در حالی که اطلاعات موجود حاکی از تلاش چند صد تظاهرکننده برای بستن راههای منتهی به ورزشگاه محل برگزاری مراسم […]

در حالی که اطلاعات موجود حاکی از تلاش چند صد تظاهرکننده برای بستن راههای منتهی به ورزشگاه محل برگزاری مراسم گشایش جام جهانی است، پلیس برزیل از بروز خشونت های خیابانی در جریان این مراسم نگران است.

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، پلیس برزیل از شنود تلفن ها و رصد رسانه های اجتماعی برای گردآوری اطلاعات درباره فعالیت ها و برنامه های معترضان پیش از برگزاری بازی افتتاحیه جام جهانی بین برزیل و کرواسی استفاده می کند.

 

این بازی بامداد جمعه به وقت تهران با حضور ۶۰ هزار تماشاگر و مقامات ارشد فیفا و همچنین چندین تن از سران کشورها از جمله دیلما روسف رئیس جمهوری برزیل برگزار می شود.

 

تظاهرات مردمی در برزیل از ماه ژوئن گذشته (خرداد ۹۲) تاکنون در اعتراض به هزینه های دولت برای جام جهانی و مشکلات دیگر به طور گاه و بیگاه برگزار شده است. این تظاهرات در زمان اوج خود بیش از یک میلیون نفر را به خیابان ها کشاند.

 

هر چند مقیاس و شدت این تظاهرات در ماههای اخیر به میزان قابل ملاحظه ای کمتر بوده اما پلیس برزیل از اقدامات شماری از افرادی که هسته مرکزی و تندروی تظاهرات را تشکیل می دهند نگرانی دارد.

 

چندین گروه معترض در سایت ˈفیسبوکˈ از طرفداران خود خواستار تجمع در مرکز شهر سائوپولو در ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه به وقت محلی (۱۷ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران ) و سپس حرکت به سوی ورزشگاه آرنا کورینتیانس در حدود ۲۰ کیلومتری شرق محل تجمع شده اند.

 

پلیس برزیل دستورات اکیدی برای باز نگاه داشتن راهها و اماکن حمل و نقل عمومی دریافت کرده است.

 

در این حال یک مقام برزیلی که خواسته نامش ذکر نشود گفته است: اگر معترضان تلاش کنند از رسیدن تماشاگران به ورزشگاه جلوگیری کنند، اوضاع ناهنجاری ایجاد خواهد شد.

 

بیش از ۱۵۰ هزار نیروی پلیس برزیل در ۱۲ شهر محل برگزاری جام جهانی مستقر شده اند.