نبرد سایپا و ملوان بندرانزلی نه تنها دوئلی برای کسب رتبه هفتم جدول بود، بلکه رویارویی دو مربی موفق خارجی […]

نبرد سایپا و ملوان بندرانزلی نه تنها دوئلی برای کسب رتبه هفتم جدول بود، بلکه رویارویی دو مربی موفق خارجی لیگ برترهم محسوب می شد.

 

 

 

 

انگین فیرات آلمانی و دراگان اسکوچیچ  کروات از سایپا و ملوان تیم هایی ساختند که فوتبال را اصولی و زیبا بازی می کنند.بویژه دراگان که او را باید پدیده مربی گری این فصل لیگ برتر دانست. این مربی با بضاعتی متوسط نتایج تحسین برانگیزی گرفته و خود را به خوبی در دل انزلی چی ها جای کرده است.با اینکه هر دو تیم ملوان و ساپیا نه انگیزه آسیایی شدن داشتند و نه دغدغه سقوط، ولی مصافشان تبدیل به یک بازی پرهیجان و سراسر تاکتیکی شد.در این میان اسکوچیچ که قبلا هم ثابت کرده بود یکی از باهوش ترین مربیان لیگ ایران است و بارها بازیهای باخته را با برد به پایان رسانده این بار هم دانش بالای خود را به رخ کشید.دراگان در کرج به همه نشان داد یک مربی چگونه می تواند با بهره گیری از دانش و هوش خود فوتبال را تبدیل به یک شطرنج کند و در یک بازی خارج از خانه یک بازی را به سود خود به پایان برساند.

ملوان و سایپا هر دو بازی را با سیستم ۱-۳-۲-۴ شروع  کردند. با اینکه ملوان بازی را بد شروع نکرد اما این سایپا بود که به گل رسید و نیمه اول با همان یک گل به سود سایپا به پایان رسید.اسکوچیچ که به نظر می رسید از کیفیت بازی تیمش راضی نیست در بین دو نیمه دو تعویض انجام داد او  محمد پوررحمت الله ومهدی دغاغله را به جای محسن یوسفی و سهیل رحمانی وارد زمین کرد. هر دو تعویض در خط میانی انجام شد. پوررحمت الله نسبت به یوسفی بازیکن درگیرتر و فیزیکی تری است.دغاغله هم تبحصر خاصی در حرکت در فضاهای بین مدافعان دارد. این دو بازیکن باتوپ گیری و بازی درگیرانه خود باعث شدند خط هافبک سایپا تاثیرگذاری نیمه اول خود را از دست بدهد. با این دو تعویض کفه ترازو به سود انزلی چی ها سنگین شد ، با این حال شاهکار دراگان در دقیقه ۷۸ رقم خورد.اسکوچیچ با یک تعویض طلایی و یک تغییر تاکتیک کاری کرد کارستان.او یک هافبک نفوذی به نام اسماعیل صمدی را به جای دفاع وسط خود احمد آهی به میدان فرستاد. با این تعویض ملوان از     ۱-۳-۲-۴ به ۲-۴-۴ الماس تغییر سیستم داد. تغییرات از این قرار بود که مازیار زارع از خط هافبک به خط دفاعی رفت و جای آهی را پر کرد.دغاغله به خط حمله رفت و در کنار سیدجلال رافخایی قرار گرفت در خط میانی هم سعید یوسف زاده هافبک دفاعی بود، صمدی هافبک نفوذی ،ثاقبی هافبک راست و پوررحمت الله هافبک چپ.

این تغییر تاکتیک هوشمندانه فیرات و سایپایی ها را حسابی غافلگیر کرد. ملوان در ۱۲ دقیقه باقیمانده دو گل زد و بازی یک-صفر باخته را دو بریک برد. بی شک انزلی چی ها این سه امتیاز را مدیون درایت و دانش مربی محبوبشان دراگان اسکوچیچ اند.این تعویض طلایی دراگان برای کارلوس کی روش هم یک تعویض مطلوب بود. سرمربی پرتغالی تیم ملی بارها عنوان کرده تمایل دارد زارع در خط دفاعی ملوان بازی کند  و بازی کردن کاپیتان انزلی چی ها در خط دفاعی شانس او را برای حضور در جام جهانی بالا می برد.این سومین بار بود که دراگان، مازیار را به  قلب خط دفاعی می فرستاد .پیش از این در بازی با ذوب آهن و استقلال هم مازیار در پست دلخواه کی روش بازی کرده بود .در واقع تعویض روز پنج شنبه اسکوچیچ نه تنها تیمش را برنده کرد بلکه رابطه او و کی روش را هم بهتر خواهد کرد.اتفاقی که برای زارع مهم خواهد بود.

به هر ترتیب دراگان اسکوچیچ را باید یکی از مربیان برنده هفته بیست و سوم دانست. جدول رده بندی نشان می دهد چندین تیم که خیلی بیشتر از ملوان خرج کرده اند پایین تر از این تیم قرار دارند و این موضوع ثابت می کند استفاده از یک مربی بادانش به چه اندازه می تواند در نتیجه گیری یک تیم تاثیر داشته باشد.هواداران متعصب ملوان که علاقه خاصی به دراگان دارند بر این اعتقاد اند اگر داوری ها بر وفق مرادشان بود آنها هم اکنون در جمع مدعیان لیگ برتر حضور داشتند. ملوان با دراگان هر ماه نسبت به ماه قبل بهتر شده و انزلی چی ها امیدوارند آنها فصل بعد هم دراگان را در شهرشان داشته باشند و این روزهای خوب را تکرار کنند.

 

 

سایت گل