نایب رییس فدراسیون و رییس سازمان لیگ فوتبال از تغییرات نحوه امتیازدهی AFC به فدراسیون ها برای کسب سهمیه لیگ […]

نایب رییس فدراسیون و رییس سازمان لیگ فوتبال از تغییرات نحوه امتیازدهی AFC به فدراسیون ها برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا خبر داد و گفت: این معیارها به شش بخش تقسیم می شود که خوشبختانه ایران از این نظر در شرایط مناسبی قرار دارد.

 

 

 

 

به گزارش ایرنا از سازمان لیگ، «مهدی تاج» در مورد گردهمایی

 

آخرین تغییرات امتیازدهی و رتبه بندی فدراسیون های تحت پوشش کنفدراسیون فوتبال آسیا تصریح کرد: ۲۷ کشور در این گردهمایی حضور داشتند و در ارتباط با آخرین تغییرات امتیازدهی و رتبه بندی فدراسیون ها، چگونگی ارسال مدارک مورد نیاز به AFC و همچنین معیارهای جدید در باره تعیین سهمیه های جدید در لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا و سیستم صدور مجوز حرفه ای بحث و تبادل نظر شد.

 

وی افزود: در سال های اخیر بیشترین توجه AFC به امتیاز فنی کسب شده توسط فدراسیون ها معطوف است که ۳۰ درصد عملکرد تیم ملی و ۷۰ درصد عملکرد تیم های باشگاهی حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا بر اساس آخرین رده بندی در نوامبر ۲۰۱۴ است.

 

تاج ادامه داد: همچنین ۱۱ معیار قبلی به ۶ معیار به شرح زیر تغییر یافته است:

 

۱ – استاندارد فنی: در بین ۲۴ فدراسیون اول رده بندی AFC

 

۲ – سیستم صدور مجوز حرفه ای در فدراسیون و لیگ

 

۳ – معیارهای صحت و سلامت مسابقات

 

۴ – سازماندهی سازمان لیگ برای مسابقات و مدیریت لیگ های حرفه ای

 

۵ – استادیوم و زمین های تمرینی مطابق با استانداردهای AFC و استفاده از استادیوم های کلاس A

 

۶ – مسایل مرتبط با ویزا، حمل و نقل و اقامت

 

تاج ادامه داد: مسابقات لیگ فوتبال قهرمانان باشگاه های آسیا در فصل آینده نیز به صورت مجزا در غرب و شرق آسیا برگزار خواهد شد. با توجه به کمبود بودجه AFC در بخش مسابقات، مرحله یک شانزدهم نهایی و فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به صورت تک بازی برگزار خواهد شد.

 

نایب رییس فدراسیون فوتبال افزود: علاوه بر این، کمیته بازاریابی و مالی AFC در حال رایزنی برای تامین بودجه برای برگزاری این مراحل به صورت رفت و برگشت است که در صورت تامین این بودجه، این مراحل مجددا به صورت رفت و برگشت برگزار خواهد شد.

 

رییس سازمان لیگ فوتبال گفت: مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا به صورت ۳ مرحله ای برگزار خواهد شد که مجموعا ۴ تیم از تیم های حاضر به مرحله گروهی در هر منطقه راه پیدا می کردند.

 

تاج بیان کرد: تیم های بازنده در مرحله حذفی از کشورهای رتبه ۷ تا ۱۲ رده بندی AFC به مسابقات گروهی AFC CUP راه پیدا می کنند.

 

رییس سازمان لیگ فوتبال ایران در مورد سهمیه بندی کشورها

 

برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا در فصل آینده تاکید کرد: پس از ارسال مدارک توسط باشگاه ها و فدراسیون ها و دیدار ناظران و بازرسان AFC از کشورها، نهایتا فدراسیون ها رتبه بندی شده و در هر منطقه (غرب و شرق آسیا) بر اساس مقام کسب شده سهمیه مستقیم و غیرمستقیم دریافت می کنند.

 

وی گفت: فدراسیون های رتبه های اول و دوم رده بندی، ۳سهمیه مستقیم + یک سهمیه غیر مستقیم، فدراسیون های سوم و چهارم رده بندی، دو سهمیه مستقیم + دو سهمیه غیرمستقیم، فدراسیون رتبه پنجم، یک سهمیه مستقیم + دو سهمیه غیرمستقیم، فدراسیون رتبه ششم: یک سهمیه مستقیم + یک سهمیه غیرمستقیم و فدراسیون های رتبه هفتم لغایت دوازدهم، یک سهمیه غیر مستقیم دریافت می کنند.

 

تاج بیان کرد: در جلسه کمیته مسابقات AFC در نوامبر ۲۰۱۴، فدراسیون های حایز شرایط حضور در لیگ قهرمانان به همراه تعداد سهمیه و فدراسیون تصمیم گیری شده و برای تصویب نهایی به کمیته اجرایی ارسال خواهد شد.

 

 

 

نایب رییس فدراسیون فوتبال گفت: مرحله گروهی مسابقات همانند سال های گذشته به صورت چهار گروه ۴ تیمی در مناطق غرب و شرق آسیا برگزار خواهد شد.

 

وی بیان کرد: سازمان لیگ فوتبال در نامه ای به باشگاه های حاضر در لیگ برتر اعلام کرده است، نهایتا تا روز ۲۴ خرداد ماه باید مدارک مرتبط در ارتباط کسب سهمیه و سیستم صدور مجوز حرفه ای را به این سازمان و برای انعکاس به AFC تحویل دهند.

 

تاج افزود: در نهایت سهمیه های کسب شده در سال جاری برای سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ منظور می شود و بعد از ارزیابی مجدد در سال ۲۰۱۶ این سهمیه ها برای سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تغییر نخواهد کرد.

 

وی در مورد استقبال تماشاگران از این رقابت ها اظهار کرد: از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ میانگین حضور تماشاگران در لیگ قهرمانان آسیا ۴ درصد کاهش یافته است و در بین تیم های حاضر ۲۰۱۴ در مسابقات گروهی لیگ قهرمانان آسیا، فولاد خوزستان با حضور ۱۰۰هزار نفر بیشترین حضور تماشاگران را داشته است.

 

تاج در پایان گفت: در مقایسه آماری بین سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ لیگ قهرمانان آسیا، ایران در معیارهای استاندارد فنی در حضور تماشاگران، بازاریابی، مقیاس تجاری، برگزاری مسابقات و استادیوم ها پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است.