در این فوتبال بی درو پیکر چه میگذرد؟در طی همه این سالها هر نوع فساد وتبانی و…که میتوان تصورش را […]

در این فوتبال بی درو پیکر چه میگذرد؟در طی همه این سالها هر نوع فساد وتبانی و…که میتوان تصورش را کرد رادیدیم . باورود مدیران غیر ورزشی والبته سیاسی به عرصه فوتبال وظهور پدیده ای به نام دلالیسم روز بروز فوتبال کشور را به سمت لجنزاری پیش برد که برون رفت از آن در بازه زمانی کوتاه ،چیزی شبیه رویاست!

 

با آمدن یک مربی تمام حرفه ای وآشنا به مسایل روز فوتبال دنیا وبدور از همه آن چیزهایی که تاکنون در فوتبال کشورمان دیده بودیم به ناگاه امیدها زنده شد.امید به بازگشت حلقه گمشده فوتبال ایران یعنی (شایسته سالاری)! که حداقل برای چند صباحی هم که شده جوانان وشایسته های این فوتبال احساس کنند که دیده میشوند و به حقشان میرسند و باندبازیها و دلالیها و یکسو نگری بیش از حد به سوگلیهای پایتخت به آخر خط خواهد رسید . بسیاری بر این عقیده بودند که مرد صاحب نام فوتبال دنیا خط بطلانی خواهد کشید بر همه تبعیض های آشکاری که طی همه این سالها بازیکنان شایسته ای را پشت خط تیم ملی نگاه داشت ! اما زهی خیال باطل که مافیای فوتبال ایران آنقدر در این سالها قدرتمند شده بود که مربی بزرگی همچون کیروش را هم به سمت و سوی خود کشاند!

 

دعوت از جوانان وپشت خط مانده های شایسته فقط و فقط چند باری امتحان شد و باز هم همان سیستم قدیمی ! هر که بامش بیش برفش بیشتر! آری هر تیمی که بیشتر در لجنزار فساد فوتبال فرو رفت بیشتر مورد توجه قرار گرفت! هرکه صدایش را بلند تر کرد و فریاد زد گویی صدای حق بود و بس! متاسفیم برای فوتبالی که لیاقت ملوانش راندارد . این را ما نمیگوییم بلکه همه کارشناسان فوتبال ایران بر این اذعان دارند که این تیم بهترین و تاکتیکی ترین فوتبال را ارائه میدهد. آقایان کادر فنی سهم بهترین خط حمله لیگ برتر از تیم ملی چیست ؟ بهترین پاسور لیگ آیا ارزش یکبار امتحان در افکار تاکتیکی تان را ندارد؟ درست است که اسکوچیچ تاثیر بسیار زیادی در نوع فوتبال باطراوت و تاکتیکی ملوان داشته اما پیاده کردن چنین بازیهای زیبایی در زمین نیازمند بازیکنانی تاکتیک پذیر و تکنیکی و البته فداکار دارد که در ملوان به وفور پیدا میشود. تیمی که بسیاری از بازیکنانش در مکتب اصیل و مدرسه فوتبالش رشد پیدا کرده تا براحتی افکار مدرن مربیشان را پذیرا باشند. براستی تبعیض و بی عدالتی تا کجا؟در همین فصل سرمربی ملوان برای کمک به کاپیتانش ،چند بار افکار تاکتیکی اش را تغییر داد تا مازیار زارع برای کمک به تیم ملی دقایقی را در پست مورد دلخواه سرمربی تیم ملی بازی کند .آیا این بود جواب تیمی که همه جوره به فوتبال ایران خدمت کرد؟ از تیمی که همین چند روز پیش اسیر هنر نمایی جوانان باغیرت و بلند پرواز ملوان شده و به نوعی خرس وسط شده بودند مثل نقل و نبات بازیکن به تیم ملی دعوت میشود و بازیکنانی مثل خانزاده و پولادی مصدوم و کریمی سپاهان و بنگر پرمدعای پولکی در لیست آبکی تیم ملی هستند اما…

 

نمیخواهیم چشممان را ببندیم و از روی تعصب حرف بزنیم اما واقعا کریمی سپاهان چه کار کرد که شاهین ثاقبی ملوان نکرد؟ دغاغله و رافخایی و سعید یوسف زاده و کورشی و آهی و…هیچکدام نمیتوانستند در این لیست باشند؟ مثلا نورچشمی های قرمز و آبی چه گلی به سر این فوتبال زده اند ؟ مازیار زارع و امیر حسین فشنگچی دیگر چه باید میکردند که نکردند؟ آری باز هم میگوییم که فوتبال ایران لیاقت ملوان را ندارد. تیمی که با همه مشکلات طاقت فرسا سوخت و ساخت و فوتبالی چشم نواز ارائه داد وخیلیها را انگشت به دهان کرد .تیمی که بهانه نگرفت و اعتصاب نکرد و مرد و مردانه و بدون قاطی شدن در بازیهای مافیایی و پشت پرده فوتبال کشور همه را به تحسین واداشت! لیاقت فوتبال این کشور همان بازیکنان میلیاردی هستند که در عرصه باشگاهی مایه آبروریزی ما درآسیا شده اند! و باید هم رییس فدراسیونمان کسی باشد که همه چیز را به سخره گرفته ! آقای کیروش در بزرگی ات شکی نیست اما همچنان میتوانید در جزایر هاوایی و ماداگاسکار و موزامبیک و… چرخی بزنید شاید بازیکنانی بیابید که چندعدد از گلبولهای خونشان ایرانی باشد! و همچنان میتوانید در اتاق شیشه ای آزادی به خواب شیرین فرو روید!

 

آقای کیروش برای افکارتان احترام قائلیم و برای تیم ملی کشورمان که پسوند زیبای ایران را یدک میکشد آرزوی موفقیت میکنیم ولی اعتقاد داریم که خدایی هم هست و این جام جهانی هم میگذرد و رو سیاهی میماند برای کسانی که هر روز طبل رسواییشان بیشتر به گوش میرسد.

 

جاویدباد نام پرافتخار ملوان بزرگ تا کور شود هرآنکه نتواند دید…

 

شهرام شاهین

منبع : ملوان کلاب.نت (www.MalavanClub.Net)