« بچه ها را تشنه و گشنه ول کرده اند وسط بیابان» این تعبیر علی پروین است از اتفاقات اخیر […]

« بچه ها را تشنه و گشنه ول کرده اند وسط بیابان» این تعبیر علی پروین است از اتفاقات اخیر پرسپولیس.

 

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ؛ ماجرای کمک ۲ میلیارد تومانی به پرسپولیس که علی پروین و پرسپولیسی ها می گویند قرار بوده از سوی وزارت ورزش اتفاق بیفتد ، هر روز ابعاد جدیدتری پیدا می کند. آش این قدر شور شده که علی پروین این بار رو به سوی شخص رئیس جمهور گلایه می کند و از حسن روحانی می خواهد تا مداخله کند؛« آقای رئیس جمهور به داد ۴۰ میلیون هوادار این تیم برس که بچه های ما را گشنه و تشنه ول کرده اند وسط بیابان. قهرمانی اگر از دست پرسپولیس پریده فقط تقصیر وزارت ورزش است.»

 

اما ماجرای این کمک دو میلیاردی چیست؟ حتی اگر محمود گودرزی گفته باشد پاسخی به حرف های علی پروین نمی دهد . از این گفته باشد هیچ پیش شرطی برای کمک به پرسپولیس نداشته و … نمی توان خط بطلانی روی این قانون کشید که اصلا وزارتی ها طبق قانون اجازه کمک به مستقیم به پرسپولیس را ندارند که اگر این اتفاق بیفتد باید پاسخگوی نهاد های نظارتی باشند. اما این دو میلیارد چگونه باید به قرمز های پایتخت می رسیده و چگونه این انتقال پول به مشکل خورده است؟

 

وزارتی که پولی در بساط ندارد تا هزینه های جاری را در دل بی پولی های دولت انجام دهد ، برای مسیری که اجازه انتقال مستقیم هم نداشته باید به دنبال میانبری می رفته پس به همین دلیل فدراسیون فوتبال واسطه می شود. ۲ میلیارد تومان از محل درآمدهای سال بعد تیم باید برای امسال شاگردان پرسپولیس هزینه شود. توافق حاصل می کنند اما لیست ارسالی از سوی علی پروین و لیست موجود در سازمان لیگ برتر که شامل رقم واقعی قراردادهای ثبتی بازیکنان می شود چالشی به پا می کند.

 

فدراسیون خواستار استعلام از وزارت ورزش می شود. اینکه به بازیکنان باید این پرداخت ها انجام شود؟ لیست ۳۰ نفره علی پروین و میزان دریافتی بازیکنان در ۱۲ مورد چالش ساز می شود. ۱۲ بازیکن حاضر در این لیست اگر ارقام پیشنهادی پروین را می گرفتند ، دریافتی های شان از ۱۰۰ درصد بالاتر می رفت.

 

این استعلام فدراسیون فوتبال باعث می شود تا پول به حساب پرسپولیس واریز نشود . اتفاقی که خشم دایی و اعتراض بازیکنان پرسپولیس را به همراه می آورد. درحالی که علی دایی میزان دریافتی بازیکنانش را ۳۵ تا ۴۰ درصد اعلام می کند ، آنها با استناد قراردادهای شان در سازمان لیگ به طور متوسط دریافتی شان بالاتر از ۶۰ درصد است. پس پول ها بلوکه می شوند تا یکی مثل محسن بنگر به سیم آخر بزند و به شدت از وزارت ورزش برای این رفتارش انتقاد کند. او که قرارداد ثبتی اش در سازمان لیگ رقم یک میلیارد تومان بود. یکی از آنهایی که بیشتر از همه از بی پولی نالیده است. او از ابتدای امسال ۶۰۰ میلیون تومان گرفته و پروین برایش درخواست ۹۰ میلیون دیگر کرده بود. یعنی بیش از ۶۹ درصد دریافتی. اگرچه درباره بنگر این بحث هست که او قرارداد متممی با باشگاه دارد که باید ۱میلیارد و ۱۱۰ میلیون تومان از سرخ ها در این فصل می گرفته است. او در لیست حسابرسی شده از پرسپولیس طلب قبلی باقی مانده از سال قبل هم نداشته است.

