اختصاصی – پایگاه اینترنتی هواداران ملوان بندرانزلی “ملوان کلاب” در آستانه نوروز ۱۳۹۳ با یکی از پیشکسوتان بزرگ تاریخ باشگاه […]

اختصاصی – پایگاه اینترنتی هواداران ملوان بندرانزلی “ملوان کلاب” در آستانه نوروز ۱۳۹۳ با یکی از پیشکسوتان بزرگ تاریخ باشگاه ملوان به گفت و نشست.

 

با رضا ویشگاهی از گذشته و حال قوی سپید ایران سخن گفتیم. در روزگاری که جمعیت بندرانزلی بسیار کمتر از الان بود، تیم های بیشتر و جوانان بیشتری مشغول ورزش و تربیت جسم و جان خود بودند، اما افسوس حالا نبود زمین کافی یکی از معضلات اصلی فوتبالشهر انزلی برای پرورش استعدادهای مکتب ملوان و جلوگیری از هرز رفتن آنان به شمار می آید. یکی دیگر از نکاتی که از دل این گفت و گو به نظرمان آمد، شکل گیری بهتر تیم پیشکسوتان ملوان و تدارک دیدارهای بهتر و بزرگ تر برای این تیم بود. گفت و گوی ملوان کلاب با رضا ویشگاهی از پیش روی شما عزیزان همیشه همراه ما می گذرد:

 

ملوان کلاب : آقای ویشگاهی فوتبال را از کجا شروع کردید؟ در کدام تیم ها بازی کردید تا به ملوان رسیدید؟

 

با سلام خدمت شما و هواداران گرامی ملوان. فوتبالم را از تیم گودرزی آغاز کردم و همبازی بازیکنانی چون علی راحمی پور، صادق دشتی، علی نیاکانی و جعفر خدا ترس بودم و بعد از این به صورت جدی در تیم آرتمیز شروع به فعالیت کردم تا به ملوان رسیدم. غیر از ملوان در کدام تیم ها بازی کرده اید؟ استقلال انزلی، تیم ملی ارتش ایران و منتخب گیلان.

 

ملوان کلاب : از ابتدای پیدایش ملوان برایمان بگویید.

 

روزهای اولی که ملوان تشکیل شده بود. از بدو پیدایش ملوان در این تیم بازی می کردم. در سال ۴۹ با تیم گیو انزلی مسابقه انتخابی داشتیم که بازی را دو بر یک از حریف همشهری خود بردیم و برای مسابقات کشوری انتخاب شدیم. سپس عازم مازندران شدیم که هشت تیم در آن مسابقات حضور داشتند که به مقام دوم رسیدیم و به دور نهایی انتخابی جام تخت جمشید در اهواز راه پیدا کردیم. در اهواز به مقام سوم رسیدیم، اما چون بازی های خوبی انجام دادیم و تیم های تاج آبادان و تاج اهواز همنام بودند ما را انتخاب کردند و در اولین دوره جام تخت جمشید شرکت کردیم.

 

ملوان کلاب : پست اصلی شما؟

 

در پست های دفاع چپ و دفاع راست بازی می کردم.

 

ملوان کلاب : بهترین خاطره ورزشی؟

 

قهرمانی اولین دوره جام حذفی فوتبال ایران در سال ۱۳۵۵ که مردم گیلان از امامزده هاشم تا انزلی از ما استقبال کردند.

 

ملوان کلاب : بدترین خاطره ورزشی؟

 

بدترین خاطره من بر می گردد به زمانی که اگر در پنجمین دوره جام تخت جمشید در بازی آخر جلوی بانک ملی مساوی می کردیم یا پیروز می شدیم قهرمان جام تخت جمشید می شدیم که متاسفانه آن بازی را باختیم و سوم شدیم.

 

ملوان کلاب : نوروز ۹۳ در راه است. در آستانه این عید سعید باستانی چه صحبتی با هواداران ملوان دارید؟

 

آرزوی پیروزی و سلامتی برای همه هواداران ملوان و مردم انزلی دارم. به نظرم سال خوبی را پشت سر گذاشتیم. همه دست اندرکاران باشگاه خصوصا مربیان و بازیکنان زحمات زیادی کشیدند.

 

ملوان کلاب : ملوان را در لیگ سیزدهم چگونه ارزیابی می کنید؟

 

ملوان تیم جوان و آینده داری است. با آمدن جوانان جویای نام این تیم جان دوباره ای گرفته است که امیدوارم جا پای بزرگانی که قبلا خودشان جوانان جویای نامی بودند، بگذارند.

