حجت الاسلام سید داوود موسوی گفت: بررسی می کنیم که در صورت امکان دادستان بندرانزلی نیز در این قضیه ورود […]

حجت الاسلام سید داوود موسوی گفت: بررسی می کنیم که در صورت امکان دادستان بندرانزلی نیز در این قضیه ورود پیدا کنند.

 

به گزارش پایگاه اینترنتی هواداران ملوان بندرانزلی “ملوان کلاب” ، حجت الاسلام والمسلمین سید داوود موسوی در دیدار با ملوان کلابی ها و سیروس مرادی معاونت فرهنگی باشگاه ملوان در ابتدا پنجمین سالروز تاسیس وب سایت ملوان کلاب را تبریک گفت و اظهار داشت: امیدواریم با همان عشق و دلدادگی که به فرهنگ گیلان، انزلی و ورزش دارید، موفق و موید باشید. صداقت، سلامت و درایت شما باعث شده تا وبسایت وزین ملوان کلاب این قدر محبوب باشد و در سطح کشور این گونه مطرح و موثر باشد.

 

 

امام جمعه بندرانزلی افزود: یکی از دغدغه های مهم ما در مورد برخی از نهادها، لحاظ کردن مسایل ارزشی و تربیتی است. هدف این است که در قالب ورزش بتوانیم فرهنگ دین و نظام مان را انتقال بدهیم.

 

 

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که نیم قرن سابقه دارد، مشکل فرهنگی بین رشت و انزلی است. مشکل بین رشت و انزلی ورزشی نیست، بلکه فرهنگی است.

 

 

وی تصریح کرد: پیش از این که به انزلی بیایم چون ملوان تیم ریشه دار و محبوب شمال ایران است، عرق و تعصب خاصی به این تیم داشتم. ملوان تنها تیم شهرستانی است که به نوعی کل شهرستان بندرانزلی را در گیر خود کرده.

 

 

حجت الاسلام موسوی خاطر نشان نمود: طبق فرموده مقام معظم رهبری، زن و مرد این شهر قهرمان است. انزلی با ۹ استان کشور از لحاظ پرورش قهرمان و مدال آوری برابری می کند.

 

 

وی افزود: ولی سرآمد همه ورزش ها در انزلی ملوان است. ملوان نیم قرن است که با خون و فکر مردم انزلی عجین شده است. مردم انزلی هنگامی که تیم محبوبشان در جام خلیج فارس در رتبه بالا باشد خوشحال هستند.

 

 

وی ادامه داد: بیشتر بازیکنان ملوان بومی هستند. مردم انزلی حاضرند از نان شب شان بگذرند ولی این تیم افت نکند. انزلی چی ها از باخت ملوان حتی بیشتر از از دست دادن عزیز ترین کسانشان ناراحت و غمگین می شوند.

 

 

امام جمعه بندرانزلی تاکید کرد: این حب الوطن من الایمان، بسیار مقدس است. مردم انزلی دوست دارند اگر فرزندانشان در گذشته؛ غیرتمندانه در جبهه ها عزت آفریدند، امروز در میادین ورزشی افتخار بیافرینند.

 

 

وی در رابطه با آوردن پرچم بزرگ روسیه در ورزشگاه شهید عضدی رشت و فحاشی های بی سابقه هواداران داماش در بازی با ملوان در رشت، اظهار داشت: مسوولان استان از اختلاف بین رشت و انزلی بعضا بدشان نمی آید. مشکلات از سمت انزلی خیلی کمتر است. در گرد همایی ائمه جمعه استان گیلان، برای اولین بار چند دقیقه صحبت کردم صرفا به خاطر ملوان. واقعا دلم سوخت از مظلومیت بندرانزلی به خاطر حوادث ناگوار پیش آمده در دیدار بین داماش و ملوان در رشت.

 

 

وی یاد آور شد: این موضوع را با آیت الله قربانی و دکتر نجفی مطرح کردم که بیایید به این زخم کهنه ۵۰ ساله استان گیلان فکر کنید. این جا استان گیلان، دیار علویون و بندرانزلی سرزمین ۴۰۸ آلاله راست قامت همیشه تاریخ است.

 

 

حجت الاسلام موسوی افزود: در چهار سال اخیر، ۲۰ تبعه خارجی در بندرانزلی به خاطر ازدواج با خانواده های انزلی چی به دین مبین اسلام گرویدند. این مهم به خاطر پاک بودن و اصالت خانواده های انزلی چی بوده است.

 

 

وی با بیان این که یکی از بدترین و تلخ ترین معضلات سال های اخیر در رشت اتفاق افتاد، گفت: در انزلی هواداران نهایت سعی خود را می کنند تا حرمت نگاه دارند. اما در رشت بعضی از اراذل و اوباش تماشاگر نما، شنیع ترین تهمت ها را به مردم پاک انزلی زدند.

 

 

وی اظهار داشت: در گرد همایی ائمه جمعه استان گیلان، به ائمه محترم جمعه گفتم رشتی ها می گویند شما انزلی چی ها از نسل روس هستید! استاندار نگذار این زخم کهنه تبدیل به سرطان شود. پس مسوولان حفاظتی و نظامی چه می کنند که پرچم ۵۰ متری روسیه به ورزشگاه شهید عضدی رشت آورده می شود؟!! در حالی که در ورزشگاههای کشور به هواداران اجازه ورود بطری آب و حتی یک ورق روزنامه نیز داده نمی شود!!!!

