سیروس محجوب، مالک باشگاه ملوان در برنامه سکو به تشریح برنامه های خود پرداخت و پاسخ گوی سوالات شد .به […]

سیروس محجوب، مالک باشگاه ملوان در برنامه سکو به تشریح برنامه های خود پرداخت و پاسخ گوی سوالات شد .
به گزارش سایت رسمی باشگاه ملوان بندرانزلی، مشروح سخنان سیروس محجوب، مالک باشگاه ملوان به شرح زیر است:

 

 

 

 

دو سالی را که در خدمت باشگاه بزرگ پرسپولیس بودیم، دوران خوبی را تجربه کردیم. بعد از آن همیشه در فکر من این بود که می شود در فوتبال ایران در بخش اقتصاد، تحولی را ایجاد کرد. ایجاد تحول هم مستلزم حضور است، چه در قالب یک باشگاه چه در قالب یک مسوولیت در فوتبال.

بعداز چند سال که علاقه مند به حضور در فوتبال بودیم، توفیق حضور و خدمت را در باشگاه ملوان که از پر افتخارترین و ریشه دارترین باشگاههای ایران به شمار می رود را پیدا کردیم.

اگر سرمایه گذاری در فوتبال ورود می کند نیازمند حمایت هواداران و بازیکنان است و از سوی دیگر سرمایه گذار نیز باید برنامه داشته باشد.

از زحمات آقای هدایتی تشکر می کنم که خیلی به باشگاه ملوان کمک کردند تا سرپا بماند و ما به همین دلیل سرپا ماندن باشگاه، ورود کردیم.

ما الان به تنها چیزی که فکر می کنیم کار کردن در ملوان است. تلاش می کنیم تا از برند ملوان در سطح ایران و بین المللی استفاده کنیم.

قول دادن شاید کار مناسبی نباشد، چون به زعم من ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیارد گردش سرمایه در فوتبال ما است، اما خروجی آن چنانی ندارد.

من از تمام فوتبالیست هایی که باعث صعود تیم ملی به جام جهانی برزیل شدند، تشکر می کنم، ولی اگر دقت کنیم متوجه می شویم که بازیکنان دو رگه نقش موثری در این صعود داشتند.

تا الان کاری در زیر ساخت نکردیم، نه این که تلاش نشده باشد، اما تلاشی که منجر به نتیجه شده باشد را شاهد نبوده ایم.

باید به فکر در آمد زایی از فروش بازیکنان مان در داخل و خارج از کشور باشیم. فوتبال را باید از دریچه خود فوتبال ببینیم، چون فوتبال یک فروشگاهی است که ویترینش بازیکنان هستند. فوتبال به مثابه یک کارخانه بدون دود و آلودگی است، اگر باشگاهها را در بخش آکادمی فعال کنیم، مشکلات آنها بر طرف می شود. بدین ترتیب زیر ساخت باشگاه ها مستقل می شود.

باشگاه رئال مادرید در سال ۷۰۰ میلیون یورو در آمد زایی می کند، باشگاه منچستر یونایتد نیز سالانه ۵۰۰ میلیون یورودر آمد زایی می کند، در آمد زایی این باشگاههای بزرگ بر تولید بازیکن استوار است.

دو فرزند دارم، یک پسر و یک دختر. پسرم فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتی بوده و در حال حاضر در اروپا مشغول تحصیل در رشته پزشکی است و دخترم نیز به خاطر نعطیلات ژانویه در شمال کشور به سر می برد.

سال ۱۳۷۹ به خارج از کشور رفتم. بحث تجارت شتر، زمانی که متقاضی خرید سهام باشگاه نیوکاسل بودم مطرح شد که البته یک کارژورنالیستی بود. بیشتر کار تجاری من در کشورهای سوییس و انگلستان بوده است.

به بزرگان فوتبال انگلستان علاقه داشتم و متقاضی خرید ۱۰۰ درصد سهام این باشگاه بودم. آن زمان نیوکاسل در لیگ برتر انگلستان حضور نداشت. فروشندگان سهام نیوکاسل این شرط را گذاشتند که هر گاه این باشگاه به لیگ برتر صعود کرد، قیمت فروش افزایش پیدا کند و این عامل مرجع اختلاف ما بود.

ارزش سهام باشگاه نیوکاسل در حال حاضر ۲۵۰ میلیون پوند است و آن زمان که ما متقاضی خرید سهام آن بودیم، این مبلغ ۷۰ میلیون پوند بود.

وقتی که بحث خرید سهام باشگاه نیوکاسل پیش آمد، نام من میلیونی در طول پنج شش ساعت جستجو شد. این نشان می دهد که این باشگاه قدیمی مخاطبان بسیار فراوانی دارد.

اصل موضوع آوازه جهانی باشگاه نیوکاسل و قدیمی بودن این باشگاه و وجود مربی بزرگی همچون بابی رابسون و بزرگان فوتبال دنیا بود. باشگاه نیوکاسل در دنیا شناخته شده است و من به خاطر کار اقتصادی بزرگ، متقاضی خرید صد در صد سهام باشگاه بودم.