 

ملوان کلاب : کدام یک از بازیکنان ملوان شایستگی دعوت به تیم ملی را دارند؟

 

ملوان امسال تیم یکدست و جوانی داشته و بازیکنان همه زحمات زیادی را متحمل شدند.امسال آقای مازیار زارع نسبت به سال گذشته خود روند صعودی پیدا کرده و من امیدوارم در چند ماهی که به مسابقات جام جهانی باقی مانده نظر کارلوس کی روش را جلب کند.

 

ملوان کلاب : خاطره ای از زنده یاد سیروس قایقران؟

 

با سیروس خاطره زیاد دارم، چون هم در ملوان با من همبازی بود و هم در استقلال انزلی. بهترین خاطره من با سیروس در جام بین المللی وحدت در تهران بود که سوم شدیم.

 

ملوان کلاب : چه افتخاراتی با تیم ملوان کسب کردید؟

 

قهرمان جام حذفی ایران، سوم جام تخت جمشید، بهترین تیم شهرستانی(مقام پنجم)، عنوان دوم مسابقات بین المللی پاکستان، مقام سوم جام وحدت و بهترین تیم اخلاق در دو سال پیاپی به عنوان بازیگر و قهرمان امیدهای کشور، نایب قهرمان و سوم جوانان کشور به عنوان مربی.

 

ملوان کلاب : چند فرزند دارید؟ آیا آنها در فوتبال فعالند؟

 

سه فرزند دارم به نام های علی، محمد و عارف که فرزند سوم من عارف ویشگاهی مربی تیم زیر ۱۳ سال ملوان می باشد که ایشان هفت سال در خدمت باشگاه ملوان است و چند مقام قهرمانی استان و کشور را با این تیم کسب کرده است.

 

 

ملوان کلاب : خود شما الان چه می کنید؟

 

از زمانی که فوتبال را کنار گذاشتم به کار مربیگری روی آوردم و تا الان در ملوان فعالیت می کنم. در تیم های پایه به افتخارات بزرگی رسیدم، دو بار قهرمانی امیدهای ایران، هشت بار حضور در جمع چهار تیم برتر ایران همراه با تیم جوانان ملوان و هشت بار متوالی کسب عنوان قهرمانی استان گیلان با این تیم از جمله افتخاراتم است.

 

ملوان کلاب : آیا مدرک بین المللی فوتبال دارید؟

 

در چه مقطعی و از کجا و در چه سالی؟ درجه C کنفدراسیون فوتبال آسیا را دارم. در سال ۸۴ و در تهران مدرک خود را اخذ کردم.

 

ملوان کلاب : همبازی های سابق خود را می بینید؟

 

بله. بیشتر اوقات با دوستان دهه ۵۰ و ۶۰ با هم هستیم. هفته ای حداقل دو بار با یکدیگر تمرین می کنیم و ارتباط خوبی با همدیگر داریم.

 

ملوان کلاب : در آن زمان که ملوان در اوج خود بود چه عواملی باعث این موفقیت ها شده بود؟

 

غیرت، تعصب، رفاقت، از خود گذشتگی، اطاعت از مربی و احترام به بزرگتر و هواداران.

 

ملوان کلاب : آیا در آن زمان مشکلات مالی وجود داشت؟ باشگاه چه طور حمایت مالی می شد؟

 

در سال های اول و دوم و سوم خیلی مشکل داشتیم ولی بعد وضعیت بهتر شد. یک مثال کوچک بزنم، در دوره پنجم و ششم جام تخت جمشید برای هر برد ۵۰۰ تومان پاداش می گرفتیم که آن زمان سکه قیمتش ۱۰۰ تومان بود یعنی اگر یک بازی را می بردیم به اندازه پنج سکه پاداش می گرفتیم. یا در سال ۵۶ پیش پول قراردادم حدود ۳۵۰۰ تومان بود که یک پیکان حدود ۲۱۰۰ تومان فیمت داشت. درآمد باشگاه از طریق اسپانسر و هواداران تامین می شد.

 

ملوان کلاب : چه کسانی به ملوان خدمت کردند و تاثیر گذار بودند؟

 

در فوتبال از مدیریت، مربیان، بازیکنان، تدارکات و هواداران دخیل هستند و یک کار گروهی می باشد ولی آقای بهمن صالح نیا زحمات زیادی برای ملوان کشیدند.

 

ملوان کلاب : در پایان اگر صحبت ناگفته ای دارید، بفرمایید.

 

از هواداران و مسوولین شهر و استان گیلان می خواهم از ملوان حمایت کنند و از آقای محجوب می خواهم حمایت خود را از ملوان دریغ نکنند. پیشاپیش عید را به همه هواداران تبریک می گویم.

 

 

کاوه چلمبری

منبع : ملوان کلاب.نت (www.MalavanClub.Net)