 

این اما تنها مورد از ابهام ها نیست. یکی دیگر از بازیکنان اسمی تیم که رقمی بیش از قرارداد ثبتی اش گرفته خلعتبری است که برایش ۹۰ میلیون دیگر در لیست پروین در نظر گرفته شده است. اگر این پول به حساب او واریز شود ، دریافتی اش می شود ، ۲۰۰ میلیون بیش از قراردادش یعنی ۱۳۰ درصد دریافتی برای یکسال. این آمار یعنی قرارداد خلعتبری بدون پول رضایتنامه اش بر اساس آنچه در هیات فوتبال تهران ثبت شده است باید ۷۰۰ میلیون تومان نوشته شده باشد. او به عکس بنگر سال قبل را در پرسپولیس نبوده که بخواهد طلب معوقه ای داشته باشد.

 

محمد نوری اولین معترض به وضعیت پرداخت ها بود. او که قرارداد ثبتی ۷۵۰ میلیونی و قرارداد داخلی ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی دارد ، تا امروز ۷۱۳ میلیون تومان از باشگاه گرفته است یعنی اگر ۱۰۰ میلیون درخواستی پروین را بگیرد ، مجوع دریافتی اش بالاتر از ۱۰۰ درصد می شود.

 

قاسم دهنوی یکی دیگر از خریدهای جدید پرسپولیس است که نتوانست در این فصل کارایی بالایی برای تیمش داشته باشد. او برای فصل قراردادی ۴۰۰ میلیونی با پرسپولیس داشته اما در اسناد داخلی تیم رقم قرارداد او ۱میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان نوشته شده است. او تا همین جای فصل ۶۳۰ میلیون تومان از پرسپولیس گرفته است و در لیست جدید پروین برایش رقم ۷۰ میلیون تومان درنظر گرفته اند. یعنی او تا همین جا ۱۸۵ درصد از کل قرارداد ثبتی اش را گرفته است. این لیست نمونه های جالب دیگری مثل رضا محمدی ، فرشاد قاسمی و … را هم دارد که کنار هم قرار دادن دو ردیف قراردادهای فدراسیونی بازیکنان با قراردادهای داخلی شان ابهامی بزرگ ایجاد می کند. پرسپولیسی ها تا امروز ۱۱ میلیارد تومان دریافتی داشته اند و اگر قراردادهای شان در فدراسیون مد نظر قرار بگیرد فقط باید ۴ میلیارد تومان دیگر به آنها پرداخت کنند اما اگر قراردادهای داخلی شان مورد استناد باشد یعنی هنوز ۱۰ میلیارد تومان دیگر باید میانشان تقسیم شود.

 

از میان پرسپولیسی ها شاید شفاف ترین قرارداد را علی دایی و امید عالی شاه دارند که رقم واقعی ثبتی و داخلی شان یکی است. دایی تا امروز ۸۱۰ میلیون از قرارداد ۱میلیارد و ۷۵۰ میلون تومانی اش را گرفته و در لیست دو میلیاردی ارسالی علی پروین هم ۱۰۰ میلیون برایش در نظر گرفته اند که مجموع دریافتی سرمربی را به عدد ۹۱۰ میلیون و ۵۲ درصد می رساند.

 

پیام صادقیان یکی از بازیکنانی که در این مدت بارها از بی پولی نالیده ، تا امروز بیش از ۴۲۰ میلیون از قرارداد ۷۰۰ میلیون تومانی خود را گرفته است. او در لیست جدید پروین هم قرار بوده ، ۷۰ میلیون تومان دیگر بگیرد. جلال حسینی که قراردادی ۱میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومانی با پرسپولیس داشته و گران ترین بازیکن فصل این تیم لقب داشته هم تا امروز بیش از ۷۵۰ میلیون تومان از این تیم گرفته است و در لیست جدید هم قرار بوده رقمی ۱۰۰ میلیون تومانی بگیرد که دریافتی اش را از مرز ۷۰ می گذرانده است.

 

مهرداد پولادی یکی از آنهایی است که اصرار دارد کمترین دریافتی را داشته. او تا امروز تنها ۲۲۰ میلیون از تیم گرفته و برای لیست جدید هم برای او عدد ۱۵۰ میلیون را در نظر گرفته اند اما کل طلب فصل قبل این بازیکن هم ۶۶ میلیون تومان بوده است.

 

نگاهی به لیست حسابرسی شده قرارداد بازیکنان پرسپولیس در لیگ سیزدهم نشان می دهد بازیکنانی که علی پروین آنها را گشنه و تشنه خوانده خیلی هم دریافتی های ناقابلی نسبت دیگر تیم های حال حاضر لیگ برتر نداشته اند.