پسر من در نوجوانی به مدت سه سال در تیم های جزیره الحمرا، راس الخیمه و الشباب بازی می کرد. وی همچنین در آکادمی باشگاه منچستر یونایتد تمرین می کرد. پسرم اکنون ۲۲ سال دارد و در حال حاضر بیشتر تمرکز خود را بر روی تحصیل در رشته پزشکی گذاشته است.

اختلاف سطح فوتبال ایران و اروپا به دلیل تفاوت در نوع آموزش، نوع مربی و روش های تمرین در هنگام آموزش آکادمی است.

اگر بتوانیم فوتبال کشور را به صورت حرفه ای به سمت آکادمی ببریم، خدمت بزرگی به کشورمان شده چون محصول آکادمی تبدیل به در آمد باشگاه می شود. وقتی که به فوتبال مراجعه می کنیم، نباید جز بازیکن دنبال چیز دیگری باشیم، همان گونه که به یک فروشگاه تخصصی به نیت خرید محصول می رویم.

ارتباط خوبی با بزرگان فوتبال انگلستان داریم و می توانیم از آنها در زمینه انتقال تولیدات آکادمی باشگاه ملوان به فوتبال اروپا استفاده کنیم.

از آقای جلال چراغپور نیز در برنامه های آکادمی خودمان استفاده خواهیم کرد. با ایشان مذاکره کرده ام تا در بحث آکادمی حضور داشته باشند.

در بندرانزلی، فومن(غرب گیلان) و چابکسر(شرق گیلان) سه مرکز آکادمی فوتبال به صورت شبانه روزی تا خرداد ماه سال آینده راه اندازی می کنیم. دکتر آرزم که از اساتید دانشگاهی استان گیلان هستند به صورت مداوم در حال پیگیری برنامه های راه اندازی این مراکز آکادمی هستند.

تماشاگران ما بیشتر از رده های پایه هستند و این رده های سنی با باشگاه تنها یک روز که همان روز مسابقه است ارتباط دارند، ما می خواهیم این فاصله و خلا با ایجاد این مراکز آکادمی پر بشود. در صورت محقق شدن این ایده، به بهبود مشکل فرهنگی ورزشگاهها نیز کمک می کنیم.

در بازی های خانگی مجله ای را تهیه می کنیم که در آن اطلاعات دو تیم، سوابق بازی های آنها و پیام باشگاه را درج می کنیم و این نشانگر ارزش گذاری باشگاه برای هواداران است. این کار را از بازی با پرسپولیس شروع کرده ایم.
سه نفر از سوی ما اعضای هیات مدیره هستند، آقای فرماندار و رییس شورای شهر و دو نفر از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز عضو هیات مدیره باشگاه ملوان هستند.

آقای ناصر شهسواری عضو هیات مدیره هستند. آقای عاشوری نماینده فومن یکی از مشوقین من برای خرید سهام ملوان بودند. از ایشان خواهش کردم در هیات مدیره ملوان عضو شوند و به ما کمک کنند. ایشان به دلیل مشغله های کاری فرصت خواستند تا تصمیم نهایی خود را اعلام کنند. کماکان از ایشان دعوت می کنیم تشریف بیاورند و عضو رسمی هیات مدیره شوند.

آقای تهرانی مقدم به دلیل بیماری مادریشان در تهران تشریف دارند اما در کنار ما حضور دارند.

از آقای اکبر غمخوار خارج از کمکی که به ما می کنند، اگر فرصت داشته باشند و در هیات مدیره تشریف بیاورند استقبال گرم می کنیم. چون ایشان عضو هیات مدیره چندین شرکت هستند.

می خواهیم با مردم صادق باشیم، همان طوری که مردم ما را پذیرفتند ما نیز می خواهیم در چیدمانمان منضبط و حرفه ای عمل کنیم تا مشکلی برای باشگاه ایجاد نشود.

ملوان یک باشگاه ارزشمند است، یک باشگاه بومی است که همه زحمات زیادی در آن کشیده اند. آقای خسته بند زمانی که آمدند و مشکلات ملوان را به ما اعلام کردند با تمام خلوص نیت مسایل را مطرح می کردند.

از تیم هایی مانند ملوان نمی شود به سادگی گذر کرد، سالیان سال مردم انزلی و هواداران ملوان؛ خواب و بیداریشان به عشق ملوان بوده است، شادی ها و ناراحتی هایشان به عشق ملوان بوده است. واقعا رسالت سختی را بردوش گرفته ایم از این جهت که بتوانیم از عهده کار بیرون بیاییم.