 

 

امام جمعه بندرانزلی افزود: اراذل و اوباش تماشاگر نما باید توسط دستگاه های امنیتی کنترل شوند یا بازی داماش و ملوان بدون تماشاگر برگزار شود. به مازیار زارع شنیع ترین فحش ها را دادند و این جوان محجوب فقط تشکر می کرد. به ماشین های پلاک انزلی بعد از بازی با داماش خسارات زیادی وارد شد. چرا بعد از ۳۵ سال از انقلاب اسلامی، نتوانستیم یک بازی را کنترل کنیم؟

 

 

وی ادامه داد: اعتراض من رسانه ای شد و ائمه جمعه از عرق من نسبت به نوامیس مردم استان گیلان تشکر کردند.

 

 

وی در مورد حرکت زشت سید مهدی رحمتی در بازی ملوان و استقلال تهران نسبت به هواداران ملوان در بندرانزلی اظهار داشت: امام هادی(ع) به یکی از نزدیکان خود گفت چون شما به ما نزدیکی، خطاهایت و همچنین افعال خوبت در نزد مردم برجسته می شود. بروز افعال زشت ازسوی افراد شاخص، حساسیت زیادی ایجاد می کند.

 

 

حجت الاسلام موسوی افزود: استقلالی ها فکر چنین باخت سنگینی را نمی کردند، تمام اعتراضات در فوتبال در هنگام باخت های سنگین به سمت گلر می رود. جای تاسف دارد که رحمتی که آن افعال شنیع را مرتکب شده سید هم است و چندین سال پیش با حضور در انزلی ارادت خود به آقا نجفی را نیز ابراز نموده بود . باید و باید این حرکت پیگیری شود و شدیدترین مجازات برای این بازیکن در نظر گرفته شود .

 

 

وی ادامه داد: هدف از ورزش، اعتلای فرهنگ است. اعضای تیم فوتبال بانوان ملوان پس از پیروزی در یکی از مسابقات برون مرزی، نماز خواندند و سجده شکر به جا آوردند. اصل اخلاق مداری است که متاسفانه بعضی از بازیکنان فقط اسم در کرده اند و در شان آن جایگاه نیستند. از کمیته محترم انضباطی می خواهم نسبت به حرکات شنیع رحمتی، رای عادلانه صادر کند. بررسی می کنیم که در صورت امکان دادستان محترم بندرانزلی نیز در این قضیه ورود پیدا کنند.

 

 

وی در خصوص حضور تماشاگران خانم در هنگام بازی های تیم فوتبال بانوان ملوان اظهار داشت: هیچ موقع دوست ندارم شادی مردم انزلی گرفته شود. حضور بانوان تماشاگر در هنگام بازی های تیم فوتبال بانوان ملوان تاثیر گذار  است. اگر در گذشته مشکلاتی بوده الان من می گویم همه بانوان بیایند از این بازی استقبال کنند ولی حریم ارزش های اسلامی و خانواده گران قدر شهدا را حفظ کنند. ما تمام سعی مان را می کنیم تا برای تیم بانوان ملوان شرایط خوبی را در بازی فینال رقم بزنیم تا آنها افتخاری بزرگ برای انزلی کسب نمایند .

 

 

امام جمعه بندرانزلی در پاسخ به این سوال که چگونه در همه جای کشور به جز بندرانزلی، عکاسان و خبرنگاران مرد می توانند بازی های لیگ برتر فوتبال بانوان را پوشش دهند؟! تاکید نمود: ورود عکاسان و خبرنگاران مرد در بازی های بانوان اگر در سراسر کشور اجرایی است، باید در بندرانزلی هم اجرا شود. فرهنگ و ورزش را نمی توانیم سلیقه ای انجام بدهیم. اگر قرار است قانونی باشد می بایست برای تمام کشور اجرا شود نه اینکه فقط در انزلی جلوگیری نمایند و در بقیه ی کشور نه !

 

 

وی در مورد عدم دعوت حتی یک بازیکن از ملوان به تیم ملی فوتبال ایران، اظهار کرد: واقعا متاسفم. از تیم شایسته ملوان با این توانمندی ها و با این جوانان با تعصب و با غیرت اگر بازیکنی به تیم ملی دعوت نشود، ظلم است.

 

 

وی با بیان این که آقای کارلوس کی روش از تیم هایی که بوی الرحمن می دهند، بازیکن به تیم ملی دعوت کرده ولی از ملوان که جزو شش تیم اول جدول است، بازیکنی را دعوت نکرده؛ افزود: بندرانزلی شهری بزرگ با مردمانی بزرگ است. از وزیر محترم ورزش و دست اندرکاران ورزش فوتبال توقع داریم بازیکنان ارزنده  ملوان به تیم ملی دعوت شوند. به ما توهین شده. یک سری مسایل جانبی باعث شده به برخی از افراد نگاه ویژه شود و از ملوان بازیکنی به تیم ملی دعوت نشود .

 

 

حجت الاسلام والمسلمین سید داوود موسوی در پایان با بیان این که آیا این فرهنگ نوعدوستی و احترام متقابل است؟ افزود: حق گرفتنی است. کفاشیان با لبخندهای شیرینش، لبخندها را در آستانه عید نوروز با دعوت برخی از بازیکنان ملوان در مردم بندرانزلی ساری و جاری کند.

 

امام جمعه ی شهرستان انزلی در پایان جلسه نیز در حضور فرماندار جدید انزلی قول مساعدت و همکاری در خصوص تبلیغات بازی فینال بانوان ملوان در بندرانزلی را دادند تا این دیدار هرچه پرشورتر برگزار شود .

 

 

گزارش و عکس : کاوه چلمبری

منبع : ملوان کلاب.نت (www.MalavanClub.Net)