تئوریسین فوتبال ایران گفت: با عملی شدن تفکر آقای محجوب ، ملوان و گیلان رکن صدور بازیکن به ایران، آسیای […]

تئوریسین فوتبال ایران گفت: با عملی شدن تفکر آقای محجوب ، ملوان و گیلان رکن صدور بازیکن به ایران، آسیای میانه، کشورهای عربی و حتی اروپا خواهد شد.

 

جلال چراغپور در گفت و گو با سایت رسمی باشگاه ملوان بندرانزلی، اظهار داشت: اساس فوتبال برای تیم های بزرگ از سنین پایه برنامه ریزی شده است. اما سال ها است که دنیا متوجه شده این فوتبال پایه جوابگوی فوتبال سطح بالا نیست، چون فوتبال پایه باید به گونه ای عمل کند که صرفه اقتصادی داشته باشد.

 

وی ادامه داد: در فوتبال روز دنیا تغییرات اساسی در نحوه آموزش رخ داده است، در فوتبالی که آموزش در آن به صورت سنتی انجام می شود، کندی آموزش یکی از معضلات اساسی است.

 

وی افزود: هنر آموز فوتبال سنش بالا می رود، اما فوتبالش بنا بر شرایط محیطی به اندازه سنش بالا نمی رود. در صحبتی که با آقای محجوب داشتم این بحث عنوان شد که بازیکن ۱۴ ساله، ۱۶ ساله می شود اما چون به ضورت سنتی آموزش دیده است به اندازه یک بازیکن ۱۴ سال و نیمه فوتبال بلد است.

 

سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال کشور، تصریح کرد: خروجی مدارس فوتبال در ایران در سن ۲۲ سالگی به وارد سطح اول فوتبال می شود اما در انگلستان، پرتقال، برزیل و هلند این سن ۱۶ سال و نیم است.

 

وی افزود: فوتبال پایه ایران در سه آیتم دچار اشکال است: ۱- روش ۲- نحوه آموزش(مربیگری) ۳- محتوای درونی آموزش(مطالبی را آموزش می دهیم که در فوتبال واقعی به وجود نمی آید)

 

وی ادامه داد: بر اساس این سه محور، روش جدیدی در فوتبال دنیا به نام AIA ابداع شده است.

 

A: Anticipation (پیش بینی)

I: Imagation (خلاقیت)

A: Awarn(آگاهی و بینش)

 

چراغپور تاکید کرد: تمامی تمرینات سنتی در فوتبال روز دنیا دستخوش تغییر شده و با روش فوق و همچنین روش کرنر متد متحول گردیده است. از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ روش های بالا در اروپا انجام شده و موجب گردیده تا تیم های مطرح اروپایی در سطح باشگاهی و ملی پوست بیندازند و نو شوند.

 

وی ادامه داد: آقای محجوب به دنبال این طرح ها بودند. با ایشان نشستی در خصوص این طرح ها، تمرینات و نکات حیاتی آنها برگزار کردیم.

 

وی افزود: در نشست های بعدی در مورد نحوه و زمان کار گفت وگو خواهیم کرد.

 

تئوریسین فوتبال کشور با بیان این که میانگین سن بالای فوتبالیست های لیگ برتر ایران با اجرای این طرح ها پایین می آید، افزود: چهار، پنج سال منتظر تیم ملی پایه مان ماندیم که خروجی آن پنج، شش بازیکن با کیفیت بالا مانند کفشگری و پیام صادقیان بود.

 

وی تاکید کرد: اگر این موج پنج، شش نفره تبدیل به موج ۵۰، ۶۰ نفره شود، فوتبال ایران نو شده و بازیکنان سن بالا بازنشست می شوند.

 

وی افزود: برای به ثمر رسیدن این طرح ۲۰ الی ۲۵ مربی در سطوح مختلف باید اقلا روی ۶۰۰، ۷۰۰ هنر آموزفوتبال در سنین مختلف با تعریف فوتبال اروپا کار کنند.

 

چراغپور با اشاره به این که استان گیلان دارای پتانسیل های لازم از جمله نژادی(رشد به موقع) و تغذیه مناسب(تغذیه مدیترانه ای) است، تصریح کرد : اگر تفکرات آقای محجوب در خصوص ایجاد آکادمی حرفه ای باشگاه ملوان عملی شود، گیلان رکن صدور بازیکن به ایران، آسیای میانه، کشورهای عربی و حتی اروپا خواهد شد.

 

وی افزود: بعد از شروع کلاس ها، می توانیم کل استان گیلان را غربال کنیم. همانند کاری که والیبال و بسکتبال تیم ملی انجام دادند و جهش فوق العاده ای در سطح بین المللی کردند.

 

وی ادامه داد: با تغییرات محتوای تمرینات در آکادمی باشگاه ملوان و اجرای تمرینات بر اساس طرح های AIA و کرنر متد، نسل جدیدی از مربیان این باشگاه پرورش می یابد و ملوان ارباب تولید فوتبال در استان گیلان خواهد شد.

 

سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال، خاطر نشان کرد: تمرینات کرنر متد در قاره آسیا تنها در مدارس فوتبال کشور امارات و قطر زیر نظر مربیان هلندی اجرا شده است.

 

وی در پاسخ به این سوال که محصولات آکادمی باشگاه ملوان در کدام پست ها می تواند تیم ملی فوتبال ایران را تغذیه کند؟ اظهار داشت: به دلیل نژاد خوب و قد بلند بازیکنان گیلانی، این استان در کشور استثنا است و در دو پست دفاع میانی و سانتر فوروارد می تواند به تیم ملی خدمات شایان توجهی کند.

 

وی خاطر نشان کرد: غفور جهانی و سید جلال حسینی دو بازیکن شاخص از مکتب باشگاه باشگاه ملوان هستند.

 

وی یاد آور شد: در یک مقطع زمانی(سال ۱۳۶۹) ملوان هم پرسپولیس را شکست داد هم استقلال را و به جام باشگاههای آسیا راه یافت. این نشان می دهد که مکتب فوتبال ملوان که یک مکتب بومی و ریشه دار است حرف های زیادی برای گفتن دارد.

 

چراغپور افزود: مدافعی مانند محسن بنگر و مهاجمی مانند علی دایی نیز شاخصه هایی دارند که به بازیکنان خطه گیلان نزدیک است.

 

وی ادامه داد: آقای محجوب در نشستی که داشتیم، عنوان کردند: آکادمی باشگاه ملوان در ابتدا استان های همجوار و سپس کل ایران را پوشش می دهد. ایشان قصد دارند دانش آموزان علاوه بر آموختن فوتبال، دروس خود را نیز در آکادمی ملوان بیاموزند و در واقع آکادمی به صورت شبانه روزی باشد.

 

وی با بیان این که طول می کشد تا تولیدات آکادمی به ثمر بنشیند، ادامه داد: پروسه به ثمر نشستن آکادمی حرفه ای گام به گام است، نباید در این راه خسته شد و باید با حوصله برخورد کرد.

 

این تئوریسین فوتبال ایران در مورد این که هواداران ملوان در نظر سنجی برنامه سکو ایجاد ساختار آکادمی باشگاه ملوان را نسبت به آسیایی شدن این تیم در اولویت قرار دادند، گفت: اگر بازیکن از بیرون بیاوریم می شویم تیمی مانند تراکتور سازی که مجید جلالی چند روز پیش از سرمربیگری این تیم استعفادادو برای آسیایی شدن بسته شده است.

 

وی افزود: در حالی که آکادمی به مرور زمان آباد تر می شود. مانند تیم گسترش فولاد تبریز که رشدش از درون خودش بوده است.

 

جلال چراغپور با بیان این که برنامه من به این گونه است که یک دهم هزینه خرید بازیکن های بزرگ، صرف آکادمی شود، ادامه داد: امیدوارم با آقای محجوب به توافق نهایی برسیم. از نظر مالی کمترین انتظار ممکن را دارم.

 

وی خاطر نشان کرد: در فولاد خوزستان، مس کرمان، شهرداری زرند و شیرین فراز کرمانشاه سابقه کار در آکادمی را دارم و میلاد فخرالدینی از جمله بازیکنانی است که توسط من به فوتبال ایران معرفی شده است.

 

وی در پاسخ به این سوال که آکادمی باشگاه ملوان می تواند چند خروجی به فوتبال اروپا داشته باشد؟ گفت: همان طوری که گفتم پروسه به بار نشستن محصولات آکادمی، زمان بر است. تکنیک انتخاب اولیه مربیان استعداد یاب که از آن به چشم آکادمی تعبیر می شود بسیار مهم است.

 

وی تصریح کرد: یک شورا از پیشکسوتان ملوان برای استعداد یابی انتخاب خواهد شد. هر چه قدر ما از پارتی بازی و فامیل بازی دوری کنیم تولیدات آکادمی زودتر به دست می آید.

 

چراغپور در پایان با تاکید بر این که در آکادمی باشگاه ملوان از پیشکسوتان این باشگاه استفاده خواهد شد، افزود: آکادمی باشگاه ملوان دارای سه فاز است. فاز اول، دوم و سوم به ترتیب دارای هفت، پنج و دو مرحله است.

 

منبع : سایت رسمی باشگاه ملوان بندر انزلی