ستاره اقبال تونی اولیویرا چنان در آسمان فوتبال ایران می‌درخشد که چشم‌ها را به خود خیره کرده است. انصافاً چند […]

ستاره اقبال تونی اولیویرا چنان در آسمان فوتبال ایران می‌درخشد که چشم‌ها را به خود خیره کرده است. انصافاً چند مربی را به یاد می‌آورید که چنین محبوبیتی داشته باشند و چنان بازی‌هایی (فصل قبل) از تیم‌شان ببینیم. هنوز عقربه‌های ساعت، شنبه شب را به اتمام نرسانده بود که نشستیم پای حرف‌های تونی و با او در مورد همه چیز گپ زدیم.

به شما تبریک می‌گوییم بابت این قهرمانی.
ممنونم. من هم به همه هواداران تراکتورسازی چنین عنوانی را تبریک می‌گویم و امیدوارم این قهرمانی را مثل یک هدیه کوچک از من بپذیرند.

درست در روز قهرمانی‌تان، مدیرعامل سابق باشگاه تراکتورسازی که اخراج‌‌تان کرده بود، در مصاحبه‌ای گفت: بهترین کارم، برکناری تونی بود. نظرتان در مورد این حرف چیست؟
بله از آن مصاحبه خبر دارم. سال قبل که از تراکتور رفتم، برایم بلیت هواپیما هم گرفته بودند. یک روز قبل از سفرم به پرتغال، با آنها تماس گرفتم و گفتم: ما که رفتنی هستیم اما پولم را چه زمانی باید دریافت کنم، که آنها هم گفتند: ماه می ‌(اواسط خردادماه) پولت را کامل دریافت خواهی کرد. البته ماه می‌ گذشت و حالا که در اواسط فوریه هستیم، هنوز بخشی از پولم را طلب دارم و بخش دیگرش را از مدیریت جدید دریافت کردم. البته جعفری را وقتی با جام قهرمانی به تبریز برگشتیم، در ترمینال فرودگاه دیدم. او جلو آمد، سلام کرد و حتی مرا در آغوش کشید تا روبوسی کند. من هم جواب سلامش را دادم و فکر می‌کردم همه چیز تمام شده است ولی…

ولی چی؟!
دوست ندارم وقتم را برای جواب دادن به این حرف‌ها تلف کنم. بگذارید به سکوتم ادامه دهم. البته این سکوت هم حدی دارد و اگر جعفری حرف جدیدی در مورد من به زبان بیاورد، حتماً جواب جدید به او می‌دهم. امیدوارم این بار آخری باشد که این ‌فرد علیه من صحبت می‌کند. اگر لازم بدانم، حرف‌هایی می‌زنم که در پی آن اتفاقات جدیدی رخ دهد. بگذارید مثل سابق، حرفه‌ای فکر کنم. به‌ هر ‌حال من یک مربی حرفه‌ای هستم که در کشورهای دیگری به غیر از پرتغال هم به مقام قهرمانی رسیده‌ام. سال‌‌هاست در فوتبال حضور دارم و به اصول حرفه‌ای آن پایبندم. هرگز در تمام سال‌هایی که مربیگری می‌کنم، نخواستم از دایره فوتبال خارج شوم چون در این رشته تخصص دارم. نمی‌خواهم وارد حاشیه شوم و پافشاری می‌کنم که حواشی به سمتم نیاید ولی خودتان قضاوت کنید اگر عملکردم بد بود، آیا تراکتور می‌توانست نایب‌قهرمان شود؟! آیا هواداران باز هم می‌خواستند که من به این تیم برگردم؟ آیا این همه لطف به من می‌شد؟ جواب این سؤالات مشخص است. تراکتور در فصل گذشته، فنی‌ترین تیم لیگ ایران بود. ما حتی در آسیا هم بهترین عملکرد را داشتیم. مثلاً مقابل الجزیره بهترین بازی‌مان را نشان دادیم یا حتی برابر الشباب و الجیش که عالی کار کردیم. دوست ندارم از خودم تعریف کنم ولی در حالی که مهره‌های تأثیرگذار زیادی نداشتیم، عملکردمان باعث شده بود حتی منتقدان تیم هم از ما تعریف و تمجید کنند. این‌ها برای من کافی است. از اینکه از خودم تعریف کنم، متنفرم ولی می‌خواهم حقیقت را بدانید. بدون حاشیه کار کردم و وقتی گفتند برو، رفتم. هیچ دردسری هم نساختم، با کسی مصاحبه نکردم و حرفی نزدم که دیگران را آزار دهد. به ‌هر ‌حال تمرکزم به مسائل مهم‌تری است تا این که بخواهم جواب حرف‌های بیهوده را بدهم.

چه مسائل مهمی در میان است که تمرکزتان را معطوف آن کرده‌اید؟
ادامه لیگ و بازی‌های آسیایی. ما ۴ بازی دیگر در لیگ داریم و ۶ بازی در آسیا. دو بار از تبریز خارج خواهیم شد که هر دو بازی‌مان مقابل مدعیان است. برابر فولاد در اهواز و سپس استقلال در تهران. این بازی‌ها بسیار سخت است. من ۶ یا ۸ ماه فرصت نداشتم که بخواهم تیم خودم را بسازم، به همین دلیل شاید ناهماهنگی‌هایی در میان باشد. در این زمان هواداران خواستند که به تیم برگردم و در این راه، مدیریت قبلی و کنونی باشگاه تلاش‌های زیادی داشتند تا خواسته هواداران اجرایی شود. خواسته هواداران را فهمیدم و توانستم جام قهرمانی برای‌شان به ارمغان بیاورم. من عاشق این تماشاگران و هواداران هستم و چون آنها می‌خواستند برگردم، به قلبم جواب مثبت دادم و حالا در تبریز هستم. اینجا به من خیلی خوش می‌گذرد اما اگر مربی دیگری بود و تنها ۴، ۵ بازی فرصت داشت، اصلاً دلش نمی‌خواست این انتخاب را داشته باشد. اینجا برای من یک ریسک بزرگ است، شاید همه بازی‌ها را ببازم و اوضاع و احوال تراکتور از این هم بدتر شود، آن‌وقت تمام اعتبارم زیر سؤال می‌رود ولی آمدم و حالا خوشحالم. با قدرتی بیش از فصل قبل کار می‌کنیم تا در کنار هم بهترین نتایج را در بازی‌های باقی‌مانده به ‌دست ‌آوریم. البته من نه جادوگر هستم و نه دیوید کاپرفیلد. هیچ قولی هم به کسی ندادم ولی مرد کار هستم. کارم را بلدم. در جام حذفی، دو بازی سخت در نیمه‌نهایی و فینال را با برتری به اتمام رساندیم و با اینکه می‌دانم پایه‌گذار این موفقیت‌ها ‌فرد دیگری بوده ولی ما هم توانستیم آن کار را تمام کنیم و تراکتور را به قهرمانی برسانیم. این موضوع اهمیت دارد. تراکتور قبل از نیمه‌نهایی و فینال، دو حریف آسان را در دو بازی آسان از پیش‌رو برداشته بود ولی بازی با فولاد و مس انصافاً سخت‌تر شد. بازیکنانم عالی بودند و با افتخار توانستیم ضمن ارائه بازی‌هایی ‌برتر از حریفان، به نتیجه دلخواه‌مان برسیم. فراموش نکنید تنها ۲۷۰ دقیقه از حضور من در تراکتورسازی می‌گذرد و شاید کمک کوچکی کرده باشم ولی یک کاپ قهرمانی داریم و مردم در شهر بسیار خوشحال هستند. این‌ها برای من کفایت می‌کند. حالا هم می‌خواهم این کاپ قهرمانی را هدیه بدهم به آنهایی که در قلب من هستند.

لطفاً جواب این سؤال را صریح و شفاف بدهید، شایعه شده تراکتورسازی به این خاطر که در تعیین قهرمان تأثیرگذار است، بدش نمی‌‌آید با فولاد یا استقلال تبانی کند و…
بگذارید حرف‌‌تان را همین‌جا قطع کنم و بگویم جوابی برای این حرف‌ها ندارم. با فولاد؟ با استقلال؟ یعنی ما به خاطر قهرمانی دیگر تیم‌ها، می‌آییم و با آبروی خودمان بازی می‌کنیم؟ اعتبار‌مان را زیر سؤال ببریم و در بازی اخلاق بازنده شویم که دیگران به قهرمانی برسند؟ اصلاً چنین چیزی به ذهن‌مان هم خطور نمی‌کند. ما در تورنمنت لیگ باید تا پایان ادامه دهیم و کسی حق ندارد راجع به ما، چنین حرف‌هایی به زبان بیاورد. تبانی مثل یک جوک خنده‌دار است، یک شایعه زشت برای تیمی که همیشه قهرمانانه بازی کرده است. متأسفم که این را می‌گویم اما وقتم را برای پرداختن به چنین سؤالات و حواشی‌ای تلف نمی‌کنم، سؤال دیگری هم مانده؟!

یعنی قول می‌دهید که با تراکتورسازی در ادامه لیگ، جوانمردانه بازی کنید؟
این سؤال شما، یعنی در این مورد شک و تردیدی دارید؟ اگر این‌طور است، باید بگویم هنوز من و بازیکنان و هواداران تیم‌مان را نشناخته‌اید! ما بدون تردید بهترین بازی‌های‌مان را مقابل ۴ رقیب باقی‌مانده انجام می‌دهیم. در هر بازی برای برد به زمین می‌رویم. البته حبیب گردانی، محسن ربیع‌خواه، محمد ایرانپوریان و محمد ابراهیمی هنوز مصدوم هستند و در شرایط عالی بازی قرار ندارند. شاید تا پایان لیگ، فقط یک یا دو نفر از این جمع بتواند به ما کمک کند. به جای آنها بازیکنان دیگری را به کار می‌گیریم ولی مثلاً در خط حمله سعید دقیقی و کریم انصاری‌فرد در کنار هم به کارشان ادامه می‌دهند. گرچه می‌دانم اگر بازیکنانم مصدوم شوند، یار جانشین نداریم ولی تلاش می‌کنیم که بهترین بازی‌های‌مان را انجام دهیم. کیفیتی که از تراکتور مقابل فولاد یا مس دیدید، در بازی‌های آینده هم خواهید دید. دلیلی نمی‌بینم به کسی امتیاز بدهم. هر تیمی فکر می‌کند توانایی برد برابر تراکتور را دارد، باید با تمام قدرت به مصاف ما بیاید چون ما می‌خواهیم برای کسب هر ۱۲ امتیاز تلاش کنیم. این برای بالا رفتن تیم‌مان در جدول هم مهم است. در ضمن، هواداران هم در میان هستند. آنها با تشویق‌های خود باعث می‌شوند تیم‌های حریف بازی بدی را به نمایش بگذارند. این برای من ارزش زیادی دارد.

ماجرای جذب بازیکن قرضی برای آسیا چیست؟ خودتان به دنبال چه بازیکنانی هستید؟
همین اول به شما بگویم، بازیکنان خوب لیگ را استقلال جذب می‌کند. حتماً شما هم شنیده‌‌اید که ادینهو با استقلال به توافقاتی رسیده و در آسیا برای آن تیم بازی می‌کند اما به ما گفته‌اند باید از ملوان یا گسترش فولاد بازیکن بگیریم! در آخر فصل باشگاه‌ها چندان دوست ندارند بازیکنان‌شان را از دست بدهند. بالاخره هر تیمی، اهدافی دارد و می‌خواهد با تمام مهره‌هایش به این اهداف برسد. ما هم توقع نداریم بهترین بازیکنان‌شان را بدهند به تیم‌هایی مثل تراکتور که باید در لیگ قهرمانان آسیا به میدان بروند ولی جلساتی داشته‌ایم تا بتوانیم دو، سه بازیکن جدید به تراکتور اضافه کنیم. هر بازیکنی بیاید، باید شخصیت ما در آسیا را بالا ببرد. این اولین شرط است. وقت زیادی برای هماهنگ کردن این بازیکنان ندارم پس باید فوراً بازیکن جذب کنیم و بازیکنان جدید در تمرینات، بهترین عملکرد را به ما نشان دهند. این مهم‌ترین خواسته من است. بخش بزرگ قدرت‌مان هم هواداران هستند که هر سه بازی خانگی ما در آسیا را از نزدیک می‌بینند و ما را تنها نمی‌گذارند.

در جشن قهرمانی تراکتورسازی، واکنش‌های جالبی داشتید و حتی مثل آذری‌ها حرکات موزون انجام دادید! قضیه چه بود؟
از خوشحالی زیاد چنین کاری انجام دادم. به ‌هر‌ حال ما قهرمان شده بودیم و این برایم بسیار لذتبخش بود. سال سختی را پشت‌سر گذاشته بودم و می‌خواستم در برگشت، به همه نشان دهم سالم و سلامت هستم. این بهترین کار بود. از زمان قهرمانی تراکتور تاکنون صدها پیام و ایمیل از کشورم و سایر کشورها داشتم که به من تبریک گفته بودند. افراد زیادی با من تماس گرفتند و هرکس هم نتوانست با من تماس بگیرد، پیام تبریکش را به خانواده‌ام رسانده بود. رسانه‌های پرتغالی نیز کاملاً روی این قهرمانی مانور کردند. به ‌هر‌ حال خوشحالم که سفیر فرهنگی ایران هستم.

 

منبع : خبر ورزشی