باشگاه ملوان بیانیه ای را در خصوص اصلاح فضای استادیوم‌ها صادر کرد.       به گزارش سایت رسمی باشگاه […]

باشگاه ملوان بیانیه ای را در خصوص اصلاح فضای استادیوم‌ها صادر کرد.

 

 

 


به گزارش سایت رسمی باشگاه ملوان بندرانزلی، متن این بیانیه به شرح زیر است:


خداوند در قرآن می‌فرماید:«و لاتسبوا الذین یدعون من دون‌ا… فیسبوا ا… عدوا بغیر علم کذلک زینا لکل امه عملهم ثم الی ربهم مرجعهم فیبنهم بما کانوا یعملون(انعام.۱۰۸) معبود کسانی را که غیر خدا را می‌خوانند دشنام ندهید مبادا آنها(نیز) از روی ظلم و جهل خدا را دشنام دهند، این چنین برای هر امتی عمل‌شان را زینت دادیم سپس بازگشت آنها به سوی پروردگارشان است و آنها را از آنچه عمل می‌کردند آگاه می‌سازد(و پاداش و کیفر می‌دهد).» در تفسیر این آیه آمده است:«هیچ‌گاه بتها و معبودهای مشرکان را دشنام ندهید، زیرا این عمل سبب می‌شود که آنها نیز نسبت به ساحت قدس خداوند همین کار را از روی ظلم و ستم و جهل و نادانی انجام دهند.»


بی تردید قرآن که مسلمانان را از تندی با بت‌پرستان نهی می‌کند و ایشان را به پرهیز از چنین رفتاری تشویق می‌کند، استفاده از چنین الفاظی را در مورد مسلمانی دیگر مزموم دانسته و رد می‌کند.


در روایات اسلامی نیز منطق قرآن درباره ترک دشنام، تعقیب شده و پیشوایان بزرگ اسلام به مسلمانان سفارش بر تکیه بر منطق و استدلال کرده‌اند تا به حربه بی‌‌حاصل دشنام متوسل نشوند، در نهج البلاغه می‌خوانیم که حضرت علی(ع) به جمعی از یارانش که در جنگ دشنام می‌دادند، می‌فرماید:«انی اکره لکم ان تکونوا سبابین و لکنکم لو وصفتم اعمالهم و ذکرتم حالهم کان اصوب فی القول و ابلغ فی العذر.» من خوش ندارم که شما فحاش باشید، اگر شما به جای دشنام، اعمال آنها را برشمرید و حالات آنها را متذکر شوید(و روی اعمال‌شان تجزیه و تحلیل نمایید) به حق و راستی نزدیک‌تر است و برای اتمام حجت بهتر(تفسیر نمونه ۳۹۶.۵.)


حال پرسش این است که آیا اهمیت فوتبال از جنگ‌های صدر اسلام بیشتر است که در گرماگرم اتفاقات آن اختیار از کف داده و اشتباهات سهوی و عمدی داور و حریف را به چوبه اعدام با الفاظ زشت می‌سپاریم؟


متوجه باشیم که قشر زحمتکش داوران ایرانی هم همچون تمام ما برای رزق حلال در تلاشند و قطعا آبرو و شرف آنها آبرو و شرف ماست که باید از آن پاسداری و حراست شود.


بی‌شک باید حساب مردم فهیم انزلی را از معدود جماعتی که روح فوتبال را به زخم چنین الفاظی می‌خراشند، جدا کرد و با یادآوری آمیزه‌های دینی به این گروه اندک یادآوری کرد که چنین رفتاری علاوه بر آسیب‌های اجتماعی غیرقابل انکار و لطمه جبران‌ناپذیر به وجهه شهر انزلی، باشگاه محبوب ملوان را هم با خسران مادی و معنوی مواجه خواهدکرد. کمااینکه اگر تک‌امتیازی که به‌خاطر رفتارهای همین گروه از تیم کسر شده امروز در حساب باشگاه بود، ملوان یک پله بالاتر در جدول ایستاده بود.


جریمه‌های نقدی فدراسیون فوتبال را هم به این نکته اضافه کنید. مبالغی که مجموع آن به رقمی قابل توجه تبدیل شده و قطعا خارج شدن آن از حساب باشگاه طرح‌های اقتصادی باشگاه و الزام به پرداخت به‌موقع حق و حقوق بازیکنان را با مشکل مواجه خواهد کرد.


امروز وظیفه انسانی و اخلاقی هواداران ملوان است که نه‌تنها با این عده از تماشاگرنماها همراه نشده که برای دفاع از حقوق باشگاه ملوان بندرانزلی ایشان را از جمع خود طرد کرده و به پاکسازی فضای استادیوم شهرمان که محل
حضور فرزندان‌مان است،‌ یاری رسانند.