نبوده نمیتواند توقع برد داشته باشد ، هرگز تیمی که در خانه از پس تیم ده نفره انتهای جدول بر نمی آید نمیتواند به بهبود رتبه فصل قبل فکر کند و هرگز تیمی که همه بازیکنان مورد نظر خود را قبل از فصل جذب کرده نمیتواند در هفته ششم از عدم جذب آنان سخن بگوید ! ضمن احترام به کادر فنی محترم و کارآزموده ملوان معتقدیم هنوز وقت برای جبران وجود دارد و بهتر است با قبول مسئولیت این نواقص با تمرکز و تفکر بیشتر سعی در بهبود اوضاع تیم نموده و خود ، تیم و هواداران را هرچه زودتر از این شرایط خارج نمایند . فقط فرصت ها را غنیمت شمارید که شاید خیلی زود دیر شود !

 

 

رضا مظلوم

منبع : ملوان کلاب.نت – www.MalavanClub.Net