ای نـــوبـهــــار خندان از لامکان رسیدی چیزی بیار مــــــانی از یــار ما چه دیدی خندان و تازه رویی سرســــبز و […]

ای نـــوبـهــــار خندان از لامکان رسیدی

چیزی بیار مــــــانی از یــار ما چه دیدی

خندان و تازه رویی سرســــبز و مشــــک بویی

همرنـــگ یار مایــــی یا رنگ از او خریدی (مولوی)

 

بهار ۹۳ از راه رسید.

 

مطابق تقویم هجری شمسی یک سال دیگر به عمر زمین و همه ی موجودات زنده و غیر زنده ی روی زمین اضافه شد.

 

این روزها در فراغ تعطیلات نوروز باستانی ایرانیان، تعریف خاطرات و دستاوردهای شخصی و اجتماعی و مرور خاطرات تلخ و شیرین در سالی که گذشت، نقل محافل و اجتماعات مختلف است.

 

پایگاه اینترنتی هواداران ملوان انزلی “ملوان کلاب” ، دفتر خاطرات ملوان در سال ۹۲  را با شما ورق میزند:

 

۱۶ فروردین ۹۲


سال ۹۲ برای قوهای سپید خزر از اواسط فروردین ماه در کنار ساحل خلیج فارس آغاز شد. ملوان در ادامه ی نیم فصل دوم نفرین شده ی  لیگ دوازدهم به دنبال کسب یک نتیجه ی مطلوب به مصاف آلومینیوم ِ در حال سقوط آن روزها رفت. بازی تا آخربن دقایق با نتیجه ی ۲-۲ در جریان بود.پژمان  نوری و جلال رافخایی برای ملوان گلزنی کرده بودند. اما در دقیقه ی ۴+۹۰ محمدرضا ناصحی برای سومین بار دروازه ی ملوان را گشود تا ملوانان دست خالی از سفر راه دور بندرعباس به انزلی بازگردند.

 

1.1.jpg

 

۷ خرداد ۹۲

شاید اگر در همان روز قصد نگارش این یادداشت را داشتیم باید این روز را جزء خاطرات تلخ ملوان به شمار می آوردیم. روزی که همه نگران خدشه دار شدن پرونده ی ملوان و از دست رفتن رکورد چندین ساله ی نیمکت داغ سن سیروس از خالی بودن از مربی غیر بومی و خارجی بودند.

 

اما به هر حال مرد غریبه ی کروات در این روز به ایران آمد و با ملوان قرارداد بست. حالا به جرات می توان گفت مبدا روزهای درخشان ملوان در سال ۹۲ روز هفتم خرداد بود.

 

1.2.jpg

 

 

۱۸ تیر ۹۲

فصل پر فراز و نشیب ۹۱-۹۲ برای ملوان در روز ۱۸ تیر ماه و در مراسم انتخاب برترین های لیگ دوازدهم به پایان رسید.

 

روز خاطره انگیزی که در آن جلال رافخایی به عنوان آقای گل و سعید عزت اللهی به عنوان پدیده ی لیگ دوازدهم پرچم ملوان را از رده ی سیزدهم جدول  تا بام فوتبال ایران بالا بردند.

 

1425353.jpg

 

 

۲۰ مرداد ۹۲

سه هفته از آغاز لیگ سیزدهم گذشته بود و اعداد و ارقام سنگین و عجیب و غریبی بر سر ملوان آوار شده بود. بیش از ۱۸۰ روز بود که ملوان رنگ برد را ندیده بود! فشار ها روز به روز بیشتر می شد و کاسه ی صبر هواداران لبریز شده بود. تا این که در بازی با تیم تازه لیگ برتری شده ی  استقلال صنعتی خوزستان ، سید جلال رافخایی و کاپیتان زارع برای ملوان گلزنی کردند تا تک گل آبی پوشان بی اثر شود و طلسم نبردن ملوان که از اواسط زمستان ۹۱ شروع شده بود در اواسط تابستان ۹۲ بشکند.

 

1.5.jpg

 

 

۱۴ شهریور ۹۲

ملوان لیگ سیزدهم را خوب شروع نکرده بود. ۸ بازی ۴ باخت، ۲ تساوی و ۲ پیروزی و دست و پا زدن در رده های پایین جدول

 

۱۴ شهریور ۹۲ ، باخت ۳ بر صفر خانگی مقابل سایپا . گربه سیاهی که آن روزها هنوز گربه سیاه بود.

 

درگیری کاپیتان مازیار زارع با چند نفر از هواداران،دلخوری سعید سالارزاده و جدایی او از ملوان، بالا گرفتن تنش ها و اختلاف نظرات روی سکوها، بحث و جدل بر سر کیفیت اسکوچیچ و بازیکنان کم نام و نشان ملوان

 

به اندازه ی کافی دلیل برای نامگذاری این روز به عنوان یکی از روزهای بد ملوان در سال ۹۲ دم دست پیدا می شود.

 

1.6.jpg

 

۶ آبان ۹۲

یک عصر دلپذیر پاییزی در فولادشهر. ملوانِ ضعیف آن روزها به مصاف یکی از قدرت های بلا منازع لیگ برتر می رفت. آن هم در خانه ی حریف و مقابل دیدگان هوادارانش. شاید لحظه ای که احسان حاج صفی در دقایق ابتدایی بازی به زیبایی دروازه ی ملوان را گشود هیچکس فکرش را نمی کرد که ملوان با ۳ امتیاز به انزلی باز می گردد.

 

امیرحسین فشنگچی که به تازگی از خط دفاعی به میانه های زمین آمده بود ۲ بار در محوطه ی جریمه ی حریف توسط بازیکنان سپاهان سرنگون شد و جلال رافخایی گلزن اول ملوان هر ۲ بار دروازه ی گلر تیم ملی را از روی نقطه ی پنالتی گشود. Save  های خارق العاده ی سرگئی پاشنکو.

 

روزهای خوش ملوان از فولادشهر شروع شد.

 

1.7.jpg

 

۸ آذر ۹۲

اولین بازی نیم فصل دوم.ابتدا ملوان ۱-۰ مقابل صبا پیش افتاد. در ادامه پنالتی مشکوکی برای صبا گرفته شد و رضا عنایتی، آقای گل فعلی لیگ دروازه ی ملوان را فتح کرد.

 

۱-۱  . دقیقه ی ۹۳. سیامک کوروشی که در خط دفاع جای خالی سعید سالارزاده را به خوبی پر کرده بود پست خود را به احمد آهی سپرده  و برای استفاده از آخرین موقعیت ها جلو آمده بود. پیش بینی سیامک درست از آب در آمد. پاس کاپیتان زارع و ضربه ی تمام کننده ی کوروشی در چند ثانیه مانده به پایان بازی.

 

روی خوش فوتبال به ملوان لبخند زد.

 

1.8.jpg

 

۱۵ آذر ۹۲

به یاد ماندنی ترین روز هوادان ملوان در سال ۹۲. استادیوم مملوء از تماشاگر عضدی در عصر جمعه ی آخرین روزهای پاییز.

سرنگونی امیرحسین فشنگچی د رمحوطه ی جریمه ی داماش.گل اول در همان دقایق ابتدایی توسط جلال آقای گل . اخراج بازیکن حریف.ضربه ی ایستگاهی رونالدوئیِ فشنگچیِ رونالدو.سر زدن سیامک کوروشی بالاتر از بازیکنان حریف.گل دوم.دقیقه ی ۸۲.فرار شاهین ثاقبی از نیمه ی زمین به سمت دروازه ی حریف.جا گذاشتن دو مدافع مستقیم.ضربه ی نهایی.گل سوم.

عصر جمعه ای که بدون شک برای هیچ هوادار ملوانی در سراسر دنیا دلگیر نبود.

 

1.9.jpg

 

۲۲ آذر ۹۲

شاید شکست ۱-۰ خانگی ملوان مقابل راه آهن بعد از ۵ برد متوالی آنقدر ها هم  نوستالژیک  نبود که سزاوار قرار گرفتن در این یادداشت باشد اما مطمئنا روز جدایی سرگئی پاشنکوی دوست داشتنی، سنگر محکم خط دفاع ملوان، درام ترین خاطره ی هواداران در سال ۹۲ بود.

اشک های سرگئی و پلاکاردهای شماره ۱ در دست هواداران.

 

1.10.jpg

 

۲۶ دی ۹۲

استادیوم انقلاب. عده ای از هواداران خودشان را به کرج رسانده بودند و از نزدیک بازی را تماشا می کردند. بعضی ها مقابل تلویزیون نشسته بودند و بازی را از  شبکه ی استانی البرز تماشا می کردند و دسته ای هم چشم به اسکرین موبایل یا کامپیوترشان دوخته بودند و مدام سایت نتایج زنده ی بازیها را رفرش می کردند.

به هر حال برای همه باورنکردنی بود. ملوان ۱-۰ از گربه سیاه عقب باشد،ناجی از روی نیمکت بیاید،در دقایق  پایانی ۲ گل بزند و یک دفعه نتیجه ی بازی به سود ملوان کن فیکون شود.

شنیدیم مهدی دغاغله در انتهای بازی رو به هواداران ملوان حاضر در استادیوم روی پیراهن مقدس ملوان سجده کرد.

روزی که بدون شک از خاطره انگیزترین روزهای ملوان در سال ۹۲ بود.

 

1.11.jpg

 

۱۱ بهمن ۹۲

هواشناسی برای مناطق شمالی کشور در حاشیه ی دریای خزر بارش برف را پیش بینی کرده بود.جدال قوهای سپید با تیم بالانشین و قدرتمند نفت تهران.شاگردان یحیی گل محمدی در سن سیروسی که در حال سفیدپوش شدن از برف بود تن به شکست ۲ بر صفر دادند و مردم انزلی با حلاوت ۳ امتیاز ارزشمند خانگی به استقبال  برف سنگین زمستان ۹۲ رفتند.

خاطره ی این روز برفی تا مدت های زیادی در ذهن هواداران باقی خواهد ماند.

 

1.12.jpg

 

۳۰ بهمن ۹۲

ملوان در سال ۹۲ هرچقدر مقابل حریفان ریز و درشت شهرستانی خود با صلابت و قدرتمند ظاهر شده بود، مقابل تهرانی ها یا دست و پا بسته بود و یا موفق به نتیجه گیری نشده بود. چهار شکست در لیگ برتر و جام حذفی دستاورد ملوان در ۴ بار رویایی با سرخابی های پایتخت بود.

آخرین فرصت ملوان برای خودنمایی مقابل استقلال و پرسپولیس ۳۰ بهمن ۹۲ بود.

قوهای سپید ۴ بار دروازه ی گلر مغضوب و پرادعای سابق تیم ملی را گشودند و ضمن شکستن طلسم دیگری (شکست ناپذیری تیمهای تحت هدایت قلعه نوعی مقابل ملوان) امیدهای استقلال را برای قهرمانی تا حد زیادی از بین بردند و تلخ ترین روز استقلال را در لیگ برتر در سال ۹۲ رقم زدند.

 

1.13.jpg

 

۲۳ اسفند ۹۲

شیر دختران ملوان در این روز مقابل دیدگان هزاران بانوی هوادار حاضر در استادیوم  و با پیروزی قاطعانه مقابل تیم شگفتی ساز ایلام، کاپ قهرمانی جام حذفی باشگاه های ایران را بالای سر بردند تا حسن ختام سال ۹۲ باشد.

روز طلایی زنان انزلیچی که تا ابد در ذهن بازیکنان و هواداران ملوان به یادگار باقی می ماند.

تنها نقطه ی تاریک و لحظه ی دراماتیک این روز خداحافظی اسطوره ی فوتبال بانوان ملوان، سرمربی و کاپیتان مریم ایران دوست بود که بغض و شادی را در دل و چهره ی مردم انزلی پیوند زد.

 

1.14.jpg

 

 

تیم فوتبال ملوان بندرانزلی در سال ۹۲، مجموعا ۳۵ بار در بازیهای رسمی (لیگ برتر و جام حذفی) به مصاف حریفان رفت و ۱۳ برد،۷ تساوی و ۱۵ شکست در کارنامه ی تاریخ باشگاه ثبت کرد.

بازیکنان ملوان در این ۳۵ بازی، ۳۸ بار دروازه ی حریفان را باز کردند که سید جلال رافخایی با ۱۰ گل بیشترین سهم را در این زمینه داشت.

 

تلخ و شیرین های شما از خاطرات ملوان در سال ۹۲ چه بود؟ با ما و سایر هواداران در میان بگذارید …

 

 

 

مژده شجری کهن

ملوان کلاب.نت (www.MalavanClub.Net)