ملوان با رهبری اسکوچیچ طلسم نبردن تیم‌هایی که در مقابل آنها بازنده بود را شکست زیرا مکتب ملوان استعدادیابی […]

 

ملوان با رهبری اسکوچیچ طلسم نبردن تیم‌هایی که در مقابل آنها بازنده بود را شکست زیرا مکتب ملوان استعدادیابی جوانان است.

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس از انزلی، ملوان بندر انزلی تا اینجای لیگ برتر درخشش فوق‌العاده‌ای داشته است، تیمی که در ابتدای فصل کمتر کسی فکر می‌کرد بتواند در جمع صدرنشینان جدول قرار گیرد و حتی تصور سقوط آن را داشتند.

 

دلیل حرفشان نیز رفتن بازیکنانی مانند پژمان نوری، مهرداد اولادی، پویا نزهتی، محمد حیدری و امثالهم از ملوان و نبودن جایگزین مناسب برای آنها بود.

 

گویا فراموش کرده بودند انزلی هنوز هم مهد رشد و پرورش استعدادهای فوتبالی است، شهری که بزرگانی مانند غفور جهانی، عزیز اسپندار، سیروس قایقران، سیدجلال حسینی، مازیار زارع و … به فوتبال معرفی کرده است.

 

مکتب ملوان همین است، امسال نیز ملوان چند جوان آینده‌دار دیگر به فوتبال معرفی کرد تا سیلی محکمی باشد بر کسانی که می‌گفتند ملوان بازیکن ندارد.

 

مسئله تنها این نبود و مشکلات مالی هم مزید بر علت شده بود اما گذشت زمان چیزی دیگری را نشان داد و ملوان به مرور آن تیمی شد که تمام هواداران با تعصبش منتظر آن بودند یعنی ملوان با شکوه و عظمت دهه ۶۰.

 

هر چند در ابتدای فصل برخی نارضایتی‌ها از طرف هواداران وجود داشت اما به تدریج با درک شرایط و اینکه تیم جوان است یکی از ارکان موفقیت ملوان بود.

 

اینگونه بود که جوانان تیم در مقابل اعتماد هواداران خودی نشان دادند،  جوانانی مانند شاهین ثاقبی، محمد پور رحمت‌الله، سهیل رحمانی و ایمان صادقی از آن جمله هستند.

 

پس از رفتن «پاشنکو» به نظر می‌رسید دروازه ملوان متزلزل شود اما این ایمان صادقی بود که از بازی مقابل استقلال خوزستان در اهواز درخشش فوق‌العاده‌ای از خود نشان داد و در ترکیب ثابت قرار گرفت.

 

این مهم که سیروس محبوب به عنوان مالک جدید باشگاه ملوان حساب شده و دقیق تاکنون به تعهدات خود عمل کرده و ناخدا غلامی سرپرست جدید باشگاه هم گفته بود هدف اصلی باشگاه دوری از هرگونه حاشیه سازی و تنها وجود و حفظ آرامش در تیم است، نقش مستقیم و مهمی در نتایج ملوان داشته است.

 

آمار ملوان تا اینجای فصل آمار جالبی بوده که تاکنون طی ۱۳ دوره برگزاری لیگ برتر برایش سابقه نداشته است.

 

ملوان در کنار فولاد اکنون دارای دومین خط حمله برتر لیگ پس از تراکتورسازی است.

 

اوج نتایج درخشان ملوان در نیم فصل دوم بوده که این تیم با کسب ۶ پیروزی دارای بیشترین برد و زدن ۱۵ گل بهترین خط حمله را داراست و به دلیل تفاضل گل ۷+ بالاتر از تیم‌های استقلال و فولاد در صدر جدول نیم فصل دوم قرار دارد.

 

آمار گلزنان ملوان روی هم رفته آمار قبولی است، دو ملوانی از این شانس برخوردارند که در صدر این جدول قرار گیرند.

 

سید جلال رافخایی با ۹ گل پس از دوری دو هفته‌ای از میادین می‌تواند شرایط خود را در جمع گلزنان بهتر کند.

 

مهدی دغاغله با زدن ۴ گل در ۳ بازی اخیر ملوان مجموعاً ۷ گله است که نشان از آمادگی بالای وی دارد.

 

رافخایی و دغاغله مجموعاً ۱۶ گل از  ۳۱ گل ملوان را به ثمر رساندند، در این بین زارع، ثاقبی و رحمانی هر یک ۳ گل به ثمر رسانده‌اند.

 

برخی ممکن است انتظار قرار گرفتن ملوان در جمع ۴ تیم و کسب سهمیه آسیا را داشته باشند اما با نظر بیشتر بازیکنان تیم و اذعان اسکوچیچ، ملوان تا اینجا شاهکار کرده است زیرا هدف ابتدا بقا در لیگ برتر بوده که به این مهم دسته یافته‌اند.

 

هر چند ملوان در این فصل موفق به شکست سرخپوشان پایتخت نشده در حالی که طی چند سال اخیر همواره این تیم‌ها حداقل در انزلی زمینگیر می‌شدند اما در این فصل با رهبری اسکوچیچ توانسته طلسم نبردن تیم‌هایی که در مقابل آنها در بازی‌های داخلی و یا بیرون از خانه همواره بازنده و یا مساوی کرده بود را بشکند که مهم‌ترین آنها نفت تهران و سپاهان اصفهان هستند.

 

امیر حسین فشنگچی نیز همواره یکی از آماده‌های ملوان نشان داده است، در ابتدا برخی فکر می‌کردند که این بازیکن مانند حسین بادامکی نتواند در ملوان موفق شود اما او با بازی‌های فوق‌العاده خود یکی از موثرترین و گل‌سازترین بازیکنان لیگ امسال بوده است.

 

از نقش دراگان اسکوچیچ به عنوان مربی که دانش‌روز فوتبال را خوب می‌داند نیز نباید غافل شد.

 

وی در مصاحبه‌های خود به ویژه درباره بازیکن خاص بارها گفته که اولویت بازی با بازیکنانی است که تلاش کنند و خود را نشان دهند تا به آنها بازی برسد، این امر در روحیه دادن به بازیکنان نقش مهمی داشته تا همواره در مرز آمادگی باشند.

 

از دیگر نکات برجسته اسکوچیچ این است که وی پس از نتیجه گرفتن در بازی‌ها می‌گوید که بازی تمام شده و باید به فکر بازی بعدی بود، القای این تفکر به بازیکنان موجب شده تا ملوان در این فصل کمتر دچار نوسان شود و مانند سال‌های گذشته اینگونه نباشد که با شکست وارد بحران شود و غرور ناشی از برد مانع بردهای بعدی شود.

 

منبع : فارس