برخی از برترین گلزنان تاریخ مسابقات جام جهانی، بازیکنانی هستند که با نمایش های زیبای خود،حداقل چهار گل را در […]

برخی از برترین گلزنان تاریخ مسابقات جام جهانی، بازیکنانی هستند که با نمایش های زیبای خود،حداقل چهار گل را در یکی از دیدارهای این رقابت ها به ثمر رسانده اند.

 

 

 

 

به گزارش ایرنا، در این فهرست بازیکنانی از تیم های کمتر موفق در جام جهانی مثل روسیه و لهستان حضور دارند.

 

 

– اولگ سالنکو ، روسیه، پنج گل

 

جام جهانی ۱۹۹۴- برد ۶ بر یک روسیه در مقابل کامرون

 

اولگ سالنکو چهره منحصر به فرد تاریخ جام جهانی است؛ این مهاجم روس تنها بازیکنی است که دریک بازی پنج گل را به ثمر رسانده است. جالب تر اینکه او این گل ها را در طی یک ساعت با ارایه نمایشی درخشان به ثبت رساند. سالنکو که شهرتش را در تیم زنیت لنینگراد بدست آورده بود در پایان رقابت های جام جهانی آمریکا مشترکا با هریستو استوویچکوف (با شش گل) آقای گل جام شد ولی نمایش زیبای او در استادیوم استنفورد بود که چهره اش را در اذهان ماندگار کرد.

 

– ارنست ویلیمووسکی، لهستان، ۴ گل

 

جام ۱۹۳۸، باخت ۶ بر ۵ لهستان از برزیل

 

ویلیمووسکی اولین بازیکنی است که دریک بازی جام چهار گل زد، این مهاجم میانی تیم لهستان در استادیوم با نمایش خیره کننده اش طوفانی به پا کرد. او همه این گل ها را در یک بازی آزاد به ثمر رساند. ویلیموسکی نه به یک تیم معمولی که به تیم برزیل گل زد. تیمی که در این جام مقام سوم را بدست آورد. به رغم همه تلاش های ویلیمووسکی، دیدار لهستان مقابل برزیل در کمال شگفتی و به لطف بازی درخشان آس لئونیداس و سه گلی که وی زد، به نفع برزیل پایان یافت.

 

– آده میر، برزیل، چهار گل

 

جام جهانی ۱۹۵۰، برد ۷ بر یک برزیل مقابل سوئد

 

این مهاجم برزیلی در ورزشگاه ماراکانا طی ۴۰ دقیقه چهار گل را وارد دروازه سوئد کرد و بردی آسان را برای برزیل در مقابل سوئد رقم زد. متاسفانه وی نتوانست برای بازی نهایی جام برای برزیل گلزنی کند و در نتیجه برزیلی ها بازی را با نتیجه دو بر یک به اوروگوئه باختند تا شاهد رقص جام در دستان رقبای آمریکای جنوبی خود باشند. آده میر با وجود این شکست در این جام عنوان آقای گلی را بدست آورد و کفش طلایی جام را به خانه برد گرچه این دستاورد هم نتوانست خاطره تلخ آن شکست را از ذهن او و سایر برزیلی ها بزداید.

 

– ساندور کوچیچ، مجارستان ، ۴ گل

 

جام جهانی ۱۹۵۴، برد ۸ بر ۳ مجارستان مقابل آلمان غربی

 

با دیدن فهرست تیم ملی آلمان در مسابقه مرحله گروهی و فهمیدن اینکه سپ هربرگر سرمربی تیم آلمان بازیکنان ذخیره اش را فرستاده و قهرمانان مجاری باید با مجموعه دیگری از بازیکنان مواجه شوند، لابد برق از چشمان کوچیچ پریده است. به هر حال به سرعت کفشهایش را به پا کرد و برای ادامه روند گلزنی های خود وارد زمین شد. او تورنمنت را با دو هت تریک و ثبت ۱۱ گل به پایان برد ولی بازی اولش در مقابل آلمان غربی، حس ناکامی ناشی از شکست در برابر آلمانها در فینال را جبران نکرد.

 

– ژوست فونتین، فرانسه، چهار گل

 

مسابقه رده بندی جام جهانی ۱۹۵۸، پیروزی ۶ بر ۳ فرانسه مقابل آلمان غربی

 

تنها مهاجمی که بیش از کوچیچ در یک دوره جام جهانی موفق به گلزنی شد، ژوست فونتین مهاجم فرانسوی بود. این مهاجم فرانسوی چهار سال پس از رکوردزنی کوچیچ موفق شد با ثبت ۱۲گل رکورد او را بشکند. او از این تعداد چهار گل را در دیدار رده بندی برای کسب عنوان سومی برابر آلمان غربی به ثمر رساند. گلی که او را از کوچیچ پیش انداخت و نام او را در فهرست جاری نشاند، گل دیرهنگام او در دقیقه ۸۹ بود. او می توانست زودتر از این و در دقیقه ۲۷ نیز گل بزند ولی ترجیح داد فرصت آن پنالتی را در اختیار هم تیمی اش ریموند کوپا قرار دهد.


– اوزه بیو، پرتغال، چهار گل

 

یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۶۶، برتری ۵ بر ۳ پرتغال برابر کره شمالی

 

به ثمر رساندن چهار گل در ۳۲ دقیقه در هر بازی فوتبال و در هر شرایط و موقعیتی دستاورد بزرگی برای بازیکن هر تیمی است ولی این موفقیت در یک جام جهانی در مسابقه ای که تیم مذکور سه گل هم عقب باشد واقعا دستاورد بسیار بزرگی است. یکی از بهترین نمایش های فردی در عرصه فوتبال موفقیت اوزه بیو در ثبت این نتیجه بود که تیمش را در استادیوم گودیسون پارک به سمت پیروزی رهنمون ساخت و موجب شد خود وی نیز در مسیر بزرگی قدم بگذارد.

 

– امیلیانو بوتراگونو، اسپانیا، چهار گل

 

جام جهانی ۱۹۸۶، برد ۵ بر یک اسپانیا از دانمارک

 

احتمالا امیلیو بوتراگوونو هنوز هم حسرت نزدن پنالتی دقیقه ۶۸اسپانیا در برابر دانمارک در جام مکزیک را می خورد. این وظیفه بر عهده هم تیمی او آندونی گویکوتکسائه قرار گرفت که اسپانیا را سه بر یک جلو انداخت. ولی اگر املیانو این گل را می زد او تنها بازیکنی می شد که در تاریخ جام جهانی در یک مسابقه پنج گل زده است. افتخاری که هشت سال بعد نصیب سالنکو شد.