به امید خدا مردم شریف بندرانزلی به ما کمک کنند، واقعا از مردم حمایت می خواهیم. بازیکنان نیز همین طور، شب بازی با پرسپولیس که خدمتشان رسیدم عنوان کردم به ما کمک کنید. یعنی این گونه نگاه نکنیم که فقط من وظیفه دارم، فرد دیگر وظیفه اش کمتر است. همه ما وظیفه داریم در جهت استمرار و موفقیت ملوان تلاش کنیم تا به امید خدا بتوانیم آسیایی بشویم.

آسیایی شدن خیلی خوب است، قهرمانی آسیا هم خیلی خوب است؛ قهرمانی لیگ برتر هم خیلی خوب است ولی مهم این است که ما بتوانیم زیر ساخت هایمان را درست کنیم. وقتی تیم آسیایی شده باشد ولی حقوق بازیکنان شش ماه عقب افتاده باشد و تمرکز نداشته باشند این آسیایی بودن فایده ای ندارد. این یکی از مشکلات نه تنها ملوان، بلکه کل فوتبال ایران است.

زادگاه من قاسم آباد است و وقتی که به ایران می آیم در چابکسر اقامت می کنیم، مردم آن ناحیه به ما لطف دارند و ما نیز دوست داریم خدمتی را در قالب نوجوانان و جوانان به مردم ارائه بدهیم.

دلیل جلسه من با آقای چراغپور و دعوت از ایشان به همکاری، مصاحبه برنامه ۹۰ نبود، چون از قبل نسبت به ایشان شناخت داشتم. ما نیاز به علم اشخاصی مانند آقای چراغپور داریم که در کنار پیشکسوتان بزرگ ما در باشگاه ملوان که آنها هم زحمات زیادی کشیده اند؛ از تجربیاتشان استفاده شود.

از آقای درودگر تشکر می کنم که در یک سال اخیر زحمات زیادی را متحمل شدند. ملوان مسایل مالی سختی را گذارنده و این تیم هم اکنون جایگاه مناسبی در جدول دارد که حاصل زحمات ایشان است. ارتباط خوبی با ایشان دارم و در طول روز با وی در ارتباط مستمر هستم. دغدغه ایشان نیز به ثمر نشستن دغدغه های ما است.

به امید خدا با استفاده از تئوریسینی مانند آقای چراغپور که سابقه و دانش زیادی در بحث آکادمی دارد، بتوانیم اولین مرکز آکادمی رسمی و حرفه ای را در سطح ایران و این ناحیه از قاره آسیا راه اندازی نماییم.

ما برای بحث آکادمی یک برنامه شش، هفت ساله را طراحی کرده ایم، به این جهت که هم به فوتبال کشورمان خدمت کنیم و هم این که باشگاه ملوان در سه سال آینده، پنج بازیکن را به سطح اول فوتبال اروپا منتقل کند و برند باشگاه ملوان را در آینده با همه این بزرگی اش؛ بزرگ تر ببینیم.

در استان گیلان، بازیکنان مستعد زیادی داریم، چه آنهایی که در سن بازیگری هستند؛ چه آنهایی که علاقه مند به بازیگری هستند. راه اندازی مرکز آکادمی حرفه ای توسط باشگاه ملوان رویا نیست و واقعیت است. چون همان طور که گفتم پتانسیل آن در این منطقه وجود دارد و واقعیت فوتبال همین (بازیکن سازی) است.

روش های آموزشی در مراکز آکادمی مان را باید تغییر بدهیم، بازیکن ۱۲ ساله ای که عضو آکادمی باشگاه می شود با روحیه اردو آشنا می شود و وقتی که ۲۰ ساله شد، دلتنگ خانواده نمی شود.

از این که مردم شریف انزلی ما را پذیرفتند و این مسوولیت را روی دوش ما گذاشتند از ایشان بسیار تشکر می کنیم. حمایت های مردم انزلی و هواداران ملوان در پیشبرد کارمان تاثیر زیادی دارد.

در صدد افتتاح یک فروشگاه ورزشی در انزلی هستیم. این فروشگاه ورزشی مختص ملوان است، از طرفی خود هواداران می آیند در این فروشگاه خرید می کنند . برنامه مان این است که هفته ای دو بار بازیکنان محبوب ملوان به آن جا بروند و به هواداران امضا بدهند و خریدهایشان را نیز همان جا انجام بدهند.

هدف مان علاوه بر کمک به باشگاه؛ ایجاد تعامل دوسویه بین هواداران و باشگاه است تا هم ارتباط مان با هواداران بیشتر شود و هواداران نیز در جریان ریز مسایل باشگاه قرار بگیرد.

به امید خدا در هفته آینده خدمت پیشکسوتان ملوان می رسیم و در همین جا می خواهیم که دستشان را برای کمک دردست ما بگذارند و بتوانند واقعا کمک کنند.

ما برای تعامل اقتصادی وارد عرصه فوتبال شده ایم. عرض کردم مردم خیلی می توانند به ما کمک کنند، امیدوارم کمک شان را از ما دریغ نکنند.

یکشنبه آینده جلسه هیات مدیره باشگاه ملوان تشکیل می شود