مدیرکل محیط زیست استان گیلان گفت: تماشاگران ملوان همچون قو سمبل وفاداری هستند.       به گزارش سایت رسمی […]

مدیرکل محیط زیست استان گیلان گفت: تماشاگران ملوان همچون قو سمبل وفاداری هستند.

 

 

 

به گزارش سایت رسمی باشگاه ملوان بندرانزلی، محیط زیست استان گیلان طی نشستی با ناخدا حسین غلامی سرپرست باشگاه ملوان به پاس استفاده از لوگوی «قو» از این باشگاه تشکر و قدردانی کرد و قرار بر این شد که طرفین در یک حرکت فرهنگی به فرهنگ‌سازی در حمایت از این پرنده زیبا که نماد و سمبل ملوان و انزلی است یاری رسانند. اتفاقی که با استقبال رسانه‌ها مواجه شد. به همین بهانه گفت‌وگویی با مهندس برجی، ریاست اداره کل محیط زیست استان گیلان انجام دادیم.


آقای مهندس چه شد که زمینه امضا تفاهم‌نامه مشترک با ملوان در حمایت از قوی سپید انزلی فراهم شد؟

البته من تازه این مسوولیت را در استان تحویل گرفته‌ام و قبلا کارشناس و معاون محیط زیست استان بودم. این اعتقاد شخصی من است که محیط زیست ما در تهدید است چه در اکو سیستم و چه زیستگاهی و حتی بحث حیات وحش.

انسانی هم که در حال غرق شدن است به هر ابزاری برای نجات خود چنگ می‌اندازد. ما هم امروز برای نجات محیط زیست در همین شرایط هستیم. اصل ۵۰ قانون اساسی ما می‌گوید حفاظت از محیط زیست یک وظیفه همگانی است. آنچه به‌نظرم ستون فقر است این اتفاق است. آموزش و اطلاع‌رسانی در این حوزه است تا همه نسبت به آن حساس شوند. مخاطبان بسیار فوتبال و ملوان برای ما غیرقابل انکار هستند و هم روی ملوان و هم روی تالاب انزلی حساسیت زیادی داریم. تالاب انزلی زیستگاه اختصاصی ۶ گونه قوی حفاظت شده است که همه آنها ممنوع‌الشکار هستند. قو یک گونه پرچم است. در اکولوژی برخی گونه‌ها چتر هستند و کلید اما گونه قو نماد پرچم است. نماد زیبایی و پاکی است از طرفی هم نماد وفاداری زوج هستند. به این معنی که آنها در طول دوران زندگی خود همیشه با یک زوج می‌مانند. یعنی یک زوج تلف بشود زوج دوم هرگز ازدواج نخواهد کرد.

 

پس شاید به خاطر همین وفاداری باشد که به نماد باشگاه ملوان که تماشاگرانش فقط به این تیم وفادار هستند تبدیل شده است.

قطعا همین‌طور است و با همین فلسفه قو به روی پیراهن ملوان رفته است. متاسفانه سال پیش قتل عام فجیعی برای این پرونده اتفاق افتاد و حالا امیدواریم که باشگاه ملوان سفیر حمایت از این گونه زیبای جانوری باشد.
شما هم پیراهن سیروس قایقران که نماد و اسطوره باشگاه ملوان است را هدیه گرفته‌اید و بر آن بوسه زده‌اید.قطعا آنچه که ارزش دارد معنویت کار است. من صحنه تشییع جنازه مرحوم سیروس قایقران را هنوز به یاد دارم. نفوذ او در بین مردم گیلان بسیار زیاد است و بی‌شک پیراهن او یک هدیه باارزش و گرانقدر برای من بود.


یوز ایرانی روی پیراهن تیم ملی برای مسابقات جام‌جهانی قرار گرفت و قوی سپید هم روی پیراهن ملوان. آیا فوتبال به کمک گونه‌های جانوری ایران آمده است؟‌

بله درست است و من بسیار امیدوارم و پیشنهاد می‌کنم که همه باشگاه‌ها یک نماد از گونه‌های در معرض خطر، چه پرنده و چه پستانداران را برای لیگ‌های آینده روی پیراهن‌شان قرار دهند.