اختصاصی – وقتی به خاطراتشان سر بزنی ، وقتی پای حرفهایشان بنشینی تازه میفهمی که چه کارهایی کرده اند که […]

اختصاصی – وقتی به خاطراتشان سر بزنی ، وقتی پای حرفهایشان بنشینی تازه میفهمی که چه کارهایی کرده اند که حتی فکر کردن به آن موقعیت و شرایط برای ما مشکل و غیر ممکن خواهد بود . سالها جنگیدند ، خونها دادند سلامتی ها دادند تا امروز ما به یک آرامش نسبی برسیم .


 

شاید هر روز از کنارشان رد شویم نگاهمان به نگاهشان بیافتد اما ندانیم این نگاه روزی خرجِ حفظ آب و خاک این کشور شده است ، ۸ سال از تمام زندگی و خانواده خود زدند تا ذره ای از خاک ایران را از دست ندهیم . اینها را دیگر نمی توانی در هیچ قانون و قائده ای بسنجی تا ببینی چه کرده اند .

 

پایگاه اینترنتی هواداران ملوان بندرانزلی “ملوان کلاب” در آستانه ی ۳ خرداد و آزادسازی خرمشهر سراغ ۴ تن از کسانی رفت که با پوست و گوشت و خون خود جنگ را حس کرده اند اما امروز کمتر اسمی از آنها به میان می آید ! کسانی که ۸ سال تمام جنگیدند اما هیچوقت نمی توانی اسمی از آنها پیدا کنی چون ترجیح داده اند سکوت کنند چون می گویند اگر جنگیدند اگر جانباز شدند به خاطر خاک و ناموسشان بوده و دلیلی ندارد برای این کار منتی بگذارند . ۴ تن از تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران واحد بوشهر ، ۴ انزلیچی «مهدی سامی، پرویز محمدی، حسین چمن دوست و احمد صادقی که از ابتدا با یکدیگر آموزش دیدند ، پیش از جنگ در تیم ملوان بوشهر بازی کردند ، با آغاز جنگ جنگیدند ، دوستانشان را دیدند که یک به یک شهید می شوند و امروز بی ادعا در کنار ما نشستند و از خاطراتشان گفتند . قرار بود ورزشی صحبت کنیم چون همه شان ورزشی اند ، اما وقتی صحبت از جبهه های جنگ شد انگار دست روی دلشان گذاشته بودیم و ما را بردند به آن فضا و آن روزها طوری که نمی خواستی هیچوقت صجبتهایشان را قطع کنی چون راستی و صداقت از آن می بارید نیازی نبود برای اثبات گفته هایشان دنبال سند بگردی چون خودشان سند هستند ! می گویند تکاوران انزلیچی مانند بوکس انزلی که در آن زمان بهترین بود ، در واحد تکاوران بوشهر بهترین بودند !

 

شاید خیلی از صحبت ها قابل بازگو نباشد اما در این روز بد نیست با هم مروری داشته باشیم بر چکیده ای از گفتنمان ۲ ساعته مان با احمد صادقی ، مهدی سامی ، حسین چمندوست و پرویز محمدی :

 

– ما از کودکی با هم بزرگ شدیم و با هم در منجیل آموزش دیدیم و سپس به واحد تکاوران بوشهر رفتیم . در تیم ملوان بوشهر بازی می کردیم که این دو دلیل داشت هم علاقه ی ما به فوتبال بود و هم اینکه تکاوران می بایست همیشه از آمادگی جسمی بالایی برخوردار می بودند . از ابتدای جنگ  نیز به جبهه های جنگ رفتیم .

– از ۲۹ شهریور ۵۹ در جنگ بودیم در طی ۸سال دفاع مقدس در جنگ حضور داشتیم ولی در گروه های مختلف بودیم. آقای محمدی و صادقی در عملیات خرمشهر حضور داشتند .

 

– شهیدجواد صفری در خرمشهر شهید شد که اولین شهید این شهر بود و اسکندر مرادی و افراد زیاد دیگری که در همان ابتدای جنگ شهید شدند.


-در خرمشهر تکاوران از صبح تا غروب با عراقی ها می جنگیدیم. بعد از چند ماه که واحد تکاوران را به آبادان منتقل کردند عراق کاملا خرمشهر را گرفت ولی بعد با عملیات بیت المقدس آزاد شد.


– فضای خرمشهر طوری بود که به جنگهای خانه به خانه تبدیل شده بود. ما سلاح به آن سنگینی نداشتیم و با ژ۳ و آر پی جی خرمشهر را نگاه داشتیم ولی آنها با تمامی سلاح های پیشرفته در خرمشهر بودند ، چون ما با ۶کشور می جنگیدیم. شهید مختاری روی همان پل خرمشهر شهید شد پلی که دقیقا در تیر رس عراقی ها بود . او یکی از نیروهای خوب و همه کاره گروه ما بود.

 


– چون اول جنگ بود و مشکلات زیادی وجود داشت. جوان های زیادی بودند که سازمان یافته نبودند و آموزش ندیده بودند به همین دلیل در جنگ خرمشهر شهید شدند.


–  ۴۵ روز این شهر را نگاه داشتیم. شهید اسکندر مرادی در حین کمک به نیروها بر اثر ترکش خمپاره شهید شد. همه ما عضو گردان بوشهر بودیم که پس از گذراندن آموزشی در منجیل به بوشهر رفتیم . انقدر که در آن زمان آموزش های ما سخت و سنگین بود ، آموزش چتر بازی برای ما مانند یک آموزش تفریحی به حساب می آمد . واحد تکاوران همیشه از گروه های مختلفی تشکیل شده بود و  اتحاد خاص میان آنها زبانزد همه بود ، حتی الان هم تمامی افرادی که از میان آنها مانده اند و جانباز هستند هر چند وقت دور هم جمع می شویم . این اتحاد و همبستگی هنوز هم پابرجاست. ما تنها واحدی هستیم که تنها یک مفقودالاثر داریم. آقای هوشنگ صمدی به ما آموزش دادند که یا عملیاتمان را به طور کامل انجام دهیم یا کشته شویم !همیشه واحد تکاوران از آمادگی ویژه ای برخوردار بود. سه نیرو در واحد یک قالب نیرو بودند، هوایی ، دریایی و زمینی.


– عراق از واحد کلاه سبزها میترسید حتی برای جسد این افراد جایزه تعیین کرده بود. برای جانبازان تکاور کتاب نوشته شده است. همان موقعی که میگفتند بوکس انزلی در ایران حرف اول می زند ، واحد تکاوران و انزلیچی های آن در ایران حرف اول را می زدند .


– تمامی ما در تمام قسمتهای خرمشهر و آبادان جنگیده ایم. ۶ماه در مسیر خرمشهر و آبادان سنگربندی کردیم و اجازه نفوذ به عراقی ها را ندادیم. حمله به الکوثر و العیه کاری از واحد تکاوران بود .


– واحد تکاوران کارهای زیادی را در ۸سال دفاع مقدس انجام دادند و در والفجر ۸ ماموریت های زیادی انجام دادند. در واحد تکاوران شهید زیاد دادیم ولی پراکندگی این شهدا در کل مناطق و عملیاتهای مختلف بوده. ما قانون دریانوردی را در جنگ عوض کردیم. با لنج و قایق به دریا می رفتیم !


– صحبت از جنگ زیاد است همیشه خاطرات زیادی وجود دارد. آقای صیدگر که از تکاوران انزلیچی بود بعد از مجروح شدن فرمانده کنونی نیروی دریایی ارتش  تیمسار حبیب الله سیاری در جاده آبادان – ماهشهر که به شدت زخمی شده بودند ایشان را چند کیلومتر کول کرده و به بهداری سیار منطقه منتقل کرد. تیمسار سیاری هنوز هم در مصاحبه هایش از آن واقعه یاد می کند .


– همه ی ما از قدیم ملوانی بوده ایم ، اصلا مگر می شود انزلیچی باشی و به ملوان فکر نکنی ؟ وقتی بازیهای ملوان را می بینیم جوری حرص می خوریم که خانواده مان نگران می شوند ، ملوان با زندگی ما عجین شده است و در هر حالتی وضعیت ملوان را دنبال می کنیم . درباره شرایط جدید باشگاه ملوان ، در هیچ باشگاهی در دنیا سابقه ندارد که مربی موفق خود را کنار بگذارد. مربی ای که دوباره هواداران را به ورزشگاه جذب کرد. مربی ای که با دانش خود توانست هواداران را به فوتبال انزلی دوباره امیدوار کند. نگه داشتن یک مربی خوب یک موفقیت است. آقای ایراندوست مربی بسیار خوبی است ولی کار بسیار سختی را در پیش دارد که امیدوارم از پس آن بر آید.

 

– حسین چمندوست می گوید آقای ایراندوست مربی من بوده است و من شناخت کافی ای نسبت به ایشان دارم. ایشان سال سختی با این تغییرات در پیش دارند.

 

– پس از این تغییر و تحولات به نظر ما راهکار ملوان عملکرد خوب در فصل نقل و انتقالات می تواند باشد ، حداقل باید ۳،۴ بازیکن جدید باشگاه جذب کند و سعی کند نفرات موثر فصل گذشته را در تیم حفظ کند و  نقاط ضعف این تیم را بپوشانند. امسال دغاغله را که از دست دادیم باید مهره ی خوبی جایگزین کنیم و با تجربه ها در کنار جوان ها این تیم را سرپا نگاه دارند وگرنه به مشکل بر خواهیم خورد .


– همه جای دنیا مردم دوست دارند بازیکن بومی در تیم خود داشته باشند و این خوب است. این بازیکنان هستند که مربی را بالا می برند. ما نمی گوییم که آقای ایراندوست بد است شاید ایشان نتیجه بهتری نسبت به دراگان بگیرند ولی باید مشکلات حل شود .

 

– مشکلات مالی باعث می شود که تیم نتواند ثبات داشته باشد ، سپاهان ، نفت تهران و فولاد ثبات دارند چون تامین هستند ، کسانی که ملوان را در اختیار دارند باید این قضیه را مد نظر داشته باشند که مردم انزلی با وجود این همه استعداد به دنبال موفقیت هستند و در کنار آن ثبات می خواهند چون حق شان است خون دلهای بسیار خورده اند . همیشه نمی توانیم از زیر مشکلات مالی فرار کنیم یک زمانی می شود که یقه ی ما را می گیرد و اتفاقی که نباید بیافتد می افتد .

 

– انزلی تنها شهری است در ایران که بازیکنان مهمان و غیر بومی را به جان می خرند و تحویل می گیرند ، باور کنید در هیچ شهرستانی این اتفاق نمی افتد . همین است که بازیکنان تمام شده در انزلی احیا می شوند و به تیم ملی می رسند . مردم انزلی بهترین شرایط را برای بازیکنانشان فراهم می کنند .

 

 

– با تشکر از نریمان یوسفی دبیر هیئت فوتبال شهرستان بندرانزلی برای ترتیب دادن نشست با این بزرگواران و با تشکر از احمد صادقی ، مهدی سامی ، حسین چمندوست و پرویز محمدی که به ما افتخار دادند و با روی باز دعوتمان را پذیرفتند و با ما هم کلام شدند .

 

 

 

 

 

میثم شاهین – مهران دیده بان

منبع : ملوان کلاب.نت – www.MalavanClub